Bilskojare åtalas igen
Misstänkte bilskojaren Roland Larsson har åtalats på nytt. Återigen är han misstänkt för att ha lurat kunder på amerikanska bilar.
– Det starkaste beviset är utdragen från bolagets konton, säger åklagare Emma Olsson i Nyköping.
Relaterat
Roland Larsson har tillsammans med en 56-årig kompanjon drivit bolaget Memory Cars KB i Flen. Tillsammans ska de båda männen ha lurat 21 kunder på totalt 4,7 miljoner kronor mellan oktober 2010 och oktober 2011.
Kunderna har betalat för amerikanska bilar som de aldrig fick. En handfull kunder har blivit blåsta på över 300 000 kronor.
Namnbyte
Roland Larsson, som tidigare hette Björklund i efternamn, drev för några år sedan en liknande verksamhet i Hallsberg. Det skandalomsusade bolaget hette MDA Classic Cars och även där ska kunder ha lurats på miljonbelopp. Kontakterna från förr har han fortsatt att utnyttja och åklagare Emma Olsson anser att Larsson varit den drivande av de två.
– Ja, mycket av upplägget och kontrollen av ekonomin har Roland Larsson haft. Han har skött affärerna med amerikanarna medan 56-åringen ägnat sig åt att sälja bilar, säger Olsson.
Yrkade på näringsförbud
Hon har nu åtalat Roland Larsson och den 56-årige kompanjonen för i första hand grovt bedrägeri och i andra hand grov förskingring. 56-åringen åtalas alternativt för medhjälp till dessa brott.
Emma Olsson yrkar även på att båda männen får näringsförbud.
Larsson och hans partner nekar till brott, men åklagare Emma Olsson vill inte gå in på vad de har sagt i förhören.
Hennes bevisning består bland annat av köpeavtal, förhör med de 21 kunderna och med personer med insyn i firman.
– Den starkaste bevisningen är kontoutdragen från bolagets konton. Där kan vi se att kunderna betalat in pengar och se vart pengarna försvinner. Och det är inte till betalning av de här kundernas bilar i varje fall.
Kom aldrig över Atlanten
Några bilhandlare i USA har inte blivit lurade, eftersom några bilar aldrig skeppats över Atlanten.
Rättegången mot Larsson och hans kompanjon kommer att starta i Nyköping den 4 september och beräknas ta åtta dagar. Karin Lindell från åklagarkammaren i Örebro kommer att ta hand om den del som rör Hallsbergstiden medan Emma Olsson sköter delen som rör affärerna i Flen.
Fakta/Bakgrund
Fakta
Roland Larsson (tidigare Björklund) drev under 2007–2009 MDA Classic Cars i Hallsberg. Under de åren misstänks han ha lurat 25 kunder på 5,4 miljoner kronor. Han tog betalt för amerikanska bilar som aldrig levererades.
Han åtalades för grovt bedrägeri hösten 2011. I mars startade rättegången mot honom i Örebro tingsrätt, men förhandlingen avbröts efter att Larsson anhållits i rättssalen misstänkt för de brott som han nu åtalas för.









