Kyrkan är tema
i ny bygdeskrift
VEDEVÅG. Varför är kyrkan i samhället åttkantig? Det redovisas en teori för i den senaste och sjunde skriften från arbetsgruppen Bygdeforskning omkring Wedevåg.
Relaterat
Denna utgåva har fokus på kyrkan. Till skillnad från tidigare skrifter är en hel del av modernt bildmaterial tryckt i färg.
– Vi blev så förtjusta i akvarellen som pryder omslaget och den hade inte gått att återge i svartvitt. Linde Bergslags församling har hjälpt oss med denna extrakostnad. Dessutom ville jag ha bilderna till kapitlet om konfirmation i färg, berättar Sten B. Norén.
Hans S. Eriksson, Kerstin Gustafsson, Kurt Målefors och Margit Strömberg och Sten B. Norén träffas regelbundet. De jobbar också var för sig med olika delar till det aktuella temat för kommande utgivning.
Sedan 1962 har Sten B. Norén funderat över anledningen till at kyrkan är åttkantig. Det är Porla kyrka också och där finns en informationstext som även nämner Malingsbo åttkantiga helgedom.
– Brukspatron i Malingsbo och Porla ingick kanske i brukspatron Cederborghs nätverk. Han kanske fick sin inspiration på det viset, säger Sten. B. Norén.
Rötterna går tillbaka till bysantinskt byggnadsmode med två generationer Tessin som mellanled på 1700-talet.
Skänktes av Sparre
Hans S. Eriksson knyter i ett kapitel ihop den insamlingsbössa i kyrkan, som idag står på ett järnstativ, med en skulptur av Lasarus.
Skulpturen skänktes av familjen Sparre på Wedevågs bruk en gång till Nordiska museet.
Ursprungligen har Lasarus med sannolikhet haftbössan i famnen.
– Att skänka bort träskulpturen och förskingra arkivet var två mindre bra saker som Sparres gjorde. En bra sak var att fru Sparre startade Wedevågs syförening. Den är Sveriges äldsta aktiva, säger Sten B. Norén. Föreningen har i dagsläget passerat 150 år med råge.
Fotnot: Skriften finns tillgänglig genom upphovsmännen och på församlingshemmen i Lindesberg och i Vedevåg.


1 m/s










Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.


