Här är de sexigaste
yrkena i Örebro län
Läkare är det sexigaste yrket – när man frågar länsborna. För männen kommer även sjuksköterskor i topp, medan kvinnorna föredrar kockar och brandmän.
Relaterat
Fakta
Sveriges sexigaste yrken
Männens topplista:
1. Läkare 20 %
2. Sjuksköterska 20 %
3. Lärare 17 %
4. Designer 14 %
5. Kock 11 %
6. Journalist 6 %
7. Börs-VD 4 %
8. Flygvärdinna 4 %
9. Psykolog 3 %
Kvinnornas topplista:
1. Läkare 26 %
2. Kock 16 %
3. Lärare 13 %
4. Brandman 11 %
5. Designer 10 %
6. Polis 8 %
7. Journalist 6 %
8. Psykolog 5 %
9. Börs-VD 4 %
Sveriges sexigaste yrken enligt människor i Mellansverige
Männens topplista:
1. Läkare 28 %
2. Lärare 15 %
3. Flygvärdinna 13 %
4. Sjuksköterska 13 %
5. Journalist 11 %
6. Kock 9 %
7. Designer 6 %
8. Psykolog 5 %
9. Börs-VD 1 %
Kvinnornas topplista:
1. Läkare 25 %
2. Kock 20 %
3. Lärare 12 %
4. Brandman 12 %
5. Designer 9 %
6. Psykolog 7 %
7. Polis 7 %
8. Börs-VD 4 %
9. Journalist 3 %
Både män och kvinnor i Sverige anser att läkaryrket är det sexigaste yrket som finns, enligt en Sifoundersökning som dejtingsajten E-kontakt gjort. Men sedan går åsikterna isär. Männen går verkligen igång på vårdpersonal, och sätter sjuksköterskor på andraplats på listan. Kvinnorna däremot, tycker att kockar är det näst sexigaste som finns.
– Det förvånade mig att kockyrket är så populärt hos kvinnor. Man brukar ju säga att vägen till en mans hjärta går via magen och uppenbarligen gäller detsamma för kvinnor, säger E-kontakts kärlekscoach Karin Boo.
Listan skiljer sig
Andra yrken som kommer högt är lärare, designer, brandman och journalist. I Mellansverige, där Örebro län ingår, skiljer sig topplistan på några punkter. Läkare ligger fortfarande på förstaplats, men sjuksköterskorna är inte lika sexiga anser männen. De blir brädade av både lärare och flygvärdinnor. Kvinnorna i Mellansverige tycker i stort sett likadant som kvinnorna i övriga Sverige. Det stora tappet gör journalister till förmån för psykologer som klättrar några placeringar.


5 m/s
























































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Senaste kommentarerna:
Skrivet 26 aug 2011 09:03 postmannen ringer 2ggr (Ej registrerad)
listan haltar,,dom klassiska yrkena asfaltläggare och rallare har historiskt legat bra till hos damerna......hmmm,,jobbar inte läkare och kockar mycket övertid!!!!!!
Skrivet 26 aug 2011 11:14 Supr3m3 (Ej registrerad)
postmannen ringer 2ggr (Ej registrerad) skrev:
listan haltar,,dom klassiska yrkena asfaltläggare och rallare har historiskt legat bra till hos damerna......hmmm,,jobbar inte läkare och kockar mycket övertid!!!!!!
det är därför dom yrkena är sexigast dom slipper se varandra hahaha.
Skrivet 26 aug 2011 11:34 Frida (Ej registrerad)
Hon som jobbar på ICA i krämaren, du vet vem du är, är klart sexigast i sin yrkeutövning. Wow.
Skrivet 26 aug 2011 14:03 Sivan (Ej registrerad)
Tacka vet ja en snickare eller annan byggjobbare med lite valkar i händerna snusprilla och rutig skjorta det är sexigt det:-))
Skrivet 27 aug 2011 20:46 Ernstberit (Ej registrerad)
Har folket inte glömt bort slamsugare?De borde väl hamna bland toppen.
Skrivet 28 aug 2011 16:39 Efva Karlzon (Ej registrerad)
Det finns många sexiga jobb som folk verkar glömma bort.
Obducent och yrkessoldat. Finns inget sexigare än män med SS-uniformer. Ett annat sexigt jobb är tandläkare. Jag älskar män som borrar mig i munnen.