Därför blir det ingen
starköl när Örebro spelar
Ingen starköl. Däremot folköl och mat.
Så ser konceptet ut för Örebros Hockeys nya sportbar.
– Det var inte aktuellt att söka tillstånd för fullständiga rättigheter, säger klubbens eventansvarig Claes Nelander.
Relaterat
Örebros Hockeys nya sportbar för allmänheten slår upp portarna den här säsongen. Men det kommer inte att serveras någon starköl, cider eller sprit i baren.
– Vi kommer att servera folköl och mat som hamburgare, mackor och pizza slices. Däremot har vi fullständiga rättigheter i Röda Rummet där våra sponsorer har tillträde till, berättar Claes Nelander.
Har ni sökt serveringstillstånd för den nya sportbaren?
– Nej, det har vi inte gjort.
Varför inte?
– Det finns flera skäl. Men det kändes inte rätt just nu. Det krävs en annan kompetens när man har fullständiga rättigheter eftersom det är en helt annan lagstiftning inom området.
Claes Nelander har suttit i möten med tillståndsutskottet under våren och diskuterat frågan. Men enligt Claes var det aldrig aktuellt att söka serveringstillstånd till den här allsvenska säsongen.
– Vi känner väl att det inte är nödvändigt just nu. För oss är inte den viktigaste frågan om vi kan servera starköl på en begränsad yta eller inte. Vi jobbar med att leverera en upplevelse för besökaren, säger Claes Nelander.
Har alla personer på arenan tillgång till den nya sportbaren?
– Nej, de som har säsongskort på stå- eller sittplats kan komma in. Vi kände ändå att vi var tvungna att begränsa på något sätt.
Förutom en ny sportbar öppnar även ett nytt café portarna upp portarna till säsongspremiären. Cafét ligger i anslutning till bandyhallen.
Raine Flodman, på kommunens tillståndsenhet, har suttit med i mötena med Claes Nelander.
– Det som är den stora frågan här är ju om alkohol och idrott hör ihop och det finns en lagstiftning inom området att följa. Men vi har haft en jättebra diskussion med Örebro Hockey och förhoppningsvis kommer vi ha det framöver också, säger han.
I andra hockeystäder, som Karlstad, Gävle och Jönköping, finns det pubar som serverar alkohol till allmänheten. Ofta flera stycken inne på arenan.
– Jag är medveten om att andra städer har gjort en annan bedömning i den här frågan. Men vi är tjänstemän och vi följer de riktlinjer vi får från politiskt håll, säger Raine Flodman.





