Kungen firade 150-
åring i järnvägsknuten
För de tågresenärer som dagligen rör sig på perrongerna i Hallsberg är stationshuset och järnvägen en naturlig del i vardagspusslet. Men i går höjdes den gamla järnvägsknuten till skyarna och var huvudperson i Västra stambanans 150-årsjubileum.
Relaterat
Mycket media, ett stort säkerhetspådrag, och framför allt ett sällan skådat folkvimmel i centrala Hallsberg. Det märktes lång väg att gårdagen var en högtidsdag.
Trängsel vid scenen
Människor i alla åldrar trängdes framför scenen när kung Carl XVI Gustaf, landshövding Rose-Marie Frebran, kommunalrådet Thomas Doxryd (S) och de andra makthavarna gjorde entré på torget.
En av åhörarna var Emil Thellsén, från Linköping, som studerar på Alléskolan:
– Det är en kul grej. Kul att kungen tar sig tid och kommer hit, säger han.
Bra uppmärksamhet
I publiken fanns också Inga-Britt Kumlin och Marianne Dohn från Hallsberg. De tycker att det är bra att platsen för jubileet blev just här.
– All uppmärksamhet som vi kan få här i Hallsberg är bra, säger Inga-Britt Kumlin.
Att gårdagen var speciell för invånarna i järnvägskommunen gick det inte att ta miste på, menar de:
– Det verkar vara så, för hela Hallsberg verkar ju vara här ute, säger Marianne Dohn.
Thomas Doxryd gick tillbaka i tiden och talade om Hallsbergs tillblivelse. Kungen tog vid i sitt tal och summerade järnvägens betydelse historiskt:
– Järnvägen öppnade för nya möjligheter, avstånden krympte, världen öppnades och företagen kunde etablera sig på nya marknader, sa kungen.
Läs mer i fredagens NA.










