Här är Örebros
nyaste skulptur
Har du missat orienteraren i Tybblerondellen? En påminnelse om att O-ringen inleds i Örebro om en knapp månad.
– Nu börjar nedräkningen, säger generalsekreterare Inge Blomberg.
Under odramatiska former sattes skulpturen upp i torsdags morse. Skulpturen, som föreställer en könslös orienterare, är placerad vid Tybblerondellen ut mot Norrköpingsvägen. Där ska den nu stå som symbol för Örebros värdskap för O-ringen.
– Den är könslös på så sätt att man inte ska kunna se om det är kvinna eller man, säger Inge Blomberg och fortsätter:
– I och med skulpturen så börjar nu nedräkningen, det är bara en månad kvar till startskottet. Sedan har den betydelse på så sätt att många människor kommer att se den när de kör in mot sitt boende i Örebro.
Gjuten i järn
Skulpturen är smidd i järnplåt och har skänkts av Örebro kommun. Vid uppsättningen på torsdagsmorgonen närvarade också en representant från kommunen tillsammans med Inge Blomberg och konstnären Anki Pettersson. Att det blev just Anki Pettersson som fick äran att skapa skulpturen är ingen tillfällighet.
– Hon är en av få kvinnliga smeder och hon arbetar på ett gammalt, traditionellt sätt i sitt skapande. Sedan var det också hon som gjorde den skidlöpare som sattes upp i Ånnaboda tidigare i år. Det blev en symbol för utbyggnaden av friluftslivet i Kilsbergen och det här är väl någon sorts motsvarighet när det gäller orientering, säger Inge Blomberg.
Konstnären själv är hedrad över att få uppdraget.
– Det är jätteroligt att få arbeta med ett större projekt som kommer att ses av så många, säger Anki Pettersson.
Skulpturen är cirka två meter hög och gjord av grova plåtar som är tillskurna och ihopsmidda.
Har ingen relation
Särskilt exalterad över O-ringen är hon dock inte.
– Jag har ingen relation till orientering, så jag kommer nog inte att följa tävlingarna särskilt intensivt, säger hon och skrattar.
Anmälningssiffran till O-ringen ligger just nu på runt 11 000. Inge Blomberg räknar dock med ett par tusen till innan orienteringsfesten drar i gång.
– Det har blivit en liten trend att anmäla sig sent, så det kommer säkert att komma in fler anmälningar, säger han.

























Vad tycker du om skulpturen?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 jun 2010 13:18 Adde (Ej registrerad)
första gången såg jag inte var det var, utan fick åka ett extravarv för att se.. helt rätt att symbolisera O-ringen i Örebro, men loggan/texten O-ringen 2010 bordevara tydligare.
Skrivet 26 jun 2010 13:41 rollern (Ej registrerad)
Vägen mellan Tybble o Atleverken ligger det redan fullt med skrot,
räcker inte det?
Skrivet 26 jun 2010 21:17 Pekka (Ej registrerad)
Och hur många skattekronor gick till den där skiten då ? Dom kunde ha kört den till Atle-tippen direkt.
Skrivet 26 jun 2010 21:59 sunt förnuft (Ej registrerad)
Inget fel på skulpturen .... MEN den är helt felplacerad.
Vid rondeller och längs vägarna skall man ju UNDVIKA hårda ting med tanke på ev. olyckor.
Men gällande denna rondell har visst ingen tänkt till.
Skrivet 28 jun 2010 07:30 Motorcyklist. (Ej registrerad)
Jag har inte varit på plas och sett skulpturen, men det verkar som om den eller det som har fattat beslut om att den skall sitta i en rondell inte har tänkt på de så kallande oskuddade trafikanterna. Dvs. cyklister, mopedister och motorcyklister blandannat.
Dessa plåtar som bildar statyn blir väldigt vassa för de som färdas på ovanstående fordon. Det finna en lag som heter skydd mot olyckor, jag tror inte att man har tagit med den i arbetet med placering av skulpturern.
Jag hoppas att ingen blir skadad av skulpturen innan man förstår hur farlig den kan vara.
Skrivet 28 jun 2010 10:44 Ponta (Ej registrerad)
ta bort skiten de är bara o-ringen nån vecka eller nåt så varför ta dit nån sån där grej?:s