Besk självkritik inom S Självbelåtet parti som inte levt upp till sina grundvärderingar
Väljarna har förlorat förtroendet för Socialdemokraterna, som blivit navelskådande, konstaterar partiets kriskommission.
Relaterat
- Vi har varit lite självgoda och stöddiga, säger kommissionens ordförande Anna Johansson.
Kriskommissionen riktar i sin rapport hård kritik mot partiets politik och arbete. Väljarnas bristande förtroende för socialdemokratins förmåga att skapa full sysselsättning pekas ut som ett av de viktigaste skälen till partiets dåliga valresultat.
"Socialdemokraterna har under lång tid inte förmått leva upp till sina grundläggande löften om arbete åt alla, ökad jämlikhet och större frihet för var och en. Det har skapat ett trovärdighetsproblem vars betydelse inte kan överskattas", heter det.
Socialdemokraterna gjorde i höstas sitt sämsta val någonsin. Partiets brottas enligt kommissionen med dåligt självförtroende och dålig intern tillit. Allt för mycket tid har ägnats åt navelskåderi och partiet har tagit för lite initiativ i debatten.
Det rödgröna samarbetet i valet 2010 gjorde att Socialdemokraternas profil blev suddig. Partierna förde ofta fram enskilda politiska förslag utan att kunna ge dem ett sammanhang, anser kommissionen. Det ledde till att väljarna, både medlemmar och andra, hade svårt att urskilja de "bärande bjälkarna" i S-politiken.
- Våra problem på senare år har varit en oförmåga att beskriva verkligheten på korrekt sätt, säger Anna Johansson, kommunalråd i Göteborg och ordförande i kriskommissionen.
Bilden av Socialdemokraterna som ett självgott parti menar hon finns så långt tillbaka som valet 2006 då man inte uppmärksammade arbetslöshetsfrågan på ett korrekt sätt.
- Jag tror det var ett gigantiskt misstag att vända bort blicken från att folk befann sig utanför arbetsmarknaden.
I samband med rapporten presenteras en rad investeringar och skattehöjningar utesluts inte.
- Vi ser att det behövs satsas pengar på järnväg, kvalitén på skolan är inte tillräckligt bra. Vi har en sjukförsäkring som är riktigt usel och arbetslöshetsförsäkring som också är väldigt usel. - Ska man ha ett gott samhälle för alla människor så kostar det pengar. Tillväxten kommer att lösa ganska mycket av de här ambitionerna men vi kan inte utesluta skattehöjningar. - Det vore politiskt oansvarigt.
TT: Finns det inte en risk att väljare ryggar när ordet "skattehöjning" nämns?
- Jo, det tror jag varit ett av våra problem. Skattefrågor har diskuterats helt isolerat, dels olika skatter var för sig, dels en skattediskussion som varit helt frikopplad från vad skatterna faktiskt ska gå till.
Kommissionen anser även att taket måste höjas i sjuk- och arbetslöshetsförsäkringen och att fler ska kunna kvalificera sig för att omfattas av arbetslöshetsförsäkringen.
Mot bakgrund av att en flera friskolor plockat ut stora vinster föreslår kommissionen nya ersättningssystem för "privata välfärdsföretag". Om vinstsyftet blir det överordnade målet ökar riskerna för ojämlikhet och sortering, heter det. Därför vill kommissionen att vinstuttagen begränsas, så att de skattepengar som finansierar verksamheten stannar i företagen.
- Jag tycker det verkar vara en inriktning som är fast förankrad i den breda mittfåran i socialdemokratin, en som jag själv känner mig starkt befryndad med. Jag tror att rapporten är ett positivt inspel för utvecklingen av politiken, säger ekonomisk-politiske talesmannen Thomas Östros.
SSU-ordföranden Jytte Guteland anser att kriskommissionens rapport är genomarbetad och att det finns en tydlig krisinsikt. Men hon befarar att rapporten blir en hyllvärmare om den inte omsätts i konkreta reformförslag inför kongressen.
- Det som behöver utvecklas ännu mer är varför det finns ett förtroendegap mellan Socialdemokraterna och svenska folket kring partiets vilja att prioritera jobben och fördelningspolitiken, säger hon.


1 m/s




































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Vad tycker du om Socialdemokraternas krisrapport?
Senaste kommentarerna:
Skrivet 15 feb 2011 11:39 Tyrone Waerner
Det är bra med självkritik, men jag tror att S får väldigt svårt att komma tillbaka till makten. Nu har ju deras stödtrupper arbetarna sett att de med den borgliga alliansen fått en månadslön mer per år i plånboken. S avskaffade ju även familjen, detta har ju gjort att mycket av empatin hos människor försvunnit, nu gäller det sitt eget förverkligande. Skolan är ännu ett exempel på S misslyckandehur man slängde ut de mindre studiebegåvade på ett helt ohumant sätt. Det ser man ju nu tydligt i TV serien klass 9A. Nio år i skolan till vad nytta,och ingen brytt sig, S införde flumskolan. S blev fartblinda och man missade verkligheten. Man köpte sig tid genom bidrag, och det räckte ju ett tag, men verkligheten hinner alltid ikapp. Brottsligheten som man sopade under mattan, den minskade ju inte utan den ökade lavinartat. Nej det är nog så att S-politik oavsett hur man gör om den så är den förlegad.
Skrivet 15 feb 2011 15:25 JEO
Nja, det här är ju en rapport vars främsta syfte är att låta som kraftfull självrannsakan – samtidigt som den inte ställer alltför långtgående krav på förnyelse. Partiets samtliga falanger måste få känna att de sitter någorlunda i orubbat bo.
Vad ett politiskt parti ska tycka och göra kan liksom inte en "kriskommission" tala om för det. Huruvida den har rätt eller fel om valförlustens orsaker saknar all praktisk betydelse. Det kommer ändå alltid att finnas en eller några delar av partiet som inte instämmer i slutsatserna.
Nu handlar allt om att välja en ny partiledning, och sedan om vilka strategier som DEN väljer. Kriskommissionens rapport kommer snart att vara bortglömd – vilket är precis som sig bör.
Skrivet 15 feb 2011 15:40 Jarri (Ej registrerad)
Hela deras sk nya politik är ett totalt misslyckande inför framtiden
Många gamla Socialdemokrater frågar sig inte varför numera utan låter sin röst gå till SD
Och med deras nya partiprogram som man knappt lagt på minnet Ja det verkar som dom tagit efter Moderaterna Möjligen detta med att skatterna kommer att höjas på sikt
Skrivet 15 feb 2011 16:25 Paula (Ej registrerad)
Detta kan höra ihop med den övriga världen och om att vi är trötta på våra dispoter och folk vill ha rätten till sina egna liv och bemötas på ett korrekt sätt av våra företrädare.
Skrivet 15 feb 2011 17:31 Den stora förnekelsen (Ej registrerad)
Så länge sossar förnekar problemet inom invanringspolitik så går rösterna till SD.
Jimmie har allt och tacka Mona för det, även sjuklövern. Se till att sossarna o resten ta tag i det och försöka lösa en av de största samhällsproblem istället för att blunda.
Folk är inte så dumma, folk förstår att något är fel. Men ingen vågar prata om det.
Skrivet 15 feb 2011 20:51 allavi (Ej registrerad)
Tyrone Waerner skrev:
Det är bra med självkritik, men jag tror att S får väldigt svårt att komma tillbaka till makten. Nu har ju deras stödtrupper arbetarna sett att de med den borgliga alliansen fått en månadslön mer per år i plånboken. S avskaffade ju även familjen, detta har ju gjort att mycket av empatin hos människor försvunnit, nu gäller det sitt eget förverkligande. Skolan är ännu ett exempel på S misslyckandehur man slängde ut de mindre studiebegåvade på ett helt ohumant sätt. Det ser man ju nu tydligt i TV serien klass 9A. Nio år i skolan till vad nytta,och ingen brytt sig, S införde flumskolan. S blev fartblinda och man missade verkligheten. Man köpte sig tid genom bidrag, och det räckte ju ett tag, men verkligheten hinner alltid ikapp. Brottsligheten som man sopade under mattan, den minskade ju inte utan den ökade lavinartat. Nej det är nog så att S-politik oavsett hur man gör om den så är den förlegad.
S har inte alla gånger gjort allt rätt.Bäste TYRONE WAERNER ,ljug inte alltför mycket .Det är dina kära borgare som har haft hand om skolan och polisen i flera år nu.Det är dina kompisar inom borgligheten som sett till att skolan bara blivit sämre och sämre.Det sklall vara friskolor hit och dit.Ibland drivs de av pedofiler eller kriminella,där är det inte noga inom borgligheten.Pengar ,pengar är borgarnas gud.Att kriminalliteten blivit råare kan vi också tacka borgarna för.Tänk vad borgarnas mobbnings och utröstningssamhälle har förstört mycket.BÄSTE TYRONE WAERNER upprepas en lögn många gånger kan de som uppreper den tro på det själva,som det här du påstår att arbetarna fått en extra månadslön av borgarna.Det är lögn och förbannad dikt och inget annat.Alliansen har mycket att stå till svars för .Förstår att många av de som med alliansens politik tycker om deras ekonomiska förtryck är rädda ,skiträdda att en dag kommer ett nytt S att på allvar utmana S sätta dem och deras orättvisa pol