Kävestas konstelever ställer ut
Eleverna på Kävesta folkhögskolas konst- och formgivningslinje ställer ut på Kumla bibliotek fram till och med den elfte januari. I går var det vernissage.
Relaterat
Johan Wimans temperamålning "Solfruar" finns att beskåda på biblioteket fram till och med den 11 januari. BILD: SAMUEL BORG
Karin Rämgård Östlunds rakubrända keramikskulptur "Kejsarpingvin" är ett av bidragen när Kävestas konst- och formgivningslinje ställer ut på Kumla bibliotek. BILD: SAMUEL BORG
Efter att ha ställt i ordning konstverken under sju timmar i fredags var det dags för ridå i går. Ulla Wiberg, som varit rektor på skolan tidigare, höll ett tal innan gästerna tog del av konstverken.
– Det är häftigt och väldigt varierat. Det är några som sticker ut och är lite vågade. Så mycket kreativitet, säger Ulla Wiberg efter att ha tittat närmare på alstren.
Det som visas upp är konstverk som eleverna har skapat under höstterminen. Eleven Agneta Bäckman ställer ut ett silverarmband kallat ”Följ mig upp”. Det är bågformat efter inspiration från en sminkpensel:
– Vi fick ett föremål att hitta inspiration i från. Det är väldigt spännande med silver. Vi fick först öva med koppar, då kunde man experimentera mer, säger Agneta Bäckman.
Två bitar blev över från armbandet. Av dem gjorde hon en ring.
På väggarna hänger flera olika screentryck. Karolina Gustafsson har gjort sina efter blyertsskisser:
– Jag gjorde skisser på höstlovet av vissnade orkidéer. Jag scannade in de i datorn och förde över på screentryck. Jag har tryckt på vanligt bomullstyg, berättar Karolina Gustafsson.
I en glasmonter visas även hennes ”Stimvisp”, ett silverföremål skapat efter inspiration av en visp.
Hur är det att utgå från föremål som inspiration?
– Det är jättebra för det får en att tänka kreativt, utanför ramarna. En visp är inte bara en visp, säger Karolina Gustafsson, som funderar på att söka designlinjen på HDK i Göteborg efter Kävesta.
Läs mer i söndagens NA.


4 m/s


















Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 dec 2010 12:48 undrande (Ej registrerad)
Varför står detta under Kumla?
Kävesta har väl i alla tider tillhört Hallsbergs kommun?
Skrivet 5 dec 2010 12:49 inte undrande längre=) (Ej registrerad)
haha.. det är kanske bra om man läser artikeln först=)
Missade att utställningen var i Kumla=)