Protest mot planer
att flytta bibliotek
Boende i Grythyttan vill inte att biblioteket flyttas från torget som politikerna planerar. Elisabeth Strand Gustavsson har överlämnat protestlistor.
Relaterat
Enligt ett handlingsprogram sammanställt av de styrande koalitionspartierna S, HOB, V och C ska bibliotekets lokaler på torget ställas till Carl Jan Granqvists förfogande. Tanken är att han där ska jobba vidare med måltidsmuseet Aptitum.
Bibliotekets verksamhet ska i stället flyttas till Sörgården. Exakt när förändringen ska ske är inte klart.
Planerna irriterar boende i Grythyttan som har gjort en namninsamling.
160 namnunderskrifter
– Det här är en viktig fråga. Biblioteket ska vara en träffpunkt och lokalerna lättillgängliga, säger Elisabeth Strand Gustavsson som överlämnade protestlistorna med 160 namnunderskrifter till kommunalrådet Ritha Sörling (S) i samband med kommunfullmäktiges frågestund för allmänheten.
– Jag tar med mig namnen och åsikterna, men vi måste se till helheten och det är utvecklingen av Grythyttan som är det viktiga. Då måste även andra delar tas med, men jag välkomnar engagemanget, säger Ritha Sörling.


3 m/s

















Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 17 jun 2011 13:09 fd politiker (Ej registrerad)
För vem är detta viktigt? att alla som skrivit på detta ligger sömnlösa har jag svårt att tro. Måste väl finnas viktigare saker att ödsla tid på,ibland känns det som att allt drabbar stackars grythyttan, synd att dom inte kan eller får starta egen kommun. Tycker faktiskt att argument att ha bibliotek nära gamla och barn låter logiskt.Hoppas på flytt av det till sörgården, sen hoppas jag verkligen inte på parkerings förbud på torget samt att S beckmans korkade förslag på kulturcenter på torget går i genom...
Skrivet 17 jun 2011 17:55 Grythyttebo (Ej registrerad)
Faktum, om Biblioteket flyttas till Sörgården så läggs det i praktiken ned. Kostnaden att bygga om både biblioteket för CarlJans förehavande och för ombyggnationer i Sörgården för bibliotekslokaler överskrider kostnaden för nuvarande verksamhet på torget. Skolan har redan tillgång till böcker, och man går också då och då till biblioteket och det har aldrig varit ett problem. Pensionärerna på Sörgården är ofta inte heller i sådant skick att vara bibliotekskunder för att upprätthålla nån större kundkrets! Bibliotekets plats i byn är i frågan centralt i dubbel bemärkelse, dels lättillgänglig men också en stabil öppen praktisk och vacker mötesplats för oss som bor i byn.
Rita pratar om helhet, om vi nu satsar på byn utan att vi som bor här i byn får vara med, då blir vi bara statister i en turistbroschyr!
Om parkering på torget, så är det 8 platser som skulle kunna vara plats för uteserveringar, blomarrangemang och annat trevligt! Parkeringar finns, om man orkar gå 50 m vill säga.
Skrivet 18 jun 2011 17:08 hmm (Ej registrerad)
Men herregud... Vad Grythytteborna gnäller på allt. Inget är bra alls. Se framåt i stället och var positiva!