Alla fyra friade för
Karrovåldtäkten
Hovrätten kritiserar förundersökningen
Göta hovrätt friar också den fjärde åtalade i målet om våldtäkt mot två 13-åriga flickor på Karolinska skolans gård i Örebro.
Relaterat
I Örebro tingsrätt friades tre av de åtalade.
Den fjärde, en 17-åring, dömdes för grov våldtäkt mot barn. Tingsrätten ansåg att han varit medveten om att hon var under 15 år.
Han dömdes till sluten ungdomsvård i tio månader.
Men Göta hovrätt har i sin dom kommit fram till att också han ska frias.
Domstolen anser inte att det finns bevis och pekar på brister i förundersökningen. Hovrätten, som fick höra bandinspelningar av förhören med flickorna, menar att oklarheter inte blivit utredda under förhören och att det inte klarlagts vilken version av uppgifterna åklagaren vill ska ligga till grund för domstolens bedömning.
En sådan brist, konstaterar hovrätten, ska inte drabba de åtalade utan får gå ut över åklagaren.
Göta hovrätt anser att det saknas tillräcklig bevisning för fällande dom.
17-åringen hade överklagat domen och det hade också åklagaren gjort både vad gällde 17-åringen och de tre som friades.
Men hovrätten ändrar inte de friande domarna.
Även Örebro tingsrätt pekade på brister i bevisningen och framhöll att det inte fanns någon anledning misstro flickornas berättelser men att stödbevisningen inte var tillräcklig.
I och med att de åtalade frias blir det inga skadestånd till 13-åringarna.


4 m/s





































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 mar 2010 11:50 Bratwurst (Ej registrerad)
Jahaja .. de var juridiskt sett oskyldiga .. dags att ta fram stämningsansökan för förtal och dessutom få lite ersättning för psykiskt lidande..
Skrivet 12 mar 2010 12:05 Intuitionisten (Ej registrerad)
"Domstolen anser inte att det finns bevis och pekar på brister i förundersökningen. Hovrätten, som fick höra bandinspelningar av förhören med flickorna, menar att oklarheter inte blivit utredda under förhören och att det inte klarlagts vilken version av uppgifterna åklagaren vill ska ligga till grund för domstolens bedömning"! Gruppvåldtäkten hade ju gärningsmännen filmat! Välkommen till Våldtäktsstaden Nr1, alla kategorier! Ni som inte har gripits än ni behöver inte bekymra er för ni kommer inte bli fällda . Se bara till så att ni får samma utredare/utredning som de vid "Karrovåldtäkten" (gruppvåldtäkten) hade så ordnar allt sig för er. Ni får säkert även skadestånd också.
Skrivet 12 mar 2010 12:13 Oggy (Ej registrerad)
Alla är medvetna om att flickorna blivit våldtagna men åklagarna var inte tillräckligt slipade, eller vad då? Vilken förtroendeboost man får för rättsväsendet.
Skrivet 12 mar 2010 12:37 mosbulen (Ej registrerad)
hoppas åklagaren överklagar.. oskyldiga återstår att se.....
Skrivet 12 mar 2010 12:52 Lovisa (Ej registrerad)
Håller med "Intuitionisten".....det är ju ett sjukt samhälle vi lever i. Killarna kommer göra om brottet. Stackars flickor, jag hoppas de kan leva ett normalt liv igen.
Skrivet 12 mar 2010 13:01 Nu får det f-n vara nog! (Ej registrerad)
Någon som är överraskad!?
Varför är det alltid tjejerna som måste bevisa att de blivit våldtagna, och inte de hjärndöda idioterna som våldtar? Någonting är förbannat fel i vårat så kallade "rättssystem". De klagas över att inte fler tjejer anmäler våldtäkt, men är det så konstigt när de aldrig kan få rätt eller att det aldrig utdöms ordentlig straff. De får kanske några månader upp till något år för att de lider av förtidig utlösning, tjejerna bär med sig det hela livet. Se till att de åker in på minst fyra år, plus kastrering på det ena eller andra sättet. Men det kanske är så att domare och nämdemän inte har mod nog att dömma dem trots att det finns på film.
Skrivet 12 mar 2010 13:03 Arch3r (Ej registrerad)
Hmmm, undrar hur länge det dröjer tills ett medborgargarde bildats.
Skrivet 12 mar 2010 13:24 sajjco (Ej registrerad)
Näääää.......man blir spyfärdig....stackars flickor.....och filmen får väl upprättshavaren tillbaka med en kiten slant som plåster på såret..usch..
Skrivet 12 mar 2010 13:32 jessie (Ej registrerad)
Sjuka samhälle!!! Det här är ju bra för alla äckliga våldtäksmän- man kan ju ana vad de tänker "jaha okej då kankse man kan våldta en flicka i helgen, man får ju inget straff ändå"
Lagen måste ändras och straffen bli hårdare! En tvångskastrering för dem som man har DNA bevis på, att de verkligen våldtagit offret.
Sen tycker jag att vi tjejer i örebro ska ge oss ut och demostrera över dessa vidriga människor som hotar oss, så att vi inte längre vågar gå ut!
Det har verkligen gått för långt nu i Örebro!
Skrivet 12 mar 2010 13:33 Emma (Ej registrerad)
S K A N D A L!!!!
Om det inte duger med flickornas berättelse & en film på det inträffade... ja vad återstår då? Ett bra vittne kanske, som kan se allt, inte ingripa för att sen kunna hjälpa flickorna i rätten! Jag fattar inte hur det är tänkt med andra ord!
S K A N D A L!!!!
Skrivet 12 mar 2010 13:40 Inte förvånad (Ej registrerad)
Sjuka Sverige i ett "Nötskal"
Rättvisa o empati har kanske "grävts ned" på en okänd plats.?
Skrivet 12 mar 2010 13:43 lever i verkligheten (Ej registrerad)
Nu får det f-n vara nog!
(Ej registrerad) skrev: Någon som är överraskad!?
Varför är det alltid tjejerna som måste bevisa att de blivit våldtagna, och inte de hjärndöda idioterna som våldtar? Någonting är förbannat fel i vårat så kallade "rättssystem". De klagas över att inte fler tjejer anmäler våldtäkt, men är det så konstigt när de aldrig kan få rätt eller att det aldrig utdöms ordentlig straff. De får kanske några månader upp till något år för att de lider av förtidig utlösning, tjejerna bär med sig det hela livet. Se till att de åker in på minst fyra år, plus kastrering på det ena eller andra sättet. Men det kanske är så att domare och nämdemän inte har mod nog att dömma dem trots att det finns på film.
ja du har rätt i att det "är nåt fel i vårat rättssytem", men vi ska komma ihåg att domare etc har ju regler och förordningar som stiftats av politiker. det är politiker i grund och botten som bestämmer hur hårda/mjuka straff det ska vara. kom ihåg det när du lägger i din röst nästa gång. röstar man på ett parti som inte vill ha hårdare straff så ska man inte klaga heller.
Skrivet 12 mar 2010 14:06 R.S (Ej registrerad)
Tycker värkligen detta är för jävligt! Som många säger här, självklart kommer dem att göra detta igen.
Trågigt att inte själva Hovrätter tycker detta oxå...........
Är det bara att vänta på nästa tjej nu då????? Och hur mår tjejerna efter detta...??????
Fyfa....n! För samhället vi lever i.
Skrivet 12 mar 2010 14:14 plastpall (Ej registrerad)
Nu får det f-n vara nog!
(Ej registrerad) skrev: Någon som är överraskad!?
Varför är det alltid tjejerna som måste bevisa att de blivit våldtagna, och inte de hjärndöda idioterna som våldtar? Någonting är förbannat fel i vårat så kallade "rättssystem". De klagas över att inte fler tjejer anmäler våldtäkt, men är det så konstigt när de aldrig kan få rätt eller att det aldrig utdöms ordentlig straff. De får kanske några månader upp till något år för att de lider av förtidig utlösning, tjejerna bär med sig det hela livet. Se till att de åker in på minst fyra år, plus kastrering på det ena eller andra sättet. Men det kanske är så att domare och nämdemän inte har mod nog att dömma dem trots att det finns på film.
visst är det tråkigt att ingen döms för det här nu när de har bild/ljud inspelning på det. Men att så få anmäler våldtäkt är för att de är rädda att folk ska tycka att de har varit idioten som blivit våldtagen. Men domstolar brukar också fria våldtäkt då det mesta dels är flickor som vill hämnas på någon kille och då kommer på så fyndigt att de kan ju faktiskt säga att de blev våldtagna -.- Idioter förstör ju för de som faktiskt råkat ut för det.
Skrivet 12 mar 2010 14:21 Helt fel!! (Ej registrerad)
enligt min åsikt är det så himla fel, visst de kanske inte har några bevis på de misstänka, men jag tycker iallafall att dom kan lägga mer energi på de pedofiler och sjuka idioter som finns ute i världen. men dom ska visst lägga full energi på de folk som kallar sig eliten inom IT. då snackar jag om IPRED lagen, visst det är fel för visso men jag tycker då att svenska polisen/domstolen kan fixa fram mer och anstränga sig ett par hekto mer på våldtäktsmän och äckliga pedofiler än att lägga mer energi på tankare. Det finns ingen chans för den svenska polisen att kunna stoppa alla tankare runt om i Sverige. Det är ett brott men våldtäkts män är mycket värre..........
Skrivet 12 mar 2010 14:45 Crusader
Finns det någon här som överhuvudtaget läst domen?? Hand upp!
Skrivet 12 mar 2010 14:48 Kokkaburra
Jessies förslag om en organiserad demonstration av alla tjejer kanske kan vara en väg att påverka politiker/rättsväsende att få upp ögonen.
Varför inte en landsomfattande aktivitet...?! Tror även att många killar skulle ställa upp på det, inte minst för att skydda sina älskade tjejer!
Till de två drabbade tjejerna: jag lider fruktansvärt med er och hoppas ni får er upprättelse på något sätt - förr eller senare!
Skrivet 12 mar 2010 14:58 Linda (Ej registrerad)
Varför måste småtjejerna bevisa att de har blivit våldtagna! Det borde väl alla förstå att dom inte skulle ljuga om nåt sånt. Tjejer ska inte behöva bli ifrågasatta i en domstol! Det är våldtäktsmännen som måste bevisa att dom är oskyldiga! Örebro är sjukt!
Skrivet 12 mar 2010 15:03 Nu får det f-n vara nog! (Ej registrerad)
Nu får det f-n vara nog!
(Ej registrerad) skrev: Någon som är överraskad!?
Varför är det alltid tjejerna som måste bevisa att de blivit våldtagna, och inte de hjärndöda idioterna som våldtar? Någonting är förbannat fel i vårat så kallade "rättssystem". De klagas över att inte fler tjejer anmäler våldtäkt, men är det så konstigt när de aldrig kan få rätt eller att det aldrig utdöms ordentlig straff. De får kanske några månader upp till något år för att de lider av förtidig utlösning, tjejerna bär med sig det hela livet. Se till att de åker in på minst fyra år, plus kastrering på det ena eller andra sättet. Men det kanske är så att domare och nämdemän inte har mod nog att dömma dem trots att det finns på film.
lever i verkligheten (Ej registrerad) skrev: ja du har rätt i att det "är nåt fel i vårat rättssytem", men vi ska komma ihåg att domare etc har ju regler och förordningar som stiftats av politiker. det är politiker i grund och botten som bestämmer hur hårda/mjuka straff det ska vara. kom ihåg det när du lägger i din röst nästa gång. röstar man på ett parti som inte vill ha hårdare straff så ska man inte klaga heller.
Visst är det så att politiker är de som bstämmer straffskalor osv. och att det finns regler och förordningar att rätta sig efter. Men då är det kanske dags att de börjar att titta i lagboken och arbeta efter den.
Idag finns det ingen röd tråd i hur man bedömmer dessa fall utan det verkar vara upp till varje domstol att själva höfta till ett straff.
Det finns heller inget parti som är modiga nog att sticka ut hakan och lägga ett förslag om tex kastrering av de som våldtar upprepade gånger.
Skrivet 12 mar 2010 15:05 JoLo
Antingen så kan "inte tillräckligt bevis" betyda att rättssystemet är vrickat och vill stampa på oss människor, eller så kan det ju bero på att videon och historierna faktiskt inte bevisar något?
Jag håller mig neutral i ämnet, eftersom jag inte vet vad som hänt..
I Sverige dömer vi brottslingar när vi bevisat att brottet begåtts.. Vi går inte efter statistik eller på känn. Straffet är för gärningsmannen, och ej hämdredskap för någon. Andra instanser ska fylla i när offer ska hjälpas.
Eftersom något tydligen återigen handlar om någons ålder, så tycker jag att man borde sortera lite i bland alla uttryck lite.. Utan att värdera brottsakterna på annat sätt.
Våldtäkt, det är något brutalt, grymt.. Vidrigt
Ha sex med någon som är mindreårig (två ungdomar t.ex), stämplas som våldtäkt även om våld eller tvång är inblandat..
Jag försvarar ingen, men jag är inte i sits att döma någon heller.. Är någon annan här det, så låt gå.
Skrivet 12 mar 2010 15:11 Antares
Sverige: Våldtäkternas förlovade land!!
Något att ha i turistbroschyrerna framöver? Våldta, du åker sällan fast, om du mot förmodan åker fast så frisläpps du!
Helt sjukt....
Skrivet 12 mar 2010 15:17 Nu får det f-n vara nog! (Ej registrerad)
Nu får det f-n vara nog!
(Ej registrerad) skrev: Någon som är överraskad!?
Varför är det alltid tjejerna som måste bevisa att de blivit våldtagna, och inte de hjärndöda idioterna som våldtar? Någonting är förbannat fel i vårat så kallade "rättssystem". De klagas över att inte fler tjejer anmäler våldtäkt, men är det så konstigt när de aldrig kan få rätt eller att det aldrig utdöms ordentlig straff. De får kanske några månader upp till något år för att de lider av förtidig utlösning, tjejerna bär med sig det hela livet. Se till att de åker in på minst fyra år, plus kastrering på det ena eller andra sättet. Men det kanske är så att domare och nämdemän inte har mod nog att dömma dem trots att det finns på film.
plastpall (Ej registrerad) skrev: visst är det tråkigt att ingen döms för det här nu när de har bild/ljud inspelning på det. Men att så få anmäler våldtäkt är för att de är rädda att folk ska tycka att de har varit idioten som blivit våldtagen. Men domstolar brukar också fria våldtäkt då det mesta dels är flickor som vill hämnas på någon kille och då kommer på så fyndigt att de kan ju faktiskt säga att de blev våldtagna -.- Idioter förstör ju för de som faktiskt råkat ut för det.
Hoppas att du inte menar att de flesta som anmäler våldtäkter är tjejer som är ute efter hämd, utan att de fall där det blivit friande domar kan ha varit så.
Att de är rädda för vad folk ska tycka är ju på grund av den naiva syn på våldtäksmän som rättsväsendet(och politikerna) skapat, att det på något sätt skulle vara synd om dem för att de inte kan ta ett nej. Eller för att tjejen hade så utmanande kläder osv, listan på fåniga ursäkter kan göras hur lång som helst.
Som Arch3r skriver: "Hmmm, undrar hur länge det dröjer tills ett medborgargarde bildats."
Det börjar verkligen bli dags för det, någon måste ju stå upp och försöka skydda alla dessa tjejer när rättsväsendet inte har ork att göra det.
Skrivet 12 mar 2010 15:36 bia2 (Ej registrerad)
Någon som är intresserad av att starta ett medborgargarde?
Det behövs nu i den här stan
Rättsväsendet har totalhavererat
Skrivet 12 mar 2010 15:41 Bratwurst (Ej registrerad)
Alltid lika härligt att se människors rättvise-känsla ... man kan inte bevisa att personerna är skyldiga men ändå ska de hängas...
Knappt en enda tänker tanken på att det kanske inte var dem iom att bevisen inte finns ...
Ej heller tänks tanken att ett par 13 åringar kan ljuga heller...
Väldigt skrämmande att se faktiskt, verkar som otroligt många som vill ha ett samhälle där man ska kunna dömas för brott utan bevis för det ... precis som i nazityskland och de flesta andra diktaturerna genom tiderna.
Skrivet 12 mar 2010 16:45 I always tell the truth, even when I lie. (Ej registrerad)
Det är verkligen roligt att sitta och läsa era kommentarer där vissa av er sitter och skriver att ''vi alla vet att de är skyldiga till våldtäkten''
Vad fan vet ni egentligen? Och en sak till, jag tror åklagaren vet vad han/hon håller på med och är nog 100x mer erfaren än vad ni är.
Så snälla låt dem sköta jobbet, blir faktiskt irriterad när ni sitter och skriver att dom är skyldiga ... Haha outbildade idioter det är vad ni är.
SANNINGEN SVIDER.
Skrivet 12 mar 2010 17:58 Peter (Ej registrerad)
Sverige är numera "världsmästare" i våldtäkt. De har ökat med mer än 600 procent de senaste 30 åren.
Skrivet 12 mar 2010 18:05 Mazi (Ej registrerad)
Forstar inte alla som gnaller... vad ar det ni vill? ska vi satta dit manniskor utan bevis? Ni kanske inte tycker att domstolar behovs heller. En mobb som lynchar folk vore nat for er kanske? Det finns faktiskt kvinnor som ljuger om valtakter!!! Om det nu ar sa att aklagaren sjabblade det hela far val han/hon gora ett battre jobb om domen overklagas...
Skrivet 12 mar 2010 18:23 Stina (Ej registrerad)
MEn vad är de för folk som kommenterar!
Så starka åsikter utan och vara insatta ett endaste dugg!
Det var flickorna som bjöd in till sex.
Anledningen till att killarna blivit åtalade för våldtäkt är att om
man har sex med en minderåring så blir det automatiskt våldtäkt.
Men i detta fallet så hade ju tjejerna sagt att de var över 15år.
Däremot visste ju tydligen den ena killen om att de var under 15år, och han borde således dömas för våldtäkt
Skrivet 12 mar 2010 18:55 Intuitionisten (Ej registrerad)
Från NA:s publicering den 10 november 2009:
"Enligt kammaråklagare Louise Helleday har alla fyra våldtagit den ena flickan medan två förgripit sig på hennes kompis".
Dessutom anges att:
"Två av männen filmade under tiden övergreppet med sina mobiltelefoner. Inspelningarna finns nu med bland de bevis som åklagaren presenterar mot kvartetten".
Är det inte dags att någon kliver fram och tar sitt ansvar med att förklara: Vad är det som har hänt egentligen?
Kammaråklagaren, kanske!
Skrivet 12 mar 2010 19:04 kreaker (Ej registrerad)
Skrämmande att se att det är så många som verkar tycka att man ska vara skyldig tills motsatsen är bevisad - har ni verkligen tänkt efter innan ni skrev det eller har känslorna styrt fingrarna, visst det finns inget försvar för våldtäkt men shit pommes frites stanna upp och tänk efter kanske både 1 & 2 ggr extra innan plz.
Skrivet 12 mar 2010 20:01 Intuitionisten (Ej registrerad)
Från NA:s publicering den 10 november 2009:
"Enligt kammaråklagaren har alla fyra våldtagit den ena flickan medan två förgripit sig på hennes kompis".
Dessutom anges att:
"Två av männen filmade under tiden övergreppet med sina mobiltelefoner. Inspelningarna finns nu med bland de bevis som åklagaren presenterar mot kvartetten".
Är det inte dags att någon kliver fram och tar sitt ansvar med att förklara: Vad är det som har hänt egentligen?
Kammaråklagaren, kanske!
Skrivet 12 mar 2010 22:18 Barbaselo (Ej registrerad)
Konstig kommentar av domstolen. Enl. artikeln har dom skrivit "En sådan brist, konstaterar hovrätten, ska inte drabba de åtalade utan får gå ut över åklagaren."
Dom menar väl att det får gå ut över brottsoffren... Hm..
Skrivet 12 mar 2010 22:33 PRn (Ej registrerad)
Det finns skäl att fundera, skall man fälla utan tillräcklig bevisning?
Det finns skäl att fundera, skall man fria utan tillräcklig bevisning?
Skrivet 12 mar 2010 23:19 Hampa (Ej registrerad)
Det är faktiskt mitt ex som blev våldtagen så sluta håll på att skicka upp dryga kommentarer.. dvs en av dom e mitt ex..
Skrivet 13 mar 2010 00:31 Farväl
Vad är det för land vi lever i när 4 killar har sex med 2 halv medvetslösa tjejer utomhus på vintern?
Skrivet 13 mar 2010 02:16 MA (Ej registrerad)
Jag hade för mig att det automatiskt var våldtäkt om motparten var under 15 år även om den yngre varit med på noterna, är det ändrat?
Skrivet 13 mar 2010 07:14 vem vet? (Ej registrerad)
eftersom jag inte vet vad som hänt vid tillfället, kan jag inte säga vad som är riktigt
men jag undrar var dom vittnen som kommenterar här var vid rättegången?
trots allt hänger mycket på åklagaren, att bevisa att dom visste att dom var minderåriga. fortfarande är man oskyldig tills motsatsen bevisats.
Skrivet 13 mar 2010 08:42 Johann (Ej registrerad)
Jag är mest intresserad av att läsa förundersökning, det finns brister säger hovrätten. Problemet bottnar i dåliga förundersökningar. Vem var det som höll i utredningen, någon som vet?
Johann Binninge, Rättssäkerhetsorganisationen RO
Skrivet 13 mar 2010 10:22 susanna s
svar till de som tycer att killarna ska bevisa att det inte var en våldtäkt. för femti elfte gången vi har inte omvänd bevisföring i det här landet. Händelsen var tydligen filmad är det ingen som inser att denna film faktiskt kanske bevisade att det inte var en våldtäkt. Frågan för domstolen har därför varit om det går att bevisa att killarna visste om att flickorna var under 15 och uppenbarligen har inte det gått. Själv var jag övertygad om att detta var en RIKTIG våldtäkt tills jag läste om att händelsen tydligen var filmad och eftersom att domstolen dömt som den gjort har denna film tydligen visat att det hela inte varit en våldtäkt.
Skrivet 13 mar 2010 11:17 Jack (Ej registrerad)
Det svenska rättsväsendet har ju kollapsat för länge sen det är allmänt och internationellt känt.
Skrivet 13 mar 2010 14:29 Stina (Ej registrerad)
MA
(Ej registrerad) skrev: Jag hade för mig att det automatiskt var våldtäkt om motparten var under 15 år även om den yngre varit med på noterna, är det ändrat?
Det stämmer, men i detta fall hade flickorna påstått att de var över 15år, skickat sms till killarna o bett dom komma..
om jag inte minns fel så stog de i förundersökningen att hon skrev.
Kom hit, ta med några kompisar vi är kåta.. och vid mötet hävdat att de var över 15.
Om de ljugit om sin ålder så frias killarna.
Skrivet 14 mar 2010 09:18 Laban
Man får hoppas ingen att de flesta kommentatorerna här, och efter liknande artiklar, INTE sitter som nämndemän. De verkar ju hellre gå efter hur det "kanske" gick till, och hörsägen, än efter bevis, vittnesmål och juridik. Vill du ha dej själv som nämndeman om du skulle åka dit för nåt? Hellre fälla än fria, misstänkt = skyldig, oavsett vad rättegången kommer fram till. Phu, vad är det för människor?
Skrivet 14 mar 2010 21:51 tröttsamt (Ej registrerad)
det är så extremt tröttsamt hur kriminella i Sverige kommer undan med grova brott utan något som helst straff, medans brottsoffren inte har nån på deras sida.