Spelade på sig själv
- vann 60 000 kronor
NA avslöjar Örebro-stjärnans hemliga spel
NA kan avslöja att Conny Strömberg, 34, spelade på sig själv som poängkung inför förra säsongen i allsvenskan.
Enligt uppgifter till tidningen satsade Örebro-forwarden 1 000 kronor och vann 60 000.
– Ingen i laget fick veta det förrän efteråt, säger Strömberg till NA.
Relaterat
Fakta
Poängligan
Poängligan i allsvenskan förra säsongen:
1) Conny Strömberg, Örebro, 64 poäng.
2) Pelle Prestberg, Leksand, 61 poäng.
3) Robert Rosén, Växjö, 57 poäng.
4) Henrik Löwdahl, Örebro, 56 poäng.
5) Jacob Blomqvist, Bofors, 56 poäng.
Örebro Hockey är på is igen. Förra säsongens hetaste spelare – rutinerade forwarden Conny Strömberg – satsar återigen på att vinna poängligan.
Förra säsongen snuvade han Leksands stjärna Pelle Prestberg på segern i poängligan. Strömberg landade till slut på 64 poäng på 51 matcher.
Ingen poängklausul
NA kan nu avslöja att Strömberg – som inte hade någon poängklausul i sitt kontrakt – inför säsongen spelade på sig själv som poängligavinnare. Han höll det hemligt för sina lagkamrater till den sista matchen var spelad.
– Ja det stämmer. Svenska Spel hade mig som vinnare till 60 gånger pengarna. Det tyckte jag var ett bra spel, säger Strömberg som noterade 18 mål och 46 assist.
– Det gäller att tro på sig själv och det gjorde jag. Prestberg stod i 25 gånger pengarna så det är möjligt att jag kommer att hamna där nånstans i år också.
"Det är hemligt"
Enligt uppgifter till NA vann Conny Strömberg hela 60 000 kronor på sig själv som poängligavinnare.
– Jag tänker inte säga hur mycket jag vann – eller satsade. Det håller jag hemligt. Men jag stod i alla fall i 60 gånger insatsen och fick en bra slant.
Kommer du att spela på dig själv i år också?
– Det vet jag inte. Det beror lite på vad jag står i och om spelet ens finns. När jag tittade senast fanns det inte ens upplagt på Svenska Spels sajt.
Lagkompisen vann miljonbelopp
NA har tidigare berättat om en annan finlirare i Örebro Hockey som vunnit stora pengar på spel. Johan Sjödell-Wiklander, som förra säsongen gjorde 50 poäng i allsvenska konkurrenten Oskarshamn, vann för något år sedan 1,4 miljoner på nätpoker.
– Jag åkte till Las Vegas, Thailand och köpte en lägenhet i Stockholm, berättade Sjödell-Wiklander i en intervju i NA i maj.
Läs hela intervjun i tisdagens NA, papperstidningen!


2 m/s

















Tyck till om Strömberg i poängtoppen!
Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 aug 2010 10:12 Krister (Ej registrerad)
Helt rätt, man ska tro på sig själv. Om det samtidigt hjälper andra människor, laget, publiken att må bra, så är det bara att köra på.
Skrivet 3 aug 2010 12:24 Nu har L H C gått på is... (Ej registrerad)
Lite kul faktiskt! Men kanske inte så taktiskt massmedialt. Kan tänka mig att det "surras" lite om hur han vann. Påverkade det spelet/laget osv...
Förresten, ska bli intressant att se Hans Särkijärvi i höst!
Skrivet 3 aug 2010 12:32 J (Ej registrerad)
Om han spelar på sig själv så är det väl ok då vet vi att han gör sitt yttersta. Det vore värre om han hade spelat mot sig själv. Då hade frågan uppstått om han verkligen gav allt på matcherna.
Tycker jag i alla fall.
Skrivet 3 aug 2010 18:45 MrRude (Ej registrerad)
Till kommande säsong kan ju Conny låta käringa spela på han som vinnare istället, då är det ju lugnt.
Skrivet 7 aug 2010 01:09 sexsiffrigt (Ej registrerad)
Inte var det några 1000 kr han satte iaf, men grattis till vinsten!!!