ÖSK överkört av Sävehof
ÖSK Handboll var som väntat utan chans mot serieledarna och regerande svenska mästarna Sävehof. 8-13 i halvtid var smickrande siffror - sedan tappade ÖSK till förlust med 12-30.
Relaterat
ÖSK Handboll hamnade efter från start i säsongens svåraste match, den borta mot svensk handbolls giganter Sävehof.
Hemmalaget gick upp till 4-1 och 8-2 innan ÖSK vaknade till liv och och genom bland annat tre mål av Elin Pettersson upp till 8-13 i paus.
I andra halvleken hängde ÖSK med hyggligt till 10-16. Sedan la Sävehof in överväxeln och vann sista 20 minuterna med 14-2 (och sista tio minuterna med 8-0) för slutresultatet 30-12.
Så var matchen: Klicka här för att komma till matchrapporten (via heh.nu)!
Läs mycket mer om matchen i torsdagens NA, papperstidningen!


2 m/s




















Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 feb 2012 22:26 Spelar'npåläktar'n (Ej registrerad)
Skulle gärna vilja veta hur träningarna går till för det är glasklart att man inte öva på det som laget måste arbeta med!
Tränaren berättar att man är nöjd med träningarna och att man övat på anfall- och försvarsspel. det är bara det att laget inte kommit någonstans sedan den nya tränaren intog sin post, ingenstans!
Laget har enorma problem med att hålla ut i andra halvleken och blir mycket stressade och begår mängder med slarvfel som driver självförtroendet i botten och då blir man överkört av motståndaren.
Istället för att tjata om hur bra träningarna varit under veckan så ska man kanske sikta in sig på det som verkligen behövs för att överleva. Laget måste bygga upp uthålligheten, det är lika med noll i andra halvleken. De orkar ingenting.
Utöka antalet träningar i veckan så man får mer tid att bygga upp laget och jobbar med det som laget/ individerna måste bli bättre på.
Som det är nu så är det tyvärr pinsamt att se på när laget spelar.
Skrivet 23 feb 2012 09:31 D.H (Ej registrerad)
" Spelarn på Läktaren "
Konditionen vill jag endå säga är bra och tränings mängden är bra.
Dock så kan du inte förvänta dig att en fiat ritmo ska köra om och förbi ett par ferrari eller lamborgihinis.
Som sagt är matrialet för dåligt för Elitserien.
Hela laget saknar tekniska förmågor för att spela ett spel som hämmar elitserie kvalitet!
Skrivet 23 feb 2012 17:44 Handbollarn (Ej registrerad)
Smickrande statistik för sportchefens storvärvningar och tillika proffs igår. En av dem utan speltid, den andra 1/18 avslut. Vågar inte ens räkna ut den procenten.
Skrivet 23 feb 2012 19:02 Spelar'npåläktar'n (Ej registrerad)
Sportchefens storvärvningar visar bara hur lite koll sportchefen har när det gäller att värva spelare till laget.
Kanske så fanns det en anledning till att dessa två spelare inte värvts av andra klubbar. Hade sportchefen kollat upp varför ingen annan klubb hade värvt dem så hade inte han själv värvt dem. Antagligen fick klubben två för priset av en.
Värvningskatastrofer fortsätter med den nya tränaren som visat sig vara en katastrof!
klubben har spelat sämre under den nya tränaren än under den gamla!
Skrivet 24 feb 2012 14:45 Besviken Örebroare (Ej registrerad)
Herregud jag har följt dessa komentarer efter jul här på NA, att ni ens orkar lägga ner energi på att trycka ner andra så mycket.
Ni är riktigt pinsamma!!
Om ni tycker att allt är så dålig vad gäller ÖSK Handboll varför bryr ni er ens då? Eller är ni bara bittra anhängare till Malmgren och Dunder?!
Rask är mycket duktig tränare men som sagt han kan inte trolla med knäna. Om han hade fått chansen redan från start i sommar hade laget tagit betydligt mycket mer p och då hade även nya duktiga spelare velat komma till ÖSK från början. Ni har vekligen ingen vetskap!!!! Dags att kliva ur er lilla bubbla nu och se vad som verkligen är viktigt att lägga energi på här i livet.
Skrivet 24 feb 2012 17:30 Spelar'npåläktar'n (Ej registrerad)
Besviken Örebroare (Ej registrerad) skrev:
Herregud jag har följt dessa komentarer efter jul här på NA, att ni ens orkar lägga ner energi på att trycka ner andra så mycket.
Ni är riktigt pinsamma!!
Om ni tycker att allt är så dålig vad gäller ÖSK Handboll varför bryr ni er ens då? Eller är ni bara bittra anhängare till Malmgren och Dunder?!
Rask är mycket duktig tränare men som sagt han kan inte trolla med knäna. Om han hade fått chansen redan från start i sommar hade laget tagit betydligt mycket mer p och då hade även nya duktiga spelare velat komma till ÖSK från början. Ni har vekligen ingen vetskap!!!! Dags att kliva ur er lilla bubbla nu och se vad som verkligen är viktigt att lägga energi på här i livet.
Besviken Örebroare - En styrelseledamot?
Förstår att ni försvarar era bedrövliga värvningar med näbb och klor.
Två spelare för priset av en? och en oerfaren tränare.
Det finns inga duktiga spelare som söker sig till ÖSK varken ifrån utlandet eller här i Sverige.
Ursäkta men vad baserar du det faktumet att tränaren är en mycket duktig tränare på???
En tränare som utvisas och sedan kallar domare för #### är inte professionellt.
Tränare har aldrig arbetat som tränare tidigare på elitnivå och har definitivt INTE visat ett enda tecken på att han har kunnat göra något med laget.
Laget har underpresterat i VARJE match de spelat.
Laget har inte visat ett tecken på att de förbättrats.
Träningar är bla till för att träna på det man behöver, här har man inte sett ett tecken på att laget förbättrats. De begår samma misstag vecka ut o vecka in. Man ska lära sig av sina misstag men det gör inte laget