Skola får kritik
Det finns brister i hur Kyrkbacksskolan arbetar med demokrati- och värdegrundsfrågor. Det konstaterar Skolinspektionen efter att ha besökt skolan i våras.
Relaterat
Det var i slutet på april som Skolinspektionen följde en åttondeklass på Kyrkbacksskolan. Besöket var en del i en större undersökning där man gjort nedslag på 17 grundskolor runt om i landet. Detta för att se hur skolorna arbetar med frågor om demokrati och värdegrund för att leva upp till läroplanens skrivelser.
Nu konstaterar Skolinspektionen att Kyrkbacksskolan har en del att förbättra när det gäller arbetet med de här frågorna. I rapporten reagerar den bland annat på det hårda språket eleverna emellan och att flickorna riskerar att inte komma till tals på flera av lektionerna.
– Vi har tagit till oss alla de här punkterna, säger Ewa Wikström som är rektor på skolan.
Återkoppling
– Vi har koncentrerat oss på frågan om elevernas delaktighet eftersom många har uppgett att de inte kan vara med och påverka. Där behöver vi också bli bättre på att återkoppla på vilka beslut som faktiskt bygger på förslag från eleverna.
Skolinspektionen konstaterar också att planeringen av lektionerna skiljer sig åt mellan lärarna och att undervisningen tenderar till att bli allt för faktatung i stället för att informationen värderas och diskuteras kritiskt.
Ta mera plats
Argumentation, slutledning och diskussion är något som Skolinspektionen tycker ska få ta mera plats på lektionerna.
Häromveckan arbetade skolan särskilt med de här frågorna berättar Ewa Wikström.
– Förra veckan hade både årskurs sju, åtta och nio delaktighet och framtidstro på sina SO-lektioner med diskussioner och övningar, säger Ewa Wikström som också berättar att skolan har påbörjat ett arbete som går ut på att lärarna går ihop i par och observerar varandras lektioner för att se hur de kan utvecklas.
I sin rapport lyfter Skolinspektionen också fram att det finns flera lärare som har visioner och idéer som kan utveckla skolans demokratiarbete.





