Så blev de blåsta på
sin första lägenhet
Det skulle bli den första egna lägenheten för det unga paret. I stället blev de blåsta på 14 000 kronor och fick flytta hem till sina föräldrar igen. I dag börjar bedrägerirättegången.
Relaterat
Frida Jacobsson, 21, och Pontus Lindberg, 20, bor nu hos sina respektive föräldrar i Askersund och Asker. Men egentligen skulle de bo tillsammans i en andrahandslägenhet i Brickebacken i Örebro.
Hittade på Blocket
I december hittade Frida och Pontus lägenheten på Blocket. De åkte upp till Örebro och kvinnan som lagt upp annonsen tog emot dem.
– Hon var väldigt trevlig och tillmötesgående och sa till och med att vi kunde få köksbordet om vi ville, säger Frida Jacobsson.
Men det skulle visa sig att allt bara var ett spel för galleriet. Vid nyår, när Frida och Pontus skulle få tillträde till lägenheten, skrev kvinnan i ett sms att ”allt inte hade klaffat” för henne.
– Då stod vi med en fullpackad lastbil i Asker, säger Frida.
Tre månadshyror
De hade också skrapat fram tre månadshyror från konton, fonder och föräldrar. Efter en vecka blev Frida och Pontus misstänksamma och beslöt sig för att åka upp till lägenheten i Brickebacken. Det skulle bli en kalldusch.
– Hennes partner öppnade och sa att han inte visste något om en uthyrning. Han sa att hon låg och sov i feber och vi såg att inget var nerpackat, säger Frida.
Fick vända hem
Frida och Pontus fick vända hem igen. Sedan dess har polisen gripit både kvinnan och mannen.
Det visade sig att de fått förskottshyror från flera andra personer för samma lägenhet utan att ha haft för avsikt att hyra ut den. För en månad sen ringde polisen och hörde Frida och Pontus som vittnen.
– Det känns jobbigt. Det skulle ju bli vår första lägenhet tillsammans och så blir vi blåsta, säger Frida.
Det var bara kvinnan i paret som häktades, eftersom hon även misstänks för andra brott som misshandel och grovt olaga hot.
– Det var väldigt läskigt att läsa vad hon är kapabel till, säger Frida.
Nu letar Frida och Pontus vidare efter sin första lägenhet, dock inte på Blocket. Men det finns risk att de blir kvar hos sina respektive föräldrar ett tag.
– Det är svårt att hitta lägenhet i Örebro, säger Frida Jacobsson.




