Svantesson till angrepp
mot Arbetsförmedlingen
Örebropolitikern Elisabeth Svantesson (M), går till angrepp mot Arbetsförmedlingen.
- Jag förväntar mig mer av dem, säger hon till Svenska Dagbladet.
Relaterat
Elisabeth Svantesson har åter blivit ordförande i riksdagens arbetsmarknadsutskott. Tidigare satt hon med i finansutskottet. Nu riktas fokus mot att långtidsarbetslösheten ska pressas ner. Det är där som Arbetsförmedlingen kommer in i bilden.
- Kontakter är centralt för att skaffa sig ett jobb, mellan 60 och 70 procent av alla jobb tillsätts tack vare nätverkskontakter och går inte via arbetsförmedlingen, säger Svantesson.
- Nu måste vi ställa hårdare krav på att Arbetsförmedlingen skaffar sig arbetsgivarkontakter, det är den bästa hjälpen man kan ge de långtidsarbetslösa.
Hon är kritisk till hur Arbetsförmedlingen har skött frågan.
- Jag förväntar mig mer av dem. Det är en prioriterad grupp att arbeta med och man måste ha upparbetade arbetsgivarkontakter. De tycker säkert själva att de gör en hel del och det har också blivit bättre sedan 2006, men nu måste pressen öka. Arbetsförmedlingen är en nyckelspelare för att matchningen ska fungera, säger Svantesson.




