Julen kommer tidigt i år
Julen är inne, fröjdas vart sinne! I alla fall på Myrö gård under lördagen.
Relaterat
Pinfärska polkagrisar. Polkagrismakaren Gustaf Wenehult från Vimmerby har jobbat på karamellkokeriet i 12 år, och har inte tröttnat på godiset ännu. Päronsmak är hans favorit. Bild: Filip Erlind
Provsmakning på gång. Många ville testa maten på marknaden. Bild: Filip Erlind
Julmarknad på Myrö gård. Bild: Filip Erlind
Kalendern visar fortfarande oktober, men julmarknaderna är redan igång. Trots att höstlöven fladdrade gula på träden strömmade busslaster av besökare till Myrö gård under lördagen.
Då ordnade slottet julmarknad med mycket granris, stearinljus och en och annan tomte.
– Jag tycker julen kommer för tidigt nu för tiden. Mitten på november är mer lagom, menade marknadsbesökaren Guilla Lindström från Pålsboda.
Uppmuntrar du inte den tidiga julhandeln själv genom att åka på julmarknad i oktober?
– Ja, det kan man tycka, men det blir så att man hakar på de lokala marknaderna. Jag har en inplanerad den 25 november också i Ålsta, skrattade Gunilla.
Hon är en julälskare.
– Visst tycker jag om julen, den är en fin tradition, något man är uppväxt med.
De många knallarna på marknaden gillade också julen. En stor del av årets försäljning sker under perioden fram till jul nämligen.
– Ja, visst är det så, berättade Rebecca Johnsson, säljare från Mariannelunds karamellkokeri i Småland.
Att passera förbi alla stånden gav känslan av att flyttas in i Astrid Lindgrens berättelse om det stora tabberaset i Katthult. Utbudet på julmat var nämligen nästan lika överdådigt som julbordet i boken. Där fanns ost, korv, marmelad, godis och annat julgott, men också konsthantverk som kransar, ljus och smycken.
Marknaden pågår även i morgon söndag.







