Delade meningar om resultatet
Beatrice Ask, justitieminister, var under sitt besök i Örebro positiv till hur det går med projektet ”sociala insatsgrupper”. Lokalt går meningarna isär. Poliser på fältet framför kritik mot socialtjänsten.
Relaterat
Fakta
Bakgrund
Örebro kommun ansökte 2011 om att få vara ett av de 12 pilotprojekt i den nationella satsningen med SIG, Social insatsgrupper.
Ersta Sköndal Högskola gör en utvärdering. Det underlaget kommer Rikspolisstyrelsen att utvärdera och avrapportera till regeringen i mitten av oktober.
Maj 2011 fick Örebro klartecken att delta.
Juni 2011 startade projektet i Örebro.
30 september 2012 avslutas projektet i Örebro.
Projektet har delats in i två ålderskategorier. Ungdomar så kallade ”nyrekrytering” 15–18 år och vuxna så kallade ”avhoppare” 19–25 år.
Centralt i projektet är att ungdomar och målsman kan skriva på ett ”samtycke” som möjliggör öppen kommunikation mellan myndigheterna kring personen och att underlätta arbetet.
Artikelserie
- Granskningsgruppen
- Polisen behövs – för tryggheten 2012-07-27
- Ledare: Polis för vackert väder? 2012-07-25
- Fältarna är trygghet 2012-07-25
- "Det blir ett vakuum" 2012-07-25
- ”Det är ju inte så att vi inte har någon polisverksamhet” 2012-07-25
- Sommar – då stänger poliskontoret 2012-07-25
Tanken med projektet var att hindra kriminella nätverks etablering i Sverige och att hålla ungdomar i riskzonen borta från den kriminella banan.
Huvudsakligen tycks resultatet av satsningen i Örebro efter ett år vara att socialtjänsten och polisen uppfattar ett samarbete som bra.
Vad gäller konkreta insatser inom ramarna för projektet är det totalt fem ungdomar som det satts in någon typ av åtgärd kring. Däremot ingen alls i den vuxna kategorin.
”Det är fantastiskt”
Nu rundas projektet av och ska utvärderas via Ersta Sköndal Högskola. Från socialtjänstens håll ser man projektet som lyckat:
– Det är fantastiskt. Det är ju en jättesvår grupp att jobba mot. Jättebra att det har fungerat, säger Agneta Grahn, tillförordnad socialchef i Örebro.
NA har pratat med flera poliser med insyn i arbetet och där beskrivs socialtjänsten som trög. Polisen Fredrik Malm är chef för Vivallagruppen och jobbar handgripligen med fallen. Han tillför ett annat perspektiv.
– Ambitioner är ju en sak, sen handlar det om hur verkligheten blir också. Man måste väl ändå kunna ha en verkstad också som visar en produkt som är okej, och dit tycker inte jag vi har kommit.
Vad tror du att rapporten om projektet kommer att visa?
– Jag tror att man på nåt sätt vill få det till att det är lyckat naturligtvis. Det kan jag väl också tycka i viss mån, för projektet i sig har ju satt press på att vi ska samarbeta, framför allt på högre chefsnivå.
Fotnot: Se ansvariga tala ut om projektet i länkarna längst ner till höger.
Sociala insatsgruppers uppkomst
Sociala insatsgrupper i problemområden skulle vara kraftmedel mot att kriminella nätverk fick fäste i Sverige. Örebro polismyndighet ville vara med i arbetet och har i ett år satsat på samverkan mellan polis, socialmyndighet och skola för att fånga upp unga i farozonen.
Tre steg i hur det hela startade:
1. Regeringsbeslut togs 5 februari 2009 att tillsätta Carin Götblad som utredare med uppdrag att föreslå åtgärder för att förhindra kriminella grupperingars etablering i samhället. En punkt var inrättandet av sociala insatsgrupper.
2. Justitiedepartementet och justitieminister Beatrice Ask gav i mars 2011 i uppdrag till Rikspolisstyrelsen och Socialstyrelsen att inrätta sociala insatsgrupper.
3. En projektplan i maj 2011 beskrev hur Örebro polismyndighet skulle bli ett av 12 pilotprojekt.




