Vitryssland utvisar
Sveriges ambassadör
Sveriges ambassadör Stefan Eriksson utvisas från Vitryssland.
Sverige kontrar med att sparka ut två vitryska diplomater.
Relaterat
Anklagelserna mot den svenska ambassadören rör kontakter med oppositionen, något Carl Bildt inte ser något konstigt med. Bildt kallar anklagelserna "löjeväckande".
– De har riktat anklagelser mot ambassadören som saknar varje grund, säger Bildt vid en telefonkonferens.
Den svenske utrikesministern skriver på Twitter, översatt från engelska:
"Lukasjenkos regim har utvisat Sveriges ambassadör i Vitryssland för att ha stött mänskliga rättigheter för starkt. Skandalöst. Visar regimens sanna jag."
Att den svenska ambassadören har haft kontakt med oppositionella i Vitryssland är inget konstigt utan visar bara att Sverige agerar i enlighet med den politik man för, enligt Bildt. Det är "ingen hemlighet" säger Bildt.
– Det finns många ambassadörer i Sverige som har kontakt med oppositionen, säger Bildt.
Sveriges regering kontrrar nu med att inte släppa in Vitrysslands nya ambassadör i Sveriige. Dessutom utvisas två andra vitryska diplomater.
Att beslutet skulle ha något att göra med den aktion där en svensk pr-byrå släppte nallar med oppositionella meddelanden över Vitryssland ska inte ha nämnts.
Den 4 juli rapporterades att ett flygplan med svensk besättning fällt nallebjörnar med regimkritiska budskap bland annat över Vitrysslands huvudstad Minsk.
Landets försvarsdepartementet avfärdade händelsen som enbart en "provokation" via internet, men president Lukasjenko – sedan tidigare häftigt kritiserad både inom och utom landet – valde att ta händelsen till intäkt för att avskeda flera chefer inom statsförvaltningen.
(TT/NA)

