På måndag kan rekordet slås
Kanske är det äntligen dags för Behrn arena att fyllas till sista plats. Men det hänger på orienterarnas fotbollsintresse och Elfsborgssympatisörerna i synnerhet.
Relaterat
Relationen mellan fotboll och orientering har kanske aldrig varit särskilt stark men på måndagskvällen hoppas man ändå att kärlek ska uppstå. Eller åtminstone att flera tusen orienterare ska välja att se Örebro SK mot Elfsborg och fylla Behrn arenas platser för första gången.
– 20 000– 25 000 orienterare är ju här och det är väldigt nära till Behrn arena från O-ringencampingen, så jag hoppas självklart att många kommer, säger Jan Karlsson, vd i ÖSK.
Idén kläcktes kring julhelgen i fjol av honom själv under en after work tillsammans med Jan-Åke Karlsson, ansvarig för försäljning och mässa under O-ringen.
– Det var en skojig idé han klurade fram när han såg att den allsvenska omstarten skulle vara just under O-ringenveckan, säger Jan-Åke Karlsson.
Han talar sig varm om hur idrott kan skapa möjligheter för både nya nätverk och affärer. Är det då en lukrativ tanke med orienterare på fotbollsmatch.
– Ju fler biljetter de säljer ute på O-ringenmässan till vår match, ju mer pengar får de. Idrotten stödjer idrotten, förklarar Jan Karlsson.
Och pengar det tror han att orienterarna har.
– Vad jag hört är det medel- och höginkomsttagare som orienterar och som reser hit hela familjen. De ska också spendera rätt mycket pengar under veckan, så det är ju en målgrupp som vi absolut söker.
För att det ska bli fullsatt på Behrn arena måste 13 150 personer komma på matchen. Snittet för våren var 6 679 så det är en bit kvar. Eftersom Jan spår att orienterarna kommer att föredra sittplatser blir den springande punkten att ståplatserna hos bortaklacken fylls, vilket normalt bara sker när Stockholmslagen är på besök. Men Jan Karlsson har förberett sig väl.
Bjuds på fika
– Vi har innan tävlingarna gått ut med ett målinriktat erbjudande om matchen till alla orienterare som bor inom fyra mils radie från Borås. De har fått ett brev där vi uppmanar dem att komma och heja på sitt hemmalag.
Det handlar inte om en billigare biljett utan i stället att man bjuds på fika om man som orienterare går på matchen. Förutom utskicket till boråsarna annonserar ÖSK om aktiviteten både i O-ringentidningarna som nått orienterare redan under våren samt i den programtidning som alla får när de hämtar ut sin deltagarpåse. Via nätet har man kunnat förboka platser, men där har intresset varit svalt hittills.
– Vi har väl 150 personer som bokat där, men jag tror att de flesta kommer att bestämma sig sent och köpa på mässan, försäkrar Jan-Åke Karlsson.
















Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 jul 2010 11:00 Andreas (Ej registrerad)
Kortsiktigt är det så klart en bra satsning och det låter ju som man vill nå en milstolpe med att fylla arenan.
Om man vill höja snittet på publiken och långsiktigt få in mer pengar är den här satsningen helt meningslös.
ÖSK har ett problem med stämningen på matcherna. Man har en för liten klack som skapar för lite drag. Resten av publiken sitter och gör inte ett väsen av sig. Kanske lite typiskt för oss Örebroare...
Skrivet 23 jul 2010 11:52 Harry (Ej registrerad)
Om inte för många är på Semester.
Dvs annan ort.
Så blir de nog fullt.
Måndag e bra på sommaren.
Men inte annars då vill vi se flera lördagsmatcher.
Vi har haft en lördagsmatch hittills mitt i sommaren eh o de va borta ;)
Skrivet 23 jul 2010 13:33 TrivselTorsten (Ej registrerad)
Håller med Andreas, ett gång orienterare kan möjligen hjälpa till att mörka den dåliga uppslutningen på kort sikt. Det ändrar dock inte på det faktum att Örebro saknar supporterkultur, åtminstone då det gäller fotboll.
Undrar förresten vad det finns för grund till påståendet att orienterare skulle vara av majoritet medel- och höginkomsttagare? Tror i alla fall inte att fler har blivit lockade att köpa biljett nu när ÖSK bekräftat att de främst är ute efter att klämma dem på pengar.
Skrivet 23 jul 2010 14:58 Andreas S (Ej registrerad)
Tycker det är positivt att man utnyttjar andra evenemang till att öka publiksiffran, tycker det är tråkigt att publiksnittet är så pass lågt för en stad som örebro, om en av tio örebroare går på fotboll har vi plötsligt ett snitt på 10.000, om inte mer..
problemet med en liten klack är att folk inte vågar stå i klacken.
Kubanerna står för en positiv läktarkultur och vill växa för att ge ett starkare stöd till spelarna i ÖSK, både på hemma och bortaplan.
Om folk vågar stå i klacken och inte skäms för att använda rösten så kommer vi snabbt växa och stämningen på arenan kommer snabbt bli mycket bättre.
Framgång föder framgång, ÖSK's klättrande i tabellen har även fått kubanerna att växa, och det kanske är ett SM-guld som krävs för att hela Västra stå ska sjunga "kom igen svartvitt!" och att Behrn Arena i alla fall varannan match är slutsåld.
Tillsammans kan vi skapa en bra stämning och ett gott rykte
Skrivet 23 jul 2010 15:28 Orienterare (Ej registrerad)
Jag tror intresset tyvärr är svagt. Frågade i förmiddags efter biljetter vid Oringentorget och ingen där visste ens var biljetterna skulle säljas. Så att tro att det kommer många av oss orienterare är nog tyvärr som att tro på tomten. De allra flesta har ju ingen relation till något av lagen och att stå och glo på fotboll kvällen innan en tävlingsdag är kanske inte bästa uppladdningen. Skulle tro att de flesta tar det lugnt och umgås hellre.
TrivselTorsten: Ingen aning om orienterare är höginkomsttagare, men högutbildare stämmer. De flesta har åtminstone 3-4 år på universitet i ryggsäcken.
Skrivet 23 jul 2010 15:29 shong li (Ej registrerad)
Knappast en klacks fel att det saknas folk på matcherna. Samma problem för alla lag i år och det stavas SVFF, som startade allsvenskan när alla gick och frös i minusgrader och flera meter snö. SvFF är den stora boven i det här. Helt onödigt att diskutera andra orsaker, när det så tydligt är den tidiga starten som sabbat allt.
Om Ösk fått ett högre publiksnitt under normala omständigheter får vi aldrig veta, tacka SvFF för detta!!
Skrivet 23 jul 2010 18:03 Sune (Ej registrerad)
"- Vad jag hört är det medel- och höginkomsttagare som orienterar och som reser hit hela familjen. De ska också spendera rätt mycket pengar under veckan, så det är ju en målgrupp som vi absolut söker."
Snacka om patetiskt ÖSK. OM ni för en gång skull ska få folk på läktarna så är det när vi "höginkomsttagare" kommer till stan och VI är helt ointresserade av fjollhobby som fotboll. Vem har sagt att vi har pengar? Varför skulle vi lockas till er fotbollsarena och se något intetsägade som fotboll när vi ska ladda för något konditionskrävande som löpning dagen efter???
/Sune
Skrivet 23 jul 2010 18:45 Sune (Ej registrerad)
"- Vad jag hört är det medel- och höginkomsttagare som orienterar och som reser hit hela familjen. De ska också spendera rätt mycket pengar under veckan, så det är ju en målgrupp som vi absolut söker."
Snacka om patetiskt ÖSK. OM ni för en gång skull ska få folk på läktarna så är det när vi "höginkomsttagare" kommer till stan och VI är helt ointresserade av fjollhobby som fotboll. Vem har sagt att vi har pengar? Varför skulle vi lockas till er fotbollsarena och se något intetsägade som fotboll när vi ska ladda för något konditionskrävande som löpning dagen efter???
/Sune
Skrivet 24 jul 2010 23:47 m-peror (Ej registrerad)
Problemet med uppslutningen och den dåliga publiksiffran ligger nog inte i ointresse för fotboll, utan i biljettpriset för matcherna. 180 kr till 240 kr per match gör fotbollsmatchen till ett lyxnöje som alla inte vill unna sig vecka ut och vecka in.
Det är inte för att vara snål, utan för den summan finns det mycket annat annat roligt som man kan göra.
Om man tar en snabb titt på nedanstående aktiviteter så tror jag att en del håller med mig om att priset kan vara en förklaring till de låga publiksiffrorna.
Priserna nedan gäller för två vuxna
:: ÖSKs fotbollsmatch (sittplats): 360 kr - 480 kr (ca. två timmar)
:: Gustavsiks upplevelsebad: 260 kr (heldag)
:: Biobiljetter: 180 kr - 210 kr (ca. två timmar)
:: Restaurangbesök: 200 kr - 400 kr (ett par timmar)
:: Bowling: 200 kr - 295 kr per bana, oavsett deltagare (en timme)
:: Thai massage: 500 kr (en timme)
Jag vill bara visa att det finns alternativ till matcherna. Vill man ha publik får man börja konkurrera med priset.
Skrivet 25 jul 2010 20:14 klacken (Ej registrerad)
Nu kan man gå 2 och betala för 1,Bra för fotbollen att man kan bjuda en vän,Hoppas på detta funkar för publiken,har redan bokat på oskfotboll.se och sedan klicka på biljetter.enkel betala 10 kr men vad gör det att kunna se en spännade match.Nu ska vi hänga på toppen Örebroare.Visa stöd att boka innan så det blir fullt på läktaren.Kul för alla om alla kunde visa upp sig för sitt lag:) Boka redan idag:) Så du får plats med din vän.