En ineffektiv förmedling
Relaterat
Tanken med arbetsförmedlingen borde rimligtvis vara att förmedla och ordna arbeten till de som är arbetslösa. Någonstans på vägen måste det ha gått fel.
För ungefär ett år sedan när jag tog på mig uppdraget som övervakare åt en gammal vän som det gått väldigt snett för i livet blev min första prioritering att ordna ett arbete åt honom. Efter fem år på anstalt och utan någon reell arbetslivserfarenhet under dessa år trodde jag först att uppdraget skulle vara näst intill en omöjlighet. Arbetsförmedlingen hade under en tid ”hjälpt” denne kille med vad de tyckte var den rätta hjälpen för att få in honom i arbetslivet. Hjälpen bestod i olika möten, kurser och samtal som självklart inte ledde fram till någonting.
När jag bestämde mig för att hjälpa denna person satte jag mig med honom en kväll och skrev ett ordentligt cv. Dagen därpå hämtade jag honom tidigt på morgonen för att sedan åka runt till flera företag i Örebro.
På dessa fick han gå in och presentera sig och lämna det cv som vi tillsammans hade författat. Innan lunch hade han fått löfte om sommarjobb.
Nu ett år senare klarar sig denna kille fortfarande utan konstgjord andning från samhället tack vare att han har ett arbete att gå till.
Om denna händelse nu hade varit en engångsföreteelse hade jag troligen hänvisat till turen och inget annat, men till saken hör att jag efter denna händelse återigen fått uppleva liknande scenario. Någonstans slutar även jag att tro på turen. Det enda jag inte tror på är arbetsförmedlingens sätt att arbeta för att få arbetslösa människor i arbete.
Det är god tid för arbetsförmedlingen att reformera sin egen arbetsordning!
”Antibyråkrat”
Örebro


5 m/s



Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 aug 2010 05:46 Stig Lövborg
Ungefär en gång i halvåret kommer den här typen av insändare. Alla med ungefär samma syn på förmedlingen, att den inte gör något.
Det är jättebra att du hjälpte din kompis. Hjälp gärna fler. Du har troligen all tid i världen att engagera dig. Om du läser tidningar och lyssnar på radio och TV så pratas det om en massarbetslöshet. I den situationen är det nog inte rimligt att förmedlingen kan ta var och en i handen och ut och leta arbete. Dock görs det för vissa grupper, bl a för den grupp din kamrat tillhör, som suttit i fängelse. Då finns förmedlingens SIUS-konsulenter. Förmedlingen har också jobbcoacher som, tror jag, fungerar på ungefär samma sätt. Dock, i dessa arbetslöshetstider träffar förmedlingen mängder med sökande. Du träffar bara en. Det är en viss skillnad.
Skrivet 26 aug 2010 06:34 CM (Ej registrerad)
Förr så blev man uppringd av arbetsförmedlingen om man var arbets sökande, man fick hjälp till nytt arbete.
Nu kan dom ta ner skylten!
Arbetsförmedlingen förmedlar inga arbeten längre.
Skrivet 26 aug 2010 07:48 Semper (Ej registrerad)
AF är på tapeten igen,om ni inte får något jobb där så sök själva i stället så får ni se hur lätt det är, att vara arbetsförmedlare innebär att sätta folk i rörelse inte något mer inte som tex kurser i cykel rep data möbel arbeta för div organisationer gratis osv, men något fast jobb i regel njet....för folk som ska be flera gånger om dagen folk med små hättor på huvudet folk med turbaner m m ser prognosen dyster ut så det är bara i princip att fortsätta gnälla lycka till...
Skrivet 26 aug 2010 07:52 Morsning (Ej registrerad)
Förr var det enklare, sen flyttade man till stora fina lokaler, nu står man i kö kanske 1 timme eller mer, Sedan får man prata med någon framför en data skärm och uppgifter fylls i. Så sist jag var ner i juni förra året,fick jag en lapp att ringa ett telenr i karlskoga i oktober och bekräfta läget. Byråkratin och all pappersexersis har tagit över.Många jag känner går glada i hågen dit till något möte, för att 2 timmar senare tappat livslusten.
Numera lägger jag den tid som man blir förnedrad att hitta egna jobb utanför länet.JAg har stora barn så det går bra för mig.
Hoppas det dyker upp privata förmedlare snart.
Skrivet 26 aug 2010 09:13 RN (Ej registrerad)
Jo! AF har nog inte världens skickligaste förmedlare hos sig. Men antalet arbetslösa överstiger ju antalet lediga jobb flera gånger om.
Även om de kunde förmedla alla lediga arbeten som finns så skulle det inte göra så stor skillnad i antalet arbetslösa.
Felet ligger inte hos Arbetsförmedlingen.
Felet ligger hos politikerna. Alliansen och de Rödgröna som inte vill driva en politik som ökar antalet företag.
Skrivet 26 aug 2010 09:31 Ödmjuk igen
Arbetsförmedlingen har misskött sin roll och trakaserar arbetsgivarna med 1000-tals ansökningar. Är du ett litet företag med 5-6 anställda är det omöjligt att ta hand om alla dessa ansökningar. Därför struntar man helt enkelt i AF när man söker en anställd. AF borde vara mer selektiva och inte tvinga de arbetssökande att söka så många jobb som möjligt. De skjuter sig själva i foten då.
Skrivet 26 aug 2010 09:58 Ärtan (Ej registrerad)
Förr var arbetsförmedlingen bra, men nu är är de inte ens värda namnet.
Håller på med en del värdelösa projekt, som inte leder någonstans. Undrar varför de behöver ha arbetsförmedlingen kvar, de arbetssökande får ju själva ringa olika företag. Vore ju lättare för arbetsförmedlingen ringa företag och presentera olika arbetssökande, skulle säkert skapa mer arbete än projekten.
Skrivet 26 aug 2010 10:31 TT (Ej registrerad)
Tyvärr så är det mycket så att arbetsförmedlingen borde bytta namn till Praktikförmedlingen.
Är du under 20 år och inte tagit examen får du 1000kr i månaden för att arbeta häcken av dig hos någon kioskägare eller annat ställe dom hittat som söker "gratis" arbetskraft. Är du över 20 år eller har examen får du 2500kr om jag inte minns fel kan ha varit 1500kr.
Har du "turen" att ha hamnat på gränsen till A-kassa och går på minimum bidraget och Arbetsförmedlingen tar över blir det med tur 3500-5000kr
Det ska många försörja sig på då Socialen vägrar hjälpa till när man får så "fet" betalt för sin praktik.
Länge leve välfärds Sverige.
Skrivet 26 aug 2010 10:33 Gullan (Ej registrerad)
Det är snarare så att AF,s alla möten och jobbcoacher tar så mycket tid att den arbessökande missar att söka en del jobb. Tyvärr så måste den arbetslöse acceptara allt AF föreslår för annars förlorar de ersättningen.
Skrivet 26 aug 2010 10:58 Hasso
Jag har varit arbetslös 4 månader på ca 35 år och det var i början på 90 talet, arbetsförmedlingen förmedlade inga arbeten då och det gör dom inte idag heller, dvs de administrerar arbetslösa och div ersättningar, Dessutom håller de krogarna numera sedan regimskiftet med gratis arbetskraft med så kallade praktikplatser, där de byts ut efter 3 månader med ny gratisarbetskraft på skattebetalarnas beskostnad för att hålla lunchserveringen igång.
Det är vad arbets"förmedlingen" pysslar med
Skrivet 26 aug 2010 10:59 "snart pensionär" (Ej registrerad)
"Antibyråkrat" Du har helt rätt och framför allt gjorde helt rätt.
När man pratar om en "minoritet" som varit på anstalt, inkl mig själv, vet jag att det i stort sätt inte finns något stöd att få. Efter att ha blivit av med både sjukpenning och A-kassa blir det en form av Moment 22. Man får leva på försörjningsstöd till den dag man får pension. Att ta ett jobb på mindre än ett halvår är rena förlusten p.g.a. de regler som samhället format. Man har helt enkelt inte råd att arbeta och skulle man önska sig något extra är "svartarbete" enda alternativet om man nu inte vill gå tillbaka till kriminella aktiviteter.
Jag menar inte att f.d. interner ska ha någon fördel gentemot arbetssökande i gemen, men någon jäkla ordning bör det väl vara.
Skrivet 26 aug 2010 12:11 Gördetsjälvförsjutton (Ej registrerad)
Lägg ner skräpet. Jag söker mina jobb själv och det har gått bra hitintills. AF tycks bara finnas till där för syns skull. Det "verkar bra" som så mycket annat i detta hjärntvättade Sverige.
Skrivet 26 aug 2010 19:14 allavi (Ej registrerad)
Det finns folk som idag med rätta kallar arbetsförmedlingen för arbetsförnedringen.Som arbetslös får du själv skriva ,ringa ,besöka eller skicka mail till arbetsplatser.Efter långt .långt letande kan den sökande få napp ,oftast praktik.Då först träder arbetsförmedlingen in och ger hör och häpna hjälp ---hjälp med att fylla i papper som skall vara mellan den som sökt jobb och arbetsplatsen där den sökande skall vara.Arbetsförmedlingen har blivit pappersförmedlingen som hjälper till med papper.De har dock ett otacksamt jobb,tänk vad borgarna i förra valet lovade folk jobb.,och att alla skulle få 1000 kronor mera varje månad.Det var lögn och förbannad dikt.Borgarna har skämt ut arbetsförmedlingen så att folk kallar den arbetsförnedringen.Fast att kalla högerregeringen för arbetsförnedringsregeringen passar ännu bättre.
Skrivet 26 aug 2010 22:58 Ariane (Ej registrerad)
Jag började arbeta på 70-talet och har använt mig av arbetsförmedlingens "tjänster" flera gånger under åren. Men jag har ALDRIG fått ett enda jobb via Af. En ungdomspraktikplats hjälpte de mig att ordna, men riktiga arbeten kan de inte förmedla. Deras platsannonstidning är det enda meningsfulla hjälpmedel som finns. Man ska nog inte skylla på varken borgare eller sossar, vi kanske helt enkelt missuppfattar Af's uppgift och tror att de ska Förmedla Arbeten när de i själva verket ägnar sin tid åt tillfälliga skattefinansierade lösningar och att kontrollera de arbetssökande så att de söker jobb som de inte är kapabla till osv.