Det blir för mycket kungafjäsk
Relaterat
Det är ingen måtta på kungafjäsket. Kronprinsessan Victoria och prinsessan Madeleine är båda söta och trevliga flickor så det är inte frågan om det. Men det börjar bli för myc-
ket av allt kungafjäsk.
Nu ska vi (svenska folket) hjälpa till med kostnaden. Kungahuset har väl så mycket pengar att de kan betala detta själv.
När vanliga människor gifter bort sina döttrar får de själva betala kostnaden för bröllopet om de ens har råd med något.
Nu säger väl någon att lite skådespel och glamour kan vi väl ha. Okej. Men jag tycker att det är väl mest för Svensk Damtidning och i någon mån för Herman Lindqvist.
Här i Örebro ska det ju firas också. Bernadottejubileet. Det ska vi örebroare betala för. Jag tycker att kommunledningen (Staffan Werme) kan prata med Behrn om att sponsra ”överklassnöjet”, mot att få sätta upp en skylt på slottet under en tid ungefär som på Eyravallen (Behrn arena) som kompensation. (Exempelvis Behrnaslotte.) Det går säkert SFV (Statens Fastighetsverk) med på.
”Jerka”
Örebro


1 m/s



Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 feb 2010 05:04 gugge
Det där med Behrnaslotte var riktigt kul! Skön satir!
Skrivet 1 feb 2010 07:25 Bratwurst
Varför skulle någon fjäska för sveriges största socialbidragstagare och dennes familj?
Skrivet 1 feb 2010 08:23 snickare2
Jag håller med övriga! Skall de gifta sig skall de betala ur
egen kassa! Svenska folket skall inte betala deras fester!!
Kann de inte det får de låta bli att gifta sig.
Fjäska Inte!!!!
Skrivet 1 feb 2010 09:12 Ros röd som blod
Att just Örebroarna ska stå för Bernadotternas 200-års jubileum tycker jag är horribelt. Kostnaden för jubileet lär gå på upp mot 20 miljoner varav kanske hälften ska tas från Örebroarnas inbetalade skatter (den exakta summan skulle vara intressant att få veta nu). Detta ett år när kommunen skär ner hundratals miljoner i de kommunala verksamheterna. Hemtjänstgrupper läggs ner, pensionärernas kakor till fikat på vårboendena naggas i kantern med mera. Vad säger kommunallagen om detta? Jag trodde att indrivna kommunala skattemedel skulle gå till kommuninvårnarnas behov. Kungen är väl inte bara kung över Örebro? Det är han faktiskt för staten Sverige varför det borde vara en statlig angelägnehet att bekosta ett ev. jubileum.
Så länge vi har monarki får man väl dock finna sig i att denna institution kostar. Även bröllopet som får sådan uppmärksamhet är ju inte en liten privat anelägenhet för brudparet. Smakar det så kostar det.
Skrivet 1 feb 2010 09:48 Faraday
Tyvärr verkar inte signaturen förstå hur stort och betydelsefullt kungahuset är för svenska folket. De sköter sitt jobb med den äran och ger Sverige en ovärderlig PR. Bröllopet kommer att kunna följas via TV av miljoner intresserade svenskar. Om signaturen och andra vänsterideologiskt orienterade skulle få bestämma skulle Sverige bli bra mycket tråkigare.
Karl Johan
Skrivet 1 feb 2010 09:49 Alise
Kungahuset har stor förmögenhet, fastigheter, bilar, smycken m m. De har råd att betala bröllopet utan bidrag från staten. Skattepengar behövs bättre på annat håll t ex för de människor som är hemlösa. Som jämförelse - kronprinsessan ring kostade ca ½ miljon. Den summan ska räcka till skatt, hyra, mat och allt annat som en pensionär behöver under drygt tre år!
Skrivet 1 feb 2010 09:52 urskogstammefan
Javisst lös kontraktet.
Har ingen aning om vad det skulle komma att kosta.
Men ett skrivet avtal mellan en privatperson och staten gäller.
och jag har för mig att Bernadotte nr 1 i Sverige ingick ett avtal med staten Sverige, där han betalade en stor del av Sveriges statsskuld mot att Sverige i all framtid skulle hålla med apanage till hans efterföljande.
Så låt en oavhängig sakkunnig värdera detta avtal och låt sedan Staten lösa ut kungafamiljen. Misstänker att de sedan kan leva gott på de miljarder detta skulle inbringa dem.
Jag förespråkar därför status quo
Skrivet 1 feb 2010 10:09 Pomperipossa
Läs Dvensk damtidning!Tala om kungligheter!
Skrivet 1 feb 2010 13:07 Herr Per Lundbladh
Så tycker du ja, ok.
Skrivet 1 feb 2010 13:59 Jos
Detta eviga trams om detta bröllop..ungefär lika intressant som att se på när målarfärg torkar..
Skrivet 1 feb 2010 14:02 JEO
Själv är jag tacksam och glad för att det åtminstone existerar en sådan här diskussion. Den bevisar hur otidsenlig monarkin trots allt är. För inte så längesedan skulle det ha varit en självklarhet att skattebetalarna pröjsar för både prinsessbröllop och Bernadottejubiléer. Men idag ifrågasätts det.
Jag inser naturligtvis att 2010 blir ett år då vi republikaner helt enkelt får bita ihop och gilla läget. Det skattefinansierade glittret och glamouren kommer att stå oss alla upp i halsen, och förhoppningsvis kommer även de mest hängivna rojalisterna att känna sig lite mätta på extravagansen efteråt.
För då är det nämligen slut. Det kommer inte längre att finnas någon vars bröllop, eller andra privata begivenheter, kan anses vara en statsangelägenhet. Det kommer inte att finnas någon gammal död kung som behöver firas. Allt det rosenskimrande kommer att förvandlas till grå vardag igen, och vi kan återgå till frågan om när kungahuset ska avvecklas.
Skrivet 1 feb 2010 16:17 Ödmjuk (Ej registrerad)
Enkla åtgärder:
"Det ser ut såhär år efter år, både i Finnerödjabacken och Hällabacken. Varför i hela världen läggar man inte in värmeslingor i backarna??"
För det första måste vi tänka på den globala uppvärmningen. El konsumtionen måste minska eftersom vi köper kolkraft el när det blir för kallt.
För det andra kan du se detta lite som att höja bensinpriset. Ju jäkligare det blir för de som kör bil och långtrader ju mindre kör det. Det är i alla fall miljöpariets teori.
Skrivet 1 feb 2010 16:19 cobra
Jos skrev: Detta eviga trams om detta bröllop..ungefär lika intressant som att se på när målarfärg torkar..
kan bara instämma...men...nån annan tycker att Sverige skulle vara tråkigt utan kungabröllop...suck...hur det nu må vara med intresset så är det absurt att kungahuset inte ska stå för ekonomin för sina familjefester...för det är ju ändå det som det handlar om, tycker jag.
En vigselring som skulle täcka årsinkomster för flera pensionärer, sjukskrivna eller arbetslösa, som högern ju ofta tar fram som exempel på "överbetalda" grupper i samhället...
Skrivet 1 feb 2010 18:14 Anna (Ej registrerad)
Den bästa insändaren jag läst på länge! Håller helt klart med.
Skrivet 1 feb 2010 19:00 ib (Ej registrerad)
Typexempel på artikel som får "tyckarfolkets" mening i kommentarerna! Avundsjukan lyser igenom i nästan varenda stavelse.
Nog är närkingarna riktiga gnällspikar!
Skrivet 1 feb 2010 20:35 allavi
Givetvis skall kungafamijens barn betala sina egna bröllop.Fattas bara annat annars borde de skämas.De reser och far över hela världen så att det fattas inte pengar.Annat för många andra fattiga krakar i sverige som knappt har råd att ta länsbussen ens.Nån måtta får det vara.Tänk på att när per lövgren i hem till byn gifte sig med sin karin då blev det korv med bröd i en korvkiosk.Så tycker kungahuset att det blir för dyrt med brölloopen kan de åka till korvkiosken och ta en korv med bröd.Då får de rätta munnen efter matsäcken.
Skrivet 1 feb 2010 20:57 Rudolfh Von Ballentinius
Vadå avunsjuka ib, det är ju våra pengar dom lever på, och det är ju inte lite heller, vi måste väl få tycka till om våra pengar, speciellt i dessa tider, utan att behöva bli kallade för avundsjuka.
Skrivet 1 feb 2010 21:38 chester
Håller med signaturen till 110%. Kungafjäsket är otidsenligt och det kommer att stå oss upp i halsen innan det ens har börjat.
Skrivet 2 feb 2010 01:28 Sofia
Frågan handlar ju om huruvida vi ska ha monarki som statsskick eller inte. Nu har vi det och då får vi glatt ta de kostnader detta medför, som t ex prinsessornas bröllop. Det är ett "package-deal" liksom, det går inte att bara plocka russinen ur kakan. Vill man inte fortsätta att försörja familjen Bernadotte kan man göra som jag och många andra, gå med i Republikanska föreningen för att på demokratisk väg arbeta för att avskaffa monarkin.
Skrivet 3 feb 2010 21:12 puttlabo (Ej registrerad)
När skall det svenska folket avhända sej detta idiotiska ansvar för denna klan (bernadotte), Om de ev. har gjort något för svenska folket är det för länge sen återbetalt.
Om det finns något gammalt som inte är uppfyllt så är det på tiden att detta görs upp ,T.ex. detta med ersättningen i all värdliga tider till bernadottarna för deras insats på 1700-talet, den uppgörelsen luktar inte bra.
Skrivet 3 feb 2010 22:10 Sefûr (Ej registrerad)
1. Försök att fatta - sossarna på NA:s ledarsida driver en kampanj
mot kungahuset och exploaterar svensk, djup avundsjuka
2. Ett land behöver en organisation för styrning och ledning.
Den politiska delen sköts av riksdag, regering och av statsministern
i demokratisk ordning
3. Det enade svenska folket representras av kungahuset över politiska
käbbel med livslång utbildning i jobbet och tusen år av traditioner
4. Sverige har funnit en maximal lösning för landets styrning
5. President kostar fem gånger mer kungahus och de pengar Örebro
och Sverige satsar under året tjänar man snart in!
6. Vi har världens bästa kungahus som många länder avundas.