De vill ha laglig graffitivägg
”Vi vet att det även i Lindesberg finns vuxna och ungdomar med stark önska att måla i monumentalformat. Vi önskar därför att en öppen graffitivägg skapas i Lindesbergs kommun.”
Relaterat
Det skriver Helena Nilsson och Gunilla Dovsten i ett medborgarförslag.
Antingen byggs en för ändamålet speciell vägg i betong eller också används en befintlig tom vägg.
Förslagställarna nämner vattentornet på Hagaberg, väggen vid den tomma tomten bakom Folkets hus som befintliga väggar.
Byggd vägg
Plats för en byggd vägg kan vara vid järnvägen vid musikhuset på Kullgatan eller parkeringshuset vid järnvägsstationen enligt förslagställarna.
Lämplig storlek är två meter i höjd och cirka femton i längd.
Nilsson och Dovsten hänvisar till en Sifo-undersökning som visar att 61 procent av befolkningen är för lagliga graffitiväggar.
De särskiljer också på begreppen klotter och graffiti.
Det förra syftar på bild och text i det offentliga rummet som saknar konstnärlig ambition. Det senare har det.
Framgår inte
Om verket av en klåpare i hantverket men med konstnärliga ambitioner räknas till det ena eller det andra framgår inte av utredningen i medborgarförslaget.


3 m/s














Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.


