"Hästarna jagade bort vargen"
Under helgen har flera djurägare sett varg i trakterna runt Fellingsbro.
Det var i fredags som en varg attackerade en hund på en gård nordväst om Fellingsbro. Under söndagen fick flera personer syn på varg i samma trakter.
- Det rör sig om valpar som springer runt, säger Leif Einarsson på länsstyrelsen.
Det är mycket spår i trakterna just nu, och Leif Einarsson menar att det beror på att valparna är lite vilsna, eftersom de inte följer alfapar.
- De springer lite överallt, och vi jobbar med att spåra dem nu, fortsätter han.
Hästar på rad
Igår upptäckte en kvinna, som tittade ut genom sitt köksfönster i Blixterboda, hur hästarna hade ställt sig på en rad ute i hagen. Bakom hästarna fanns får i en annan hage, som också stod på rad bakom hästarna.
- När jag tittade efter varför de stod på bred front såg jag att det stod en varg framför hästarna. Men hästarna jagade bort vargen, berättar kvinnan.
- Det var tur att hästarna var där, annars hade vargen nog attackerat fåren.
Joakim Andersson bor i Götlunda och fick också syn på varg under söndagen när han var ute och körde bil.
- Jag fick syn på den vid kyrkan i Fellingsbro. Jag hade kameran med mig och tog några bilder. Den bara stod där, och verkade lugn, säger han.


1 m/s


Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.














