Speedwaystadion blir konsertarena
På lördag får Sannahed besök av tunga namn inom rockmusiken. Då kommer the Cadillac band och publiken kan vänta sig en rejäl show med rock ’n’ roll.
Relaterat
The Cadillac band har funnits i olika konstellationer i cirka 35 år. Nuvarande band består bland annat av Tommy Blom, Little Gerhard, Gert Lengstrand, Ulf Nilsson och Alicia Helgesson. Bandet har spelat över hela Sverige, men också haft stora turnéer utomlands såsom i USA. Den 28 juli klockan 18:00 spelar de på motorstadion i Sannahed, och kommer bjuda på musik för alla.
– Vi kommer spela en del 50-, 60-, och 70-talsmusik, men även lite nyare, säger Ulf Nilsson.
Det är bandets första gång i Kumla, men har tidigare spelat i bland annat Askersund och Lerbäck.
– Vi tyckte det vore roligt att spela i Kumla och hade lite planer på olika ställen där vi kunde vara. Men så kom vi in på ett samarbete med speedwayklubben, och att spela på stadion blev en kul grej, säger Ulf.
Motorsportklubben Indianerna speedway vill med konserten visa att motorstadion kan användas till mer än bara speedway. Det är också ett sätt att samla in pengar till klubben.
– Genom att köpa en biljett stöttar man klubben. Vi kan ta in mycket folk, och runt 800 platsen under tak, så det är bara att komma, säger Björn Palmqvist, kontaktperson för speedwayklubben.
En av gästartisterna, BB Cunningham från Jerry Lee Lewis Band är en veteran inom musiken. Sedan fem år tillbaka har han då och då kommit över till Sverige och spelat med The Cadillac band.
– Jag gillar musiken de spelar, de spelar mer traditionellt. I USA har så mycket gått över till rap, säger han.
Gästartister på lördag är också Elvis Presleys originaltrummis DJ Fontana och Ebbot Lundberg från Soundtrack of our lives.









