Här är regionens nya
matambassadörer
Nej, Carl Jan fick inte vara med den här gången. Jordbruksministerns val av matambassadörer för Närke och Västmanland är Karin Strömberg Lundqvist och Leif Skanevall.
Relaterat
Fakta
Detta ska matambassadörerna göra
Bidra till att framhäva regionens mat- och naturupplevelser
Skapa regionala nätverk som i sin tur kan leda till samarbetsmöjligheter vilket kan skapa fler jobbtillfällen
Att genom sitt engagemang inspirera andra inom mat och turism för att utveckla Sverige som matland
Regeringen satsar under året 170 miljoner kronor på att uppnå visionen om Sverige som Europas nya matland.
- Sverige sjuder av kreativa och kunniga människor inom området mat och turism, det finns ett stort urval av duktiga producenter och initierade restaurangägare, skickliga turismföretagare och framstående mathantverkare. Min tanke är att skapa ett nätverk genom hela landet för att gemensamt arbeta för att vi ska bli bäst i Europa på mat, därför utser jag Matlandetambassadörer, säger jordbruksminister Eskil Erlandsson i ett pressmeddelande.
Två andra viktiga punkter är regelförenklingar och en dialog med företagare som jobbar med mat och turism.
Kort om ambassadörerna i Närke och Västmanland:
Karin Strömberg Lundqvist driver tillsammans med sin man ett lantbruk med förädling av mjölk från fjällnära till kor till ost. Paret säljer osten och annan närproducerad mat i sin gårdsbutik i byn Granhammar utanför Örebro.
Favoritmat: Stuvade ärtor och morötter.
Leif Skannevall driver tillsammans med sina barn Åsby kött- och vilthandel i Hallstahammar samt Måns Ols utvärdshus i Sala.
Favoritmat: kött, sås och potatis.


1 m/s















































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 feb 2010 07:04 Contra mundum (Ej registrerad)
Carljan känns ju lite passé, eller hur?
Skrivet 24 feb 2010 07:59 Mannen på berget
Är det någon som vet vad svensk mat egentligen är?
Hur ska vi framstå som världens bästa matland när våran mat kommer från hela världen?
Skrivet 24 feb 2010 09:05 Papalagi
L o l !
Skrivet 24 feb 2010 09:31 Matt (Ej registrerad)
Vad menar dem, "vi ska bli bäst i Europa på mat"? Pa vilken satt?
Skrivet 24 feb 2010 10:12 Pomperipossa (Ej registrerad)
Bra att Carl Jan inte fick vara med!Han bor ju i Stockholm.
Skrivet 24 feb 2010 11:13 respekt (Ej registrerad)
Om man går in och läser om Sveige, det nya matlandet står det klart och tydligt både om visionerna runt det hela och vilka matlandsambassadörernas uppgifter är.
Att då skriva ett inlägg där man förutsätter en omättlig hunger,brist på träning,kost och näringslära baserat på personers utseende känns både elakt,kränkande och ledsamt. Jag önskar de nya matlandsambassadörerna lycka till i sitt uppdrag.
Skrivet 24 feb 2010 11:54 Vulture
ja, jösses!
Det är ju humor på hög nivå!!! ROFL!!!