Full fart på snötill-
verkning i Kvarntorp
Nu arbetar snökanonerna i Kvarntorp för fullt. Skidföreningen hoppas kunna öppna stora backen om en dryg vecka.
Relaterat
Den lilla backen i Kvarntorp har nu varit öppen i snart två veckor för både skidföreningens träningsgrupper och allmänheten.
När kylan nu under en tid har hållit sig en bit under nollan gör Kumla skidförening ett försök att få snö även i stora backen. Snötillverkningen satte i gång i måndags.
”Sista chansen”
– Vi håller på så länge det är kallt och vi har bemanning. Det kan vara sista chansen att få i gång stora skidbacken denna vintern, säger Stefan Eriksson, ordförande i skidföreningen..


2 m/s














Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 31 jan 2012 22:22 Thomas (Ej registrerad)
Jag har märkt det eftersom bilen min var täckt av snö som var så kompakt att det knapptc gick att få bort och jag bor i rommarebäcken.
Snacka om att slösa bort den dyra snön.