Stampade offret i ansiktet -
22-åring greps för misshandel
Först slog 22-åringen omkull sitt offer, sedan sparkade han på honom och stampade honom i ansiktet.
Relaterat
Den råa misshandeln ägde rum på en privatfest i Striberg i natt. Det är en annan man som 22-åringen har misshandlat. Han slog först offret med knuten hand i ansiktet, sedan vräkte han omkull honom.
Misshandeln fortsatte medan offret låg ned.
- Gärningsmannen sparkade honom och stampade honom i ansiktet, berättar vakthavande befäl Lotta Lindblad vid Örebropolisen.
22-åringen greps vid halv ettiden. Han har kunnat höras inledningsvis och anhölls senare under natten misstänkt för grov misshandel.
Några närmare uppgifter om offrets tillstånd är inte kända, men han ska söka vård för att få sina skador omsedda.


2 m/s








Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 jan 2010 08:20 Ödmjuk
Tycker rubriken är fel. Om man stampar någon i ansiktet så är det mordförsök.
Skrivet 31 jan 2010 12:14 Olles
Ödmjuk skrev: Tycker rubriken är fel. Om man stampar någon i ansiktet så är det mordförsök.
Rubriken är rätt... Om någon misshandlat en person och grips för det brottet är det misshandel. Om någon grips för mordförsök, alternativt döms för det, så är det mordförsök.
I det här fallet greps personen för misshandel inte mordförsök, och därför är rubriken korrekt.
Skrivet 31 jan 2010 12:53 VillerValle
Rubriken är säkert rätt, sedan är det upp till myndigheterna vad dom sedan vill sätta för rubricering på brottet som han kommer att åtalas för. Man kan gripas för en sak men åtalas för en annan! Men den där 22 åringen är nog en riktig dåre kan jag tänka mig, först slå ner sedan sparka offret. En sådan människa står inte högt i kurs i mina ögon i alla fall.
Hoppas polisen gör en grundlig utredning och att åklagaren vara övertygande i sin bevisföring, 22 åringen ska ha sitt straff, gärna ett långt sådant!
Skrivet 31 jan 2010 13:10 Luzzebollen
Ta kort och dokumentera de ferska skadorna och visa upp i rettegongen och krev en lemplig summa i skadestond, for skadorna och klaga po smertor och psykiskt lidande som misshandeln har gett, minst 10.000kr ger det.
Skrivet 31 jan 2010 13:19 Pelle
Det här brottet som 22 åringen gjort sig skyldig till är ett sådant avskyvärt brott och samtidigt har han ju visat sällsynt grovt hänsynslöshet vilket säkerligen kommer att beaktas vid fällande domslut. Det här är ett sådant tillfälle som jag anser att straffet som borde utdömas skall vara mera "amerikabetonat" dvs "dösstraff eller livstid utan möjlighet till bedådning", det finns inget som helst försvar för detta.
Skrivet 31 jan 2010 16:57 Gun
Undrar vad offret gjort för att få denna "behandling"?
"men han ska SÖKA vård" vaddå måste han SÖKA?? Självklart ska han få vård eller?
Gärningsmannen behöver det definitivt, slår ej på någon som redan ligger eller??
Undrar också vad gärningsmannen varit utsatt för, som gör på detta sätt??
Skrivet 31 jan 2010 18:56 taggen
det var TVÅ personer som hamnade i slagsmål och den ena åkte ner först... och det andra hamnade hos polisen. kunde lika gärna varit tvärt om...
brutala lekar
Skrivet 31 jan 2010 20:11 Hilmer Enoksson
Vårt samhälle blir bara värre och värre. Vi måste kräva en analys av anledningen till att våldet eskalerar. Medborgarna är hotade. Såväl ung som gammal riskerar snart livet då de vistas i offentlig miljö. Våra myndigheter måste ta krafttag mot våldet och gå till roten med det onda.
Skrivet 31 jan 2010 22:08 Närkeviking
Jag håller med Ödmjuk om rubriken, det hade varit fullstänigt klart med " 22-åring misstänkt för misshandel" sen hade vi själva fått läsa oss till hur det gick till.
Men det är så här på den här lilla lokaltidningen, dom skriver bara hej vilt utan tanke på att det finns en och annan läsare i Närke som vill läsa sin lokaltidning i godan ro utan att haka upp sig på skitsaker. Men det är de här skitsakerna ni på Nerikes Allehanda måste se till att få bort. Det bara är så, sen får vi väl ha åsikter om innehållet i god demokratiskt anda och tycka vad vi vill, bara vi slipper haka upp oss på grodor.
Skrivet 1 feb 2010 07:30 saklig
Ja,ja det blir väl som vanligt. Den här personen kommer säkert inte att ens få ett straff. Han minns väl inget av händelsen eller så har väl avsaknaden av någon förälder säkerligen en straffnedsänkande effekt. Jag hoppas på låååångt straff och synd att skampålar inte finns på offentliga platser längre. Fast å andra sidan så skäms nog inte sådana personer...för dom är det ju bara synd om. Eller?!
Skrivet 1 feb 2010 08:24 blondintant
Usch usch usch säger jag bara. Vad är det för hjärtlösa människor som växer upp idag. Det ÄR skrämmande!
Skrivet 2 feb 2010 21:20 erik s (Ej registrerad)
Nora är en sån liten stad, så det kommer säkert fram vem det var, och det är bara rätt åt personen som gjorde detta om den blir uthängd.