Fler gripanden kan
komma i sexhärvan
Chefsåklagaren: Det finns mycket tung bevisning
Vice chefsåklagare Pia Åsberg anser att det redan finns mycket bevisning i sexhärvan i Örebro län, där tre män sitter häktade.
I länet har det aldrig tidigare förekommit brottslighet liknande den som nu avslöjats.
Relaterat
– Vi har inte haft någon härva med försäljning av sexuella tjänster där barn är inblandade, säger Pia Åsberg.
En man som är anhållen i sin frånvaro är fortfarande på fri fot. Polis och åklagare utesluter heller inte ytterligare gripanden utöver den personen.
Förhör pågår med de häktade männen, 51, 47 och 38 år, alla misstänkta för våldtäkt mot barn och för köp av sexuell handling av barn. De misstänkta är hemmahörande i Örebro, Kumla och Västernärke.
Toaletter och bilar
– Gärningarna är desamma mot båda flickorna. Men när det gäller den yngre, 13-åringen, rubriceras sexköpen som våldtäkt mot barn eftersom hon är under 15. Beträffande flickan som är 16 är rubriceringen köp av sexuell handling av barn. I det sammanhanget räknas man som barn upp till 18 år, säger Pia Åsberg.
Olika platser
Enligt polisens informationschef Torbjörn Carlson har männen träffat flickorna på offentliga toaletter, i bilar, utomhus och i något fall i en lägenhet.
Vad som sagts i förhören, och vilken inställning de misstänkta har, vill polis och åklagare inte gå in på. Inget sägs heller om hur kontakterna mellan männen och flickorna startat.
I det pressmeddelande som skickades ut i tisdags uppges bara att kontakten skett genom modern informationsteknik.
Tiger om tekniken
Torbjörn Carlson säger att han inte vill precisera vilken teknik det handlar om eftersom förhören pågår.
– Vi vill först höra alla misstänktas versioner innan vi lämnar information om vilken teknik det är, säger Pia Åsberg.
Den nu 13-åriga flickan var
12 år då brotten som männen misstänks för ska ha börjat. Det var förra hösten. Alla tre männen är misstänkta får våldtäkt och köp av sexuell handling av barn i Örebro och i Karlskoga.
Åtal nästa vecka
– Vi får se vad den fortsatta utredningen visar och hur många fler som kan vara inblandade.
Åtalen är planerade till nästa vecka men utredningen kan ta längre tid än så och åklagaren får i så fall begära förlängd utredningstid.





































