Stort och smått i spåren
De tränar på torsdagar och tävlar på söndagar. Det är full fart på knatteskidåkningen vid Digerberget.
Relaterat
Sofia Troedsson, elva år, har åkt skidor sedan fyraårsåldern. Loppet gick bra men det var väldigt bakhalt berättar hon. Skidåkning är bland det bästa hon vet.
– Att få komma ut i naturen och få träffa andra också, förklarar hon.
Att Norabygdens skidklubb och initiativtagaren Claes Wahlberg ordnar knattetävlingar varje söndag är toppenbra tycker barnen och föräldrarna.
– Det här är väldigt trevligt, familjärt och jättemysigt, tycker Annsofie Larsson, mamma till Arvid Larsson, tre år, dagens yngsta deltagare. Men han var med redan som tvååring förra året och åkte.
Knattetävlingar varje söndag kl 10 är för barn från noll till tolv år, berättar Claes Wahlberg. Alla får tävla och de samlar poäng också.
Trots den knappa snötillgången har klubben lyckats hålla spår vid Digerberget, berättar han. Klubben har också spår runt Ramsjön. Där åker oerhört mycket folk just nu.
I går var det över 100 bilar med åkare längs sjön. En av fördelarna med att åka på sjön är att spåret är platt utan branta backar. Det är lättare att åka och passar bra för äldre och nybörjare, förklarar han.


1 m/s


















Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 feb 2012 13:19 moranisses orginal med råttfällebindning (Ej registrerad)
ser ju faktiskt riktigt kul ut,,apropå bakhala skidor som nämms i reportaget,så minns jag att vi i den åldern vallade skidorna med stearinljus,med den effekten att vi avskydde att åka i spår,,för skidorna hadde ju samma suväräna glid frammåt som bakåt.........vi löste det genom att bära skidorna till utförsbackarna,,,och samma sak när vi tog oss upp till ny start i backen.......önskar att man hadde den kondisen och envisheten i dag...