Efterlysning: Har du hört
rykten som inte stämmer?
Visst läggs butiker ner i Kumla emellanåt. Men skulle man tro snacket på stan, så fanns det knappt några affärer kvar.
Relaterat
En av de affärer som det går rykten om är Bennys foto.
Benny Skeppner har i stort sett dagligen kunder som undrar när och varför han ska stänga. Han är inte särskilt road.
– Jag har inga planer på att slå igen.
Att bli en snackis som butiksinnehavare kan vara bra för marknadsföringen, men det finns också falska rykten som har motsatt effekt och det är svårt att nå ut med dementier.
På Dohlwitz kafé vid torget arbetar Laila Söderling. Dit kommer dagligen folk som, så klart, pratar om ditt och datt. Men vem som pratade om Bennys foto först kommer hon inte ihåg.
– Jag har ju hört rykten om alla oss butiker runt torget. Det skulle inte bli så många kvar här om man skulle tro på allt, säger hon.
Läs mer i dagens NA, bland annat vad folklivsforskaren Bengt af Klintberg har att säga om småstadsskvaller.
Har du hört en bra nyhet, som till sist bara visade sig vara ett rykte?
Mejla oss och berätta om ditt bästa/värsta skvaller om Kumla? Du når oss på: kumla@na.se









