Gravstenar ska säkras
- så mycket betalar du
10 000 gravstenar måste säkras på kyrkogårdarna i Örebro, många står så löst att de kan vara farliga. Och det är gravrättsinnehavarna som får betala.
Relaterat
För ett år sedan dog en åttaårig flicka i Bollebygd efter att hon fått en gravsten över sig. Nu har svenska kyrkans arbetsgivarorganisation tagit fram riktlinjer för hur säkringen av gravstenarna ska gå till.
– Vi har just börjat kontrollera stenarna, säger kyrkogårdschefen Torleif Örn.
Med hjälp av en fjädervåg belastas varje sten med 35 kilo, för att man ska se vilka stenar som skulle kunna välta. Sedan görs en tillfällig säkring, av de gravar som sköts av kyrkogårdsförvaltningen, med hjälp av en träpåle och spännband.
Får sten över sig
– Av arbetsmiljöskäl har vi börjat med de gravar som vi sköter. Det gäller att ingen av kyrkogårdsarbetarna får en sten över sig.
Alla stenar på kyrkogårdarna i landet ska provdras, sedan skickar kyrkogårdsförvaltningen ut brev till de gravrättsinnehavare som har gravar vars stenar inte står tillräckligt stadigt. Det är deras ansvar att stenarna säkras. Det kan ske genom att sockeln gjuts fast med betong eller förankras på annat sätt. Men de flesta gravrättsinnehavare kommer inte kunna lösa det här själva.
– Det här är ett jättearbete, det handlar om tiotusentals gravar bara i Örebro, säger Torleif Örn.
Men kyrkogårdsförvaltningen i Örebro vill inte bara peka ut problemen. Man jobbar på att hitta andra entreprenörer som kan hjälpa till i arbetet.
Hur lång tid har man på sig om man får ett brev efter inspektionen?
– Vi vet ännu inte vad som är realistiskt, och hur mycket hjälp vi kan få i arbetet.
Vad kommer det att kosta för gravrättsinnehavaren?
– Jag vet inte säkert, men det kan bli runt 2 000 kronor.




