Ger datorerna nytt liv
Relaterat
ComputerAid in Sweden i Hackvads Via samlar in datorer och ger till olika hjälpprojekt. Från vänster volontär John Fhager och systemtekniker Rasmus Nordström. BILD:PETER ERIKSSON
-Ett återvinningsföretag IL säger att de tar emot ungefär 7 000 datorer varje dygn för återvinning, säger Rasmus Nordström.
Hemma i ladan vid Hackvads Via har han nu drygt 12 ton datorer, skrivare och scannrar. ComputerAid in Sweden startade Rasmus 2005 med tio datorer som skulle till Ukraina.
- Det var en kompis på Atlas Copco som sa "kan du inte gå igenom de här, de ska till ett gatubarnsprojekt". Sen gick ryktet och Erikshjälpen och Svenska Alliansmissionen började fråga efter datorer, berättar Rasmus.
Datorprodukterna samlas in från företag, organisationer, församlingar och enskilda. Datorerna töms på all information inne i verkstan som förut varit ett sädesmagasin. De får ett nummer och en prestandaspecifikation.
- Det finns olika operativsystem beroende på vilka länder datorerna ska till, förklarar Rasmus.
Han har arbetat i Jönköping som systemtekniker och har en kristen grundsyn men råkade ut för en trafikolycka för några år sen. Resultatet blev en whiplash-skada och sjukpensionering. Ständiga smärtor och tappad känsel hör till vardagen men tanken på att hjälpa andra människor är viktigare. Tillsammans med John Fhager och andra volontärer ser ComputerAid in Sweden till att det för andra hjälporganisationers projekt finns färdiga datorer att hämta till en kostnad på mellan 10 och 15 kronor.
- Då ser vi att de verkligen vill använda grejorna. Och sen måste de visa en projektbeskrivning och ett organisationsnummer, förklarar Rasmus.
Eskilshjälpen, Sam-hjälpen, Mercy, Ideella föreningen Lettlandshjälp och Centrala Afrikahjälpen är de organisationer som hämtat flest datorer. Och skulle det finnas så gamla och långsamma datorer så att avinstallationsprogrammet inte får plats då går de till återvinning istället. Och plåthöljena går att sälja. Skulle någon komma på tanken att stjäla så upplyser Rasmus om att lokalerna är både larmade och kameraövervakade.
Parallellt med det idella arbetet har Rasmus också företaget R-Tec där han ger support och servar datorer. Men med tanke på whiplashskadan handlar det om kanske en timmes jobb per dag. Vissa dagar inget alls.
- Men fortsätter det så här med insamlingen av datorer så måste vi bygga ut, fast det hänger förstås på om sponsorerna är villiga att satsa.


4 m/s










































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.


