Garaca till Syrianska
Forward-produkten Dejan Garaca är klar för Syrianska.
Målvakten har skrivit på ett treårskontrakt och ska nu slåss om platsen som förstemålvakt.
Relaterat
Sedan en tid tillbaka har den förre Malmö-målvakten provtränat med Syrianska.
Sent under fredagskvällen blev övergången officiell.
– Det känns bra att vara klar för klubben. Det har tagit lite tid, men det är skönt att ha det klart nu. Jag ser fram emot en bra säsong och hoppas på ett fint år, säger Garaca till klubbens hemsida.
Han fick aldrig chansen i Malmö men kommer nu att konkurrera om posten som förstemålvakt.
– Dejan är en målvakt som har potential och som vill ta tillbaka den landslagsplats han en gång hade. Det är en spelare som kommer att kriga om en ordinarie målvaktsplats. Trots sin ringa ålder så har han dessutom erfarenhet från allsvenskt spel. Vi hoppas på att han tar steget fullt ut och utvecklas till det målvaktslöfte han en gång var, säger klubbens ordförande Andreas Temiz.


3 m/s

















Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 feb 2012 23:58 Färjestad (Ej registrerad)
Kanon roligt för dejan att få spela i allsvenskan!!!. Men hade väl varit roligare om han hamnat i ösk för han kan bli riktigt bra bara han får mycket speltid!!!. Är väl ändå talanger från stan som ösk ska sattsa på låt dom få något år på sig och utvecklas på!!!
Skrivet 18 feb 2012 12:04 Kalle (Ej registrerad)
ÅRETS FÖRSTA TRÄNINGSMATCH!
Lördag 18 februari BK Forward – KB Karlskoga, 15.30 på Behrn Arena
http://kyrkoplan.se/bkforward/
Skrivet 18 feb 2012 12:35 allavi (Ej registrerad)
Syrianska är en färgklick i allsvenskan.Ibland kan laget spela lite gangsterfotboll.Kul att se Syrianska på tv men att vara och se dem på hemmaplan------Nej nej det törs man inte.
Syrianska hemmaplan och dess publik allsvenskans farligaste.
Lycka till Garaca .Hoppas du blir förste man i målet.