Behrn arena kan
få nytt konstgräs
– Det kanske kan bli aktuellt med ett byte under VM-uppehållet nästa år, säger Örebroportens Rolf Karlsson.
Relaterat
I somras godkändes det nuvarande konstgräset på Behrn arena av analysföretaget Isa sport nordic för fjärde året i följd. Utifrån det har Fifa utfärdat ett nytt certifikat som gäller till den 9 juni 2010.
Trots det har fastighetsägaren Örebroporten nu tillsatt en projektgrupp för att utreda om och när ett nytt konstgräs ska läggas.
– Vi gör det för att vi vill vara ute i god tid och undersöka marknaden. Utvecklingen på det här området går hela tiden framåt, säger Rolf Karlsson, förvaltningschef på Örebroporten.
I projektgruppen ingår förutom Örebroporten också representanter för fritidskontoret samt spelare i ÖSK och Kif Örebro. Att frågan aktualiserats tidigare än de tekniska kraven kräver beror på att nästa säsong är gynnsam för ett eventuellt byte av mattan. Herrallsvenskan kommer att ta ett långt sommaruppehåll på grund av VM i Sydafrika.
– Arbetet är bra att göra när det är varmt. Annars blir vi tvingade att göra det när det är tävlingsuppehåll under vintern. Det är betydligt sämre eftersom marken kan vara frusen, säger Rolf Karlsson.
Hur långt har projektgruppen kommit?
– Vi håller på att titta på förslag. Men det är en lång process kvar tills vi kommer fram till ett beslut.
Rent tekniskt är Behrn arenas underlag godkänt för spel en kommande femte säsong.
– Men en sjätte kanske kan bli tuff. Det är just därför vi börjat titta på frågan. För oss är detta både en kvalitets- och prisfråga, säger Rolf Karlsson.
- Samtidigt kan konstgräset kanske flyttas till en annan plats i stan i och med att det fortfarande håller bra standard.
Nuvarande konstgräs har levererats av Mondo. Men det är inte givet att det företaget får förnyat kontrakt.
– Vi har inte haft några problem med det underlag som ligger nu. Men det finns tre-fyra likvärdiga leverantörer som vi vill ta in uppgifter ifrån, säger Rolf Karlsson.
Någon gång efter årsskiftet kommer ett beslut om eventuellt byte fattas av Örebroporten.
Har spelarnas kritik påverkat er att sätta igång den här utredningen?
– Nej. Tekniskt har ju mattan varit godkänd hela tiden. Det är det enda vi kan rätta oss efter. Att sedan spelare har olika åsikter om underlaget får man räkna med. Men det är klart att det är viktigt för oss att ha med elitspelarnas synpunkter i vår utredning.


2 m/s


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 okt 2009 16:05 Jeremias Gyllenlöök
Byt gärna ut konstgräset på Behrn Arena men en sak är då säker: Inte en enda skattekrona ska läggas på detta projekt. ÖSK får redan mer stöd än några andra i denna stad, ROI för Örebro är noll. Om kommunen inte ens kan se till att Ronnie Petterson-muséet kan överleva trots att det har gott om besökare och ger positiv publicitet så kan man ju inte sponsra en verksamhet som bara drar hit slödder och patrask som förstör vår stad och kostar miljoner i polisinsatser. hur kan man lägga pengar på Sveriges minst populära fotbollsklubb och ett klädstreck från slottet ner i ån men inte lägga pengar på den enda kända (förutom Mehdi) Örebroaren de senaste 40 åren? Skandal.
Skrivet 22 okt 2009 16:50 Carpathian
Gyllenlöök//
Vem är Ronnie Pettersson?
Skrivet 22 okt 2009 19:05 JAHA
Det skall vi SKATTEBETELATE inte satsa en endaste krona på när Ronnie Pettersson muséet inte kan få en krona till stöd. Han var ju ändock
världsidrotsman rankad som 35de F1 föraren i världen mot ÖSK som tillhör gärdsgårdsserien. Dom fina herrarna i toppen på klubben får väll dra in på sina fina måltider och utsvävningar på 4de våningen.
Skrivet 22 okt 2009 22:54 Anten
Usch, vilken negativ inställning vi har här till sporten som förenar folk och bryter barriärer i världen. Varje liten grabb har ju spelat fotboll när de var små och det finns i hjärtat och kan göra fiender till vänner.
Tråkigt att inget F1-stall kan sponsra Ronnies minne!!