Opinion

Publicerad 13 augusti 2009 Uppdaterad 13 augusti 2009
Textstorlek 1 2 3

Vi måste bry oss – 
se världen och människan!

177 journalister. 10 assistenter. 87 bloggare och ”cyberdissidenter”. Så ser dagsnoteringen ut när det gäller olika regimers tillslag mot personer som arbetar inom medier eller som bloggar.

Relaterat

Uppgiften kommer från organisationen Reportrar utan gränser. Men det är inte bara regeringar och stater som hotar journalister. Även ekonomiska och kriminella intressen eller bådadera, som inte gillar att granskas eller synas i offentligheten drar sig inte för att hota, eller döda personer som arbetar inom medierna.
Reportrar utan gränsers siffror är bara toppen av ett isberg. Om man räknar människorättsaktivister och regimkritiker handlar det om tiotusentals människor, som fängslats och tystats därför att de talar högt eller skriver om sådant som regimerna inte vill veta av eller låta medborgarna ta del av. 

Möjligheterna för medborgarna att yttra sig, och acceptansen för detta, är avgörande för vilken typ av samhälle det är. Sambandet mellan yttrandefrihet och graden av allmän frihet och öppenhet i samhället är oupplösligt.
Frågan är långt större än journalisters och redaktörers arbetsvillkor. Bara de senaste veckorna rapporteras om tillslag mot journalister och bloggare från ett antal länder: Gambia, Iran, Somalia, Tjetjenien, Zambia, Nordkorea, Vitryssland, Kuba, Azerbajdzjan, Tunisien, Algeriet, Egypten – för att lista några av de länder som sysslar med sådant.
Inte heller vårt land går fri. Under sommaren har flera fall skett där anställda som talat med medier fått reprimander av sin arbetsgivare. Det är en del av samma problematik med ordets frihet, fast naturligtvis inte lika dramatiskt och lika brutalt som i ovannämnda länderna. Det är viktigt att tänka på.

Vi talar om dagliga händelser. Några fall blir uppmärksammade, andra hamnar i anonymitet. Mycket beror på den ork som organisationer som Amnesty, Human Rights Watch, Reportrar utan gränser och Helsingforskommittérna kan uppbåda. Även aktiva inom dessa lever farligt i många länder. Uppmärksamhet ger visst skydd, det har många aktivister vittnat om.
Därför är det viktigt att regeringar är aktiva, att medier berättar och att vi som samhällen och stater stöttar dem som arbetar för en demokratisk förändring i sina hemländer.
När det behövs ska de givetvis ges skydd och asyl undan sina bödlar och jägare. Ett engagemang som bygger på att vi tror att det kan göra skillnad: Ge frihet åt någon fängslad och kanske förmå diktatorer att hålla igen i sina excesser. 

Att vara efterfrågad är detsamma som att inte vara glömd. Men uppmärksamhet är ingalunda någon garanti för att klara sig. Se bara på behandlingen av Aung San Suu Kyi, en av världens mest kända politiska fångar och ”adopterad” av hela världsamfundet. När Burmas regim häromdagen dömde henne till ytterligare flera år i husarrest var budskapet mycket tydligt: vi bryr oss inte om vad ni tycker och gör!
Men det är precis vad vi måste göra. Bry oss! Se världen! Se människan!

Publicerad 13 augusti 2009 Uppdaterad 13 augusti 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 13 aug 2009 16:34 Karin

Åtminstone kan inte svenskarna hävda sig ang att bry sig om andra människor inte ens när våld pågår.

När jag anmälde våldsbrott och kidnappat barn stängde de hela samhället för mig.

Snacka skit är de däremot mkt bra på, t.o.m om människor de inte ens träffat. Således kan man hävda att fördomarna i Sverige total.

Inte ens skolan kontaktade mig då min son var utsatt för grovt våld, vilken otillgänglighet också varit total sedan dess.

Att många således också förövrigt uppfattar svenskarna som mkt märkliga, ogästvänliga som oartiga beror således endst på deras egen attityd.

Innehåll

Din minut

Vad tycker folk? Här får du veta.

NA:s tv-reportar tar med sig kamera och mikrofon till olika ställen där det samlas folk. De samlar in åsikter, hälsningar och artisteri.

Nästa gång finns NA-kameran kanske där du är. Håll utkik!

Titta på tidigare Din minut

Annat innehåll

Opinionsredaktionen

Sök på opinionsavdelningen

forum: Politik

Avskaffa jobbavdraget!

forum: Politik

Vänsterns våld på politiker

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Annonsera på na.se Annonsera på na.se

Butiker, tjänster och företag.

Stadsliv

Kontaktinformation

Tel: 019-15 50 00
kundcenter@na.se

Hit hör du av dig om du har
ett ärende eller en fråga
som du vill ha hjälp med.
NAkortet är ditt förmånskort och vår belöning till dig som väljer att prenumerera på NA. Med kortet kan du varje vecka ta del av nya förmånliga erbjudanden och rabatter.
Besöksadress: N Strandgatan 5,
Postadress: Nerikes Allehanda, 701 92 Örebro
Telefon: 019-15 50 00
Ansvarig utgivare: Ulf Johansson
Webbredaktionen: webb@na.se
Sportchef: Anders Uddling
Copyright © Nerikes Allehanda
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden