Fuskexperter granskar
Kommunfastigheter
- flera rutiner ändras direkt efter NA:s granskning
Två specialister på ekobrott och korruption kallas in för att granska Kommunfastigheter, KFÖ. Michael Sander, chef för förvaltarna, kommer delvis att byta arbetsuppgifter. Beställarna får inte längre ta emot luncher, middagar och gåvor.
Relaterat
Fakta
NA:s granskning
NA har i en serie artiklar granskat Kommunfastigheter KFÖ. Du kan läsa tidningssidorna som pdf-dokument genom att klicka på länkarna nedan.
NA har i en serie artiklar granskat Örebro kommuns fastighetsavdelning, KFÖ, och hittat flera systemfel och brister. I går beslutade en enig fastighetsnämnd att KFÖ ska granskas ordentligt.
Omfattande
Utredningen blir omfattande. I direktiven står att granskningen både ska titta på systemet och enskilda beställare ”för att kunna utesluta eventuella jäv, mutor eller oegentligheter i annan form.”
– Man kommer att gå väldigt noggrant till väga. Vi vill vända på varenda sten. Förekommer det oegentligheter inom verksamheten så måste vi vidta åtgärder. Då måste vi ha bevismaterial, sa Åsa Bellander till politiker och tjänstemän i går.
Efter NA:s artiklar har personer hört av sig till henne med tips om vad de bör granska närmare. Det kommer att finnas med i utredningen. Åsa Bellander uppmanade politiker och tjänstemän att kontakta henne om det kommer in fler tips.
Inte längre okej
Vissa rutiner har redan förändrats på KFÖ. Att bli bjuden på luncher och middagar är inte längre okej. Nolltolerans gäller, om det inte har godkänts av ledningsgruppen. Andra rutiner kommer att ses över. Men sedan vill Åsa Bellander invänta utredningen som väntas bli färdig i oktober.
– Då ska vi inte vara rädda för att göra åtgärder som kan vara tuffa och besvärliga, men innan dess kan vi inte göra åtgärder ur bland annat ett arbetsrättsligt perspektiv.
Bevisa sin oskuld
Åsa Bellander berättade att medarbetarna inom KFÖ är positiva till granskningen och påpekade att det här också är en möjlighet för dem som har utpekats att bevisa sin oskuld.
Öhrlings revisionsfirma ska gå igenom ramavtalen och se om de följs.
– Vi behöver bli bättre på ett antal saker, det är uppenbart, säger Åsa Bellander.
Revisionsfirman ska också kalla in två experter. En har jobbat med ekobrott och den andra är ekonom med lång erfarenhet av att titta på korruptionsfrågor, både i Sverige och utomlands. Öhrlings ska också ”identifiera områden med förhöjd risk för ekonomiska oegentligheter”.
Vid sidan av revisionsfirmans granskning ska ytterligare en utredning göras. Den utredaren ska granska fakturor och kontrollera på plats att jobben som kommunen har betalat för verkligen har utförts. Det gäller beställningar gjorda av Michael Sander. Han kommer tills vidare inte att förvalta några egna byggnader utan ska enbart jobba som chef för förvaltarna, meddelade Åsa Bellander i går.
Fotnot: Lars Jansson, chef för byggadministrationen på KFÖ, har tidigare skriftligt meddelat KFÖ:s ekonom att ett jobb på Norrbyskolan, värt fem miljoner kronor, beställdes muntligt, vilket NA har berättat. Men efter NA:s artiklar meddelar han nu att beställningen har hittats av projektledaren.


4 m/s




































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 3 jun 2010 17:13 Bratwurst
De kanske skulle ta en titt på pengarna som rör sig mellan kommun och öbo med...
Skrivet 3 jun 2010 20:35 besviken (Ej registrerad)
Detta är ju helt oacceptabelt! Hade det skett på den privata sidan hade vederbörande (Michael Sander) fått se sig om efter ett nytt jobb direkt. Än värre är det nu när man använder kommunala och statliga medel helt utan vett !! Skall bli spännande att följa och se om de styrande håller varann om ryggen eller om de vågar agera !!!!
Skrivet 3 jun 2010 20:35 Karl Kanal (Ej registrerad)
Kom detta som en överraskning för någon? Det är ju allmänt känt att inköpare på Örebro Kommun tar mutor, hoppas nu att de går vidare och kollar upp hur det går till när man köper mobiler, IT-tjänster, bilar, kontorsmaterial och liknande. Där bör man vara lite nödig nu när det börjat nystas i korruptionen. Nu kanske den löjligt höga skatten kan gå dit den behövs och inte hamna på giriga kommuntjänstemäns hus/trädgårdsgångar och semesterresor till Kanarieöarna.
Skrivet 4 jun 2010 06:58 Roger (Ej registrerad)
ÖBO har ett bra kontrollsystem, men kolla Örebroporten, där finns de stora beloppen....
Skrivet 4 jun 2010 09:47 olleolle (Ej registrerad)
"Att bli bjuden på luncher och middagar är inte längre okej.
Haha..sedan NÄR har bestickning varit okay?
Hur har man fått för sig att det är ok att ta emot mutor?
Huvuden borde rulla...men som vanligt så kommer väl alla undan i god ordning. Till råga på allt så blir man nog omplacerad...på sin höjd.
Samma personer är tillbaks samma tid nästa vecka i en kommun nära dig :D