Ingen brydde sig om bara bröst
Ingen brydde sig. Lite hårdvinklat blev det resultatet av gårdagens tutt-aktion på Gustavsvik.
Medlemmarna i tuttrevolution kräver respekt för kvinnokroppen. Deras väg att göra det är att bada topless, som vi berättade i gårdagens NA. I går var det dags för en tuttaktion på Gustavsviks badhus.
Tidigare tutt-aktioner på svenska badhus har slutat med att toplessbadarna avvisats sedan andra badande klagat. Men i Örebro och vid Gustavsviks motionssimbassäng gick det bra att bada topless.
– Jag är förvånad och kanske lite besviken, sade Elina Adlersfeld, som var en av kvinnorna som badade utan bikiniöverdel.
Känd sedan i onsdags
En och annan badare höjde förvånat på ögonen men ingen gjorde någon affär av det.
– Men visst märkte vi att folk pratade om oss, fortsatte Elina Adlersfeld.
– Från Gustavsviks sida har vi vetat om aktionen sedan i onsdags. Från badets sidan är hållningen att det inte finns något förbud att bada topless, att topless-bad mera handlar om en social kod, berättar Kristin Andersson som är receptionsföreståndare på Gustavsviksbadet.
– Om många gäster skulle klaga och ta anstöt skulle vi be dem att klä på sig eller avvisa dem, men för vår del går det bra att bada topless, forsatte hon.
Inga klagomål
Och ingen tog anstöt, i alla fall inte så mycket att de klagade.
– Det är ju bra att det är accepterat att bada topless i Örebro, konstaterade Elina Adlersfeld som nu planerar nya tuttaktioner på andra bad i Örebro.





