Örebro

Publicerad 19 juni 2009 Uppdaterad 19 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Sajt som hänger ut 
politiker polisanmäls

På internet finns en sajt som visar Örebropolitikers hus samt bild och telefonnummer. Det hävdas på sajten att de har lika stor rätt att sälja ut politikernas hus som att Öbo kan sälja 1 500 lägenheter. Sajten är polisanmäld.

Relaterat

I en aktion mot Öbos:s planerade utförsäljning av 1 500 lägenheter har någon dragit i gång en sajt med namnet ”Förbannade hyresgäster”. Det finns ingen avsändare. De skriver att ”de säljer våra bostäder, därför säljer vi deras”. På en sida finns något som liknar husannonser, och det är Öbo:s ordförande Bo Westerling (M), kommunalrådet Staffan Werme (FP) och kommunalrådet Fredrik Persson (MP) som hängs ut. 

”De vill skrämma”

– De genomför bara sådana aktioner för att skrämma människor som använder sina demokratiska rättigheter. Vi har en demokratisk rätt att agera som vi gör. De vill förmena oss den rätten och försvaga det demokratiska samhället, säger Staffan Werme. 

Bild och telefonnummer
Det finns bild på politikerna och deras telefonnummer är också med. Det är även en bild på deras hem med en skylt till salu. ”Var god ta kontakt med respektive politiker för att få information om deras hem och för eventuella frågor eller bokning av visning. Vill du lägga ett bud är det även detta välkommet”, står det på sajten.
– Det är obehagligt när människor tycker att de kan ta sig friheter. Det här är ett typexempel på hur organisationer vill ta sig egenrätt och agerar, man tror sig äga sanningen. Jag tycker att det är ett allvarligt hot mot demokratin, säger Staffan Werme.
För några månader sedan satte någon upp till salu-skyltar i de tre politikernas trädgårdar. Det polisanmäldes.
– Vi får väl göra likadant här, säger Staffan Werme.
Fredrik Persson vill inte lämna någon kommentar, men talar om att han kommer att göra en polisanmälan. Bo Westerling avstår också från att kommentera, men talar om att han också tänker kontakta polisen.
När NA ringer polisen på torsdagskvällen har en polisanmälan lämnats in.

Publicerad 19 juni 2009 Uppdaterad 19 juni 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 19 jun 2009 09:59 Ztargazer

Inget fel i att publicera info som redan finns tillgänglig på internet.

Politikerna är rädda för att de vill inte att folk ska känna igen dem och därmed väcka eventuella samveten till liv.

Skrämmande att folk vet vem man är?
Hört talas om offentlig persson?

Skrivet 19 jun 2009 10:14 Onan Barbaren

Staffan Werme! Du skriver om hot mot demokratin osv. Vad är detta du säger??? Ni har fått 10800 påskrifter som är emot försäljningen av våra bostäder, kommunens, dvs. oss, vi som lever i örebro, det är vi som äger bostäderna, ni har inga mandat för att få sälja våra bostäder, ändå gör ni det, det är verkligen ett STORT hot mot demokratin, ni ville skaffa er en gräddfil, så att ni skulle få snabbare vård än vanligt fotfolk, det är ett STORT hot mot demokratin, ni såg till så ni fick rejäla lönelyft utan att fråga era arbetsgivare, dvs. befolkningen i örebro, det är ett STORT hot mot demokratin. Jag tycker du är ute på fel väg när du tar dessa ord "hot mot demokratin" i din mun.

Skrivet 19 jun 2009 10:23 Svenne

"Det är obehagligt när människor tycker att de kan ta sig friheter". Ja det är nog också obehagligt när politiker tar sig friheter och mot hyresgästernas vilja säljer ut deras hyresbostäder. För alla de VET att det kommer att innebära sämre service och högre hyra.

Att gå emot en stor grupp människors vilja är heller inte demokratiskt.

Skrivet 19 jun 2009 10:43 Posa

Wärme påstår sig ha demokratisk rätt att göra enväldiga beslut.
Finns det ingen som kan upplysa mannen ifråga vad som menas med demokrati ??? Hans påvliga beslut är långt från demokratiskt.
När alla Örebroinvånares tillgångar är sålda vart skall vi ta vägen då ?

Skrivet 19 jun 2009 11:37 Hv

Våra så kallade "politiker" håller på att driva Örebro till konkurs. Om Staffan,Rasmus Johan och Ronny får hålla på lite till kan man snart göra med Örebro som Ronald Reagen tyckte man skulle göra med Vietnam på 60 talet. Jämna med marken,asfaltera och göra parkeringsplatser av....

Skrivet 19 jun 2009 12:44 Intuitionisten

Svenska politiker agerar som enväldeshärskare med ensamrätt på "sin" s.k. demokrati! Någon demokrati finns inte längre bland de flesta av medborgarna. Det största hotet mot demokratin är väl att det näst intill är omöjligt att åtala politiker som "inte håller måttet"!
En politiker skall agera efter medborgarnas bästa och inte som idag efter sitt eget bästa. Med alla turer om hur politiker förskansar sig både på det ena och det andra sättet som inte ingår i ens ämbete måste man ju undra om dom är likadana allihop? Om så bör samtliga avsättas. Förresten politiker: Hur får man en politiker avsatt? En enkel fråga till er lokala politiker från en medborgare i "demokratins tecken".

Skrivet 19 jun 2009 13:29 Joel Rifkin

Ja den där Staffan Werme verkar ju vara en riktig översittare med egen rätt på vad som är sanningen. Man minns ju hur han betedde sig när de talades om lönerna.. vilken dunder mupp.

Skrivet 19 jun 2009 15:39 jfk

att staffan weme är en pajas och en stor belastning för folkpartiet har varit känt i flera år nu.

så, om över 10 000 människor använder sina demokratiska rättigheter till att efterfråga en omröstning och SW & co väljer att helt ignorera det - vad ska man kalla det agerandet? kanske att "det är obehagligt när människor tycker att de kan ta sig friheter"? kanske att SW "vill förmena dem den rätten [till en folkomröstning] och försvaga det demokratiska samhället"? som sagt, SW är en pajas.

jag ifrågasätter även uppgifterna som fredrik persson gav i P4, att "en folkomröstning skulle försena upprustningen av väster med två år". hurdå? säg att omröstningen sker i september-oktober. då försenas alltså beslutsfattandet med... simsalabim: tre-fyra månader! pajas, han också.

Skrivet 19 jun 2009 16:43 red hawk

Herr Per Lundbladh... Det är ingen av dom som har lyckats med något, det ända dom gör är att sko sig på oss skattebetalare och roffa åt sej så mycket dom kan sen skiter dom fullständigt i vad vi som betalar deras löner tycker!!!

Länge leve franska (nya svenska) revolutionen.....

Skrivet 19 jun 2009 17:45 Örebroaren

Jag vill gärna köpa min egen lgh å få göra vad jag vill i den. Kunna investera å kunna sälja och tjäna på det. Jag är ingen höginkomsttagare, jag e hantverkare, varför ska jag inte få ta hand om min egen lgh å sen sälja den till någon som inte kan renovera? Ne usch, jäkla bakåtsträvande vänster pack som inte låter folk göra som dom vill. Frihet heter de!

Skrivet 19 jun 2009 23:44 Onan Barbaren

Örebroaren! Du vill gjärna köpa din egen lägenhet säger du, det finns en marknad för det, har du inte råd, så ska du inte heller göra det på våran bekostnad, är nästan benägen att hålla med Herr Per Lundbladh i detta fall.

Skrivet 20 jun 2009 09:02 FDR

Eftersom Örebro har röstat fram Folkpartiet, och i den meningen Staffan Werme, så är han juh demokratiskt vald av er Örebroare att ta beslut som handlar om just er...Örebroare, så jag förstår inte vad ni grinar över att det är fel på demokratin?!?!?!

Bara för att just DU inte röstade fram honom så har ju bevisligen fler människor röstat på honom än på vad DU röstade på!

Undra om det är demokrati? eller just ja! det dom hade i Sovjet? det va demokrati va?

Skrivet 20 jun 2009 13:00 MrQ

Det var allt ett oskyldigt upptåg. Att någon satte upp till salu-skyltar i de tre politikernas trädgårdar. Det stod att händelsen polisanmäldes.

Det kommer att bli mycket som MÅSTE polisanmälas, om vi skall följa efter i Staffan Wermes spår. Fast polisens verksamhet kosta pengar och jag önskar inte behöva betala för denna typ av trams.

Ifall Staffan Wermes sitter hemma och suger på sin tumme som ett barn och tycker att världen är bra orättvis mot honom (p.g.a. en liten skylt i trädgården) då bör han säkert byta jobb.

Skrivet 20 jun 2009 14:20 Pomperipossa

Nä jag röstar inte på moderaterna!Och inte Werme!

Skrivet 20 jun 2009 18:48 Onan Barbaren

Jasså! FDR. Demokrati säger du??? Vad har Werme för rätt att rasera ÖBO, och helt "skita" i vad hyresgästerna tycker med dessa mandat han fick i senaste valet. Moderaterna 13, centern 4, folkpartiet 8, kristdemokraterna 6, socialdemokraterna 25, vänstern 4, miljöpartiet 4. Örebroarna har ICKE röstat fram Werme. Detta kallar jag demokrati ala sovjetunionen.

Skrivet 20 jun 2009 21:58 Bratwurst

Helt rätt att hänga ut dem .. de visar sådan total omdömeslöshet mot pensionärer, sjukskrivna, arbetslösa och andra utsatta i samhället att tankarna dras åt nazi-tyskland.
Man skäms ju över att kalla sig svensk när Europa ser oss montera ned det som alla andra länder (utom U-landet USA) strävar efter.

Men det finns ett enkelt vapen mot dem ... bara att polisanmäla varje försäljning av lägenhet som medför ökade kostnader för kontraktsbrott.
Även om man inte vinner så måste de frysa hyran tills målet är avgjort.. och med tusentals anmälningar så lär det inte ske innan sossarna styr igen 2010

Skrivet 20 jun 2009 22:07 LSR

"Det största hotet mot demokratin är väl att det näst intill är omöjligt att åtala politiker som "inte håller måttet"! Hur får man en politiker avsatt?"

Nu kommer grundkursen i demokrati: Rösta inte på dem! Ja, jag vet nu kommer du att säga att du inte gjorde det, men fler än du har rätt att tycka. Pga av folket har vi de politiker vi har, om du tycker att befolkningen inte har rätt att rösta som dem gör är det diktatur. Dessutom, om du är så fantastiskt mycket bättre, är det fritt att ställa upp själv. Jag har stor respekt för alla dem som utsätter sig för politik. Jag skulle aldrig orka med att tjata med obstinata "experter" hela dagarna.

Och vem avgör om en politiker "håller måttet"? Jo det gör väljarna i allmänna val och inte du.

Skrivet 20 jun 2009 23:30 Intuitionisten

De som röstade för de som nu styr Örebro hade väl inte förhoppningen att det skulle ske en försämring, sett ur den vanlige medborgarens perspektiv, utan snarare en förbättring! Eller hur? Med facit i hand har det ju framkommit att de styrandes kompetens har sina brister då man underordnar medborgarnas behov för att klara vardagen till förmån för andra "projekt"!
Nr 1 som ansvarig/styrande politiker i Örebro måste väl vara att a hand om medborgarnas väl och ve liksom dess behov! Gör ni det ansvariga politiker?
Visst har de blivit valda att sitta där de gör men det kan inte vara avsikten att man ska sitta tiden ut om det visar sig att man brister i sitt ämbetsutövande. I en demokrati skall väl medborgarna kunna kräva "nyval" när situationen så kräver? Fast demokratin har ju bestulits/tappats på dess innebörd, kanske p.g.a. politikers oavbrutna gränsöverskridningar.
Annars finns det inget mer än att säga till er som röstat fram det nuvarande styret i Örebro: Inte en gång till, tack!

Skrivet 21 jun 2009 09:09 Spjuvern

Vad ska ni ha möjligheten till att kommentera för när det är ni som bestämmer vad som ska stå i kommentererna.
Möjligheten till att kommentera är ju till för att man ska kunna säga vad man tycker och inte vad ni tycker.
Otroligt att ni är så menlösa så ni inte lägger ut min kommentar, tål ni inte det oskyldiga som stod i den då kan ni ju lika bra lägga ner det här.

Skrivet 21 jun 2009 10:37 Gladstone

Herr Per Lundbladh är väl förmodligen ytterligare ett forumtroll. Klart är att hans kommentarer inte går att ta på allvar. Jag tycker som många andra att politikerna i Örebro visar förakt mot väljarna i frågan om folkomröstning gällande Öbo:s utförsäljning. Sen visar de också prov på dåligt humör och en bristande humor. Några bilder på hus med till saluskyltar ska väl en offentlig person tåla. Speciellt när ilskan är så stor bland befolkningen. Alla underskrifter vittnar om det. Pratet om hot mot demokratin är naturligtvis inget annat än trams från Staffan Werme. Jag tycker han bör vara orolig för demokratin i Örebro kommun men jag tycker han bör rikta blicken inåt istället. Mitt råd är som vanligt. Gör om och gör rätt. En folkomröstning har ett stort demokratiskt värde. Det kan ingen frihetssträvande politiker neka till

Skrivet 21 jun 2009 10:57 TRS

Staffan Werme och hans gäng är väl som alla andra politikere, dom lovar och ljuger, säger precis vad vi vill höra så vi ska rösta på dom,
sen när dom kommer till makten då vänder dom på "steken" och gör precis som dom själva vill och skiter i alla sina lovord....
Huvudsaken för dom är att dom själva för mycket makt, förmåner och mycket betalat för skiten dom gör.....

Men vem kan man lita på????
Och vem ska man rösta på??
Finns det några ärliga politikere??
Tycker det är samma skit hela bunten vilkent parti dom nu tillhör......ljuger och lovar gör dom som sagt alla.......kanske en President kan bli bättre, vem vet?????????
Värd att testa kanske...

Skrivet 21 jun 2009 12:57 Gladstone

Vi ska kanske i sammanhanget komma ihåg att Werme aldrig hade kommit till makten om inte miljöpartiet hade valt att svika sina väljare. Väljarnas utslag var tydligt men miljöpartiets representanter valde att håna sina väljare vilket de naturligtvis kommer att straffas för i nästa val.

Skrivet 22 jun 2009 22:43 Yeah

Här är länken till sidan för er som vill läsa.
http://www.hyresgaster.byethost11.com/

Innehåll

Sport

Pengar & jobb

Annat innehåll

Senaste nytt

Avrådan är inget hinder (Örebro)
Brand hotade hus utanför Laxå (Laxå)
Mycket stals vid villainbrott (Örebro)
Ny väg med nytt namn (Hallsberg)
Vårfloden kommer (Länet)
Arbetsgivarring nobbas (Hällefors)
Alla fyra friade för Karrovåldtäkten (Örebro)
Veckans lättläst 12 mars (Lättläst)
Fallande is skadade tre bilar (Örebro)
Öppning för dragracing (Lindesberg)
Kvinna bestulen på väska (Örebro)
Film avslöjade tjuvar (Örebro)
Deras jobb kan göra kommunen effektivare (Hallsberg)
Drograttfyllerist togs av polisen (Lindesberg)
Populär författare gav skrivtips (Askersund)
Spännande att åka traktor (Ljusnarsberg)
Familjedaghemmen prutas bort (Hällefors)
Franska bort som val i skolan (Hällefors)
Kulturskolan bantar verksamheten (Lekeberg)
Prao bland blommor och blad (Lekeberg)
Ny miljöpolicy antagen (Laxå)
Två koppartjuvar anhållna (Örebro)
Turkiet kallar hem ambassadör (Sverige)
”Det är alltid den lokala polisens sak att utreda” (Örebro)
Örebrofamiljens mamma dödad av maskerade män (Örebro)
Bilbrand i lada kunde släckas (Örebro)
Två örebroare häktade för människorov (Örebro)
Svenskar mer plikttrogna än amerikaner (Sverige)
Almbymordet överklagas (Örebro)
Marika och Annika vann plats på "tjejplan" (Örebro)
Mordförsök i Kopparberg (Ljusnarsberg)
Goda resultat för John Norlandersgymnasiets elever (Kumla)
De är världens rikaste (Världen)
Kurt får ingen hjälp (Kumla)
20 feriejobb i Hällefors (Hällefors)
Dockteater med vild bebis (Kumla)
Halkan orsakar längre vårdköer (Örebro)
Rusning efter gummistövlar (Länet)
Nora omorganiserar (Nora)
Vårsol i helgen (Länet)
Återbruket vill ha bidrag (Hällefors)
Full rulle på viltfodring (Hallsberg)
Superhelg värd miljoner (Nyheter)
Frövidagen inställd (Lindesberg)
Kyrkstall med många möjligheter (Askersund)
Operakontor ska öppna (Ljusnarsberg)
Svårt med boende för flyktingbarn (Lekeberg)
Teaterfestival på Sparbanksbörsen (Lekeberg)
Konsult tillsätts på grund av skolproblem (Kumla)
Nytt parti i Laxå (Laxå)
Hela listan Förminska listan

De senaste babyannonserna

De senaste grattisannonserna

Tipsa NA

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Annonsera på na.se Annonsera på na.se

Butiker, tjänster och företag.

Stadsliv

Fotograf: Pavel Koubek

Kontaktinformation

Tel: 019-15 50 00
kundcenter@na.se

Hit hör du av dig om du har
ett ärende eller en fråga
som du vill ha hjälp med.
NAkortet är ditt förmånskort och vår belöning till dig som väljer att prenumerera på NA med Bergslagsposten. Med kortet kan du varje vecka ta del av nya förmånliga erbjudanden och rabatter.
Besöksadress: N Strandgatan 5,
Postadress: Nerikes Allehanda, 701 92 Örebro
Telefon: 019-15 50 00
Ansvarig utgivare: Ulf Johansson
Webbredaktionen: webb@na.se
Sportchef: Anders Uddling
Copyright © Nerikes Allehanda
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden