Redwood i fokus när
Jan Hedberg ställer ut
I Kopparberg är nog Jan Hedberg mest känd som ortens ambulansförare. En mindre känd sida hos honom är nog den som researrangör med naturupplevelser i fokus.
Relaterat
Jan Hedberg älskar att resa och att anordna resor med annorlunda naturupplevelser. Nu ställer han ut bilder på Fagers i Kopparberg.
Ett gäng skogshuggare poserar framför ett nedsågat redwood-träd. Märk väl den magnifika sågen som männen i mitten av bilden håller i.
Utställningen omfattar bara svart-vita bilder från förr. Här poserar en kvinna på en vit häst vid ett fällhugg på ett redwood.
Tillsammans med ett resebolag anordnar Jan Hedberg resor där naturupplevelsen står i fokus. Resorna har genom åren blivit många och deltagare är främst skogsbolag, skogstjänstemän och skogsägare, men även andra som är genuint intresserade av annorlunda naturupplevelser.
Populäraste resorna är de till norvästra Kalifornien, USA, där världens största träd, redwood, finns. Vid årets slut räknar Hedberg med att cirka 700 personer deltagit i USA-resorna.
– Det är overkligt. Man förstår inte hur stora träden är förrän man står där.
De stora träden ligger också i fokus när det kommer till den bildutställning Hedberg ska ha på Fagers under hösten. Dock är det inte nutidsbilder som ska visas, utan svart-vita foton från dåtidens arbete i redwood-skogen.
Nutidsbilder blir det när Hedberg under hösten ger en föreläsning med bilder och bildspel till musik.
Bilderna har han fått ta del av genom en kontakt i Kalifornien. De visar bland annat skandinaver som emigrerade till USA, och kom att arbeta i de stora skogarna. Ställs ut gör exempelvis foton på människor som fällt gigantiska redwoodträd, med dåtidens verktyg. Det vill säga handsåg.
– Det är så fascinerande att de kunde ta ner träden på det sättet. Bilder som får en att fundera vidare. Hur tänkte de här personerna?
Det är Hedbergs eget reseintresse som bidragit till det nuvarande arrangemangen
– En jorden runt-resa under ett halvår lyfte upp ögonen och intresset för världen på ett helt annat sätt än tidigare, berättar han.
Förutom sjuksköterska och researrangör är Hedberg även skogsmästare. Det var också genom detta arbete han arrangerade sin första resa, åt ett skogsbolag. Ett lyckat arrangemang om man ser till fortsättningen. Förutom USA har bland annat resor till Kenya-Tanzania, Norge, Finland, Kanada-Alaska anordnats. På tur står Brasilien
Utställningen startar i dag torsdag. På plats under förmiddagen finns också Hedberg för att berätta mer för de som är intresserade.


3 m/s












Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 2 sep 2010 21:29 Frasse (Ej registrerad)
Vad roligt att Jan visar upp sina bilder.Han har en stor fotosamling från sina resor uti världen. Hoppas att han kommer söderut i vårat län så fler få se de bilder han tagit.Lycka till.