Familjedaghemmen prutas bort
Neddragningar inom bildningsnämnden innebär att familjedaghemmen försvinner. Men föräldrar kan själva starta verksamhet säger nämndordförande Ritha Sörling (S).
Relaterat
Inom kommunens varsel om 37 tjänster ligger 15 inom bildningsnämndens område. Övriga 22 inom omsorgen. Fackliga förhandlingar har inletts för att klargöra var tjänsterna ska tas.
Ska spara 6,7 miljoner
Bildningnämnden ska spara 6,7 miljoner kronor i år. Klart är att samtliga fem dagbarnvårdare sägs upp och familjedaghemmen läggs ner. Det sparar 2 miljoner. Ytterligare tio tjänster ska reduceras och sparar närmare 2,7 miljoner.
Förvaltningschef Elisabeth H. Solberg har fått i uppdrag att se över personaltätheten i hela organisationen. Hon konstaterar att reduceringar i den omfattningen inte kan göras utan märkbara förändringar som också påverkar kvaliteten negativt.
Fler barn i grupperna
Beslutet innebär att antalet barn i förskolegrupperna ökar.
Det 30-tal barn som nu finns i familjedaghemmen flyttas till befintliga förskolor.
Nedläggningen innebär att föräldrars valmöjlighet försvinner. Lösningar till alternativ barnomsorg finns ändå framhåller Sörling.
– Föräldrar kan själva starta verksamhet genom rätten till barnomsorgspeng.
Sedan 1 juli 2009 är kommunen skyldig att godkänna och ge bidrag till sådan enskild verksamhet. Till nästa nämndmöte ska kommunala riktlinjer ha sammaställts för denna form av pedagogiska verksamhet som måste uppfylla vissa krav på kvalitet och säkerhet. Den som är intresserad att bedriva egen verksamhet gör en ansökan hos kommunen.


4 m/s
















Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 12 mar 2010 09:25 nena (Ej registrerad)
tråkigt.....alla barn passsar inte på dagis
Skrivet 13 mar 2010 11:28 2barnsmor (Ej registrerad)
håller med ...vissa barn kanske "försvinner" i mängden på dagis och då kan vi tacka kommunen att våra barns utveckling hämmas...säger bara SÄTT ER SJÄLVA IN I VÅR SITS...allt handlar inte om pengar ! barnomsorgen säger att man ska se till barnens bästa, tycker kommunen/politikerna att dom gör det nu ? Ett enkelt svar på den frågan är NEJ!!!!! allt handlar om pengar ...hur barnen mår och utvecklas det har ingen betydelse alls...
tycker det är ynkligt!!!!! tyvärr var jag inte med på mötet man hade så jag kunde få avreagera mig och säga vad jag tyckte och ställa frågor men då det blev öppet för allmänheten var ju detta säkert redan klart att familjedaghemmen ska bort.
Tycker det är FULT gjort! Var jag själv ekonomiskt oberoende skulle jag vara hemma med mina barn så jag kunde ge dem den omsorg de behöver !
Skrivet 13 mar 2010 15:29 ensamstånde hemma mamman. (Ej registrerad)
Jag kan inte erinra mig att man fått hjälp av kommunen med "barnpass" på obekväma arbetstider, själv fick jag säga nej tack till jobb och bli arbetslös igen. Det är det enda om man vill vara hemma med barnen det är att leva på existensminimum och få vara hemma med barnen. Det trista är att kommunen får in för lite skattemedel. Bättre att vara hemma och man får kanske mer kontakt med andra föräldrar och vara ihop om att aktivera varandra.