Man frias från brand
För snart två år sedan brann det i en bostad i centrala Örebro. Nu har lägenhetsinnehavaren friats från allmänfarlig vårdslöshet.
Relaterat
Mannen var åtalad för att ha orsakat branden och den kraftiga rökutvecklingen i bostaden. Det hade börjat brinna efter att han lämnat lägenheten för att gå och handla.
Kvar i ugnen fanns steken som han höll på att laga till. Enligt mannens egna uppgifter var han borta i 25-30 minuter.
Annan version
En utredning visade att branden startade uppe på spisen, vilket betyder att även plattorna måste ha slagits på.
Själv hävdade mannen att han endast satt på ugnen, där branden inte hade startat. Hans version stöddes till en del av en brandman som var inne i lägenheten den här dagen.
Det gör att tingsrätten väljer att fria lägenhetsinnehavaren. Domstolen anser det inte utrett att han var medveten om att plattorna var påslagna.




