Trångt på Hidinge förskola
En grupp 5-åringar på Hidinge förskola har nu börjat i klubblokalen på Vretalunds IP. Orsaken är dåligt med utrymme i förskolan.
Relaterat
Det handlar om 12 stycken 5-åringar från avdelningen Fjärilen som sedan denna vecka tillbringar en del av dagarna i och utanför Lekebergs IF:s klubblokaler intill Hidinge förskola. För tillfället skolas en del nya barn in i Hidinge förskola och man behöver då ”lätta på trycket” i lokalerna på förskolan. Det är i stora samlingssalen i klubblokalen barnen vistas när de är inomhus.
– Men de har mycket uteaktiviteter och äter i skolmatsalen. Utepedagogiken är viktig och personalen som jobbar där tycker om detta. Frukosten äter de på det nya stället, säger rektor Marianne Liljenskog-Gunnarsson.
Läs mer i söndagens NA


4 m/s











Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.


