Lill-Babs till Konunga-Stollen
Till helgen är det dags för fjärde upplagan av Över Konunga-Stollen – en musik-, dans-, ljud- och ljusföreställning som i år kryddas lite extra genom medverkan av Lill-Babs.
Relaterat
Över Konunga-Stollen är en föreställning speciellt skapad för scenen i Gruvparken i Klacka-Lerberg.
Den är en musik-, dans- och ljudupplevelse med kopplingar både till naturen och till den gamla gruvdriften.
Blev ett fjärde år också
– När vi började så sa vi att vi skulle köra tre år. Men efter påtryckningar blev det ett fjärde också. Det är ju så roligt, berättar P-A Larsson, som är konstnärlig ledare för föreställningen.
Kapellmästaren Björn J:son Lindh föreslog tidigt att de skulle försöka få med Barbro ”Lill-Babs” Svensson till årets föreställning.
Tveksam först
– Hon var lite tveksam i början, innan hon förstod riktigt vad det handlade om. Men Barbro är en underbar kvinna och hon kommer att bjuda på något alldeles extra, säger P-A Larsson.
Även om hennes sånger är välkända av många, så framförs de här i ett specialgjort arrangemang av Björn J:son Lindh och tillsammans med dansare på ett helt nytt sätt.
– Annars är det ljussättningen vi satsat lite extra på i år. Den blir starkare och mer effektfull än tidigare, säger P-A Larsson.
Mer spektakulär
Och även om han nu håller tummarna för att vädrets makter ska vara med dem, så säger han samtidigt att lite regn gör många gånger ljussättningen ännu mer spektakulär.


1 m/s
















Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 aug 2011 10:31 UAS (Ej registrerad)
Ser ett lovande program och tycker det är mycket bra att dansen (som så mycket är Över Konuga-Stollens ansikte utåt) har en naturlig plats i år igen.
Kommer som vanligt att besöka platsen.
Skrivet 27 aug 2011 14:16 ulrika (Ej registrerad)
Tack för underbar föreställning i fredags kväll. Vågar man hoppas på ännu ett år?