Eco värvar lång amerikan
Eco Örebro rustar för fullt inför kommande säsong.
Senaste nyförvärvet är 204 centimeter långe forwarden Darris Santee.
Relaterat
Basket
Santee blev den åttonde spelaren att skriva kontrakt med Eco. Klubben är på jakt efter ytterligare ett meriterat namn och sedan ska truppen fyllas ut med i första hand unga talanger.
Darris Santee är uppvuxen i Houston, Texas och spelade under sin collegekarriär för UNLV, University of Nevada, Las Vegas.
– Ett college i den högsta ligan som har en stor tradition när det gäller att fostra duktiga basketspelare. Efter att han gick ut college har han spelat en säsong vardera i Uruguay och Chile. Där har han snittat tvåsiffrigt när det gäller poänggörandet och tillhört de tongivande spelarna i sina lag, säger Ecos ordförande Stefan Johansson.
Santee är tänkt att användas på positionerna fyra och fem, som powerforward och center.
– En allround insidespelare, precis den typ som vi letat efter. Han är inte bara stark i returtagningen utan har även ett bra halvdistansskott. Därmed är han inte så statisk, säger Johansson som har stora förväntningar på sitt senaste nyförvärv.
– Jag tror att han kommer att vara högt upp på många listor.
Darris Santee ansluter till Eco Örebros trupp i början av september.
Se highlights från Santees collegekarriär genom att klicka här.


