NA 19/2: Folke hotade dra tillbaka sina pengar Krävde Frebran som ordförande
När landshövding Rose-Marie Frebran omvaldes som ordförande för ÖSK Fotboll 2006 utsattes valberedningen för starka påtryckningar.
Frebran skulle till varje pris föreslås som ordförande, annars skulle en stor sponsor dra tillbaka sina pengar.
Säkra källor uppger att sponsorn var Malmbergs ägare Jan Folke.
NA avslöjade i veckan att ÖSK bytt vaktbolag efter att styrelsemedlemmen och storsponsorn Jan Folke hamnat i slagsmål med bolagets vakter vid en julfest på Conventum. I samband med detta är Jan Folke misstänkt för våld mot tjänsteman. Han har i sin tur anmält en företrädare för vaktbolaget Citybevakning för misshandel.
Flera företrädare för ÖSK har förnekat att Folke skulle ha påverkat klubben att byta vaktbolag.
Det var helt och hållet mitt beslut. Jan Folke har inte haft någon kontakt med mig i det här ärendet, säger Jan Karlsson, vd för ÖSK Elitfotboll AB.
Men enligt säkra källor till NA har Jan Folke utövat påtryckningar förr. Det ska enligt källorna ha skett 2006 i samband med valet till ordförandeposten i medlemsföreningen ÖSK Fotboll. Syftet var att påverka valberedningen att välja hans kandidat till ordförandeposten: Rose-Marie Frebran, som i dag är landshövding.
Fortfarande ordförande
Hon var redan ordförande i ÖSK Fotboll, men valberedningen ville att Björn Åqvist skulle ta över den rollen. Han var och är fortfarande ordförande för aktiebolaget ÖSK Elitfotboll.
– Vi såg en poäng med att samma person fanns på båda posterna, säger Göran Tivenius som var sammankallande i valberedningen.
Han bekräftar nu att en storsponsor låg bakom påtryckningarna, men vill inte nämna några namn över huvud taget.
– Vi utsattes för påtryckningar för att vi skulle föreslå en bestämd kandidat. Jag blev kontaktad av ett ombud för den här sponsorn för att få till stånd ett sammanträde. Det hade vi också plus att vi hade ett antal telefonsamtal, säger Tivenius.
Valberedningen opåverkad
Budskapet var solklart – valberedningen skulle föreslå den som storsponsorn ville ha som ordförande. Annars skulle hans pengar dras tillbaka.
Men valberedningen lät sig inte påverkas.
– Det fanns inte på kartan att jag skulle ge efter för ett hot där någon säger ”gör ni inte som jag säger så drar jag in mina pengar”, förklarar Tivenius.
I protest lämnade han och ytterligare en ledamot i valberedningen, Åsa Johansson, sina uppdrag. Deras beslut stöddes även av den tredje personen i valberedningen, Erik Salén. Han valde dock att stanna kvar för att kunna presentera valberedningens förslag på årsmötet.
Åsa Johansson och Erik Salén ger samma bild som Göran Tivenius när NA kontaktar dem: Valberedningen var utsatt för kraftiga påtryckningar av en stor sponsor. Men inte heller Johansson och Salén vill nämna några namn.
”Andra som styr”
– Man behöver ju inte ha en valberedning om det är andra som styr och ställer. Och det fanns ett skäl till att Göran Tivenius valde att gå, säger Åsa Johansson i dag.
Erik Salén bekräftar att ”det fanns krafter för att Rose-Marie Frebran skulle får vara kvar som ordförande för ÖSK Fotboll”.
På frågan om det var Jan Folke som satte press på valberedningen svarar han så här:
– Ja, alltså Folke … han var ju på väg in kan man säga under den tidsepoken i ÖSK. Det var ju mycket pengar det var frågan om. Han skulle satsa stora pengar i Spelarinvest.
Men var det Folke som låg bakom påtryckningarna?
– Jag ska inte säga det egentligen. Men det fanns väl i vassen och det var väl det som Göran reagerade på, säger Salén.
Björn Åqvist säger att han inte kommer ihåg alla turer kring valberedningens arbete.
– Jag var naturligtvis inte ovetande om vad som hände, men jag minns inga detaljer. Jag kan varken bekräfta eller dementera om valberedningen utsattes för påtryckningar.
Läs mer i Nerikes Allehandas pappersupplaga.


5 m/s























































Skicka SMS eller MMS med bild. Månadens bästa nyhetsbild belönas med 3 000 kronor. Skicka till 72019.



Vad med och diskutera händelserna .
Senaste kommentarerna:
Skrivet 19 feb 2012 13:26 Idrottsvän (Ej registrerad)
Kan hon sitta kvar som landshövding efter detta. Och varför är hon så anonym när det gäller att driva länets frågor?
Skrivet 19 feb 2012 13:58 Anna (Ej registrerad)
Mycket bra rapporterat NA. Ser fram emot mer grävande i denna, som det verkar, stinkande soppa.
Man kan undra hur mycket mer sponsorn i fråga kan säga till om. I slutänden om sånt här kan pågå, så skulle han ju till och med "avgöra" matcher i förhand.
"Om ÖSK inte förlorar hemma på lördag så drar jag tillbaka mina pengar"...
Fortsätt gräv, det är härligt att undersökande journalistik lever fortfarande!
Skrivet 19 feb 2012 14:36 ADA (Ej registrerad)
Jag bara undrar vad Jan Folke håller på med, tror han att han är guden själv som kan göra vad han vill. Jag anser att en sådan gubbe inte ska få styra släng ut honom.
Skrivet 19 feb 2012 14:42 Anders (Ej registrerad)
Det är fantastiskt att äntligen få läsa lite om hur det faktiskt fungerar. Det är självklart något de flesta av oss kunnat gissa men inte att det skedde på denna nivå. Det är faktiskt vår landshövding vi pratar om. Vi har rätt att få veta vem vi väljer som representant för Örebro.
Men trots fakta tycker jag inte att det största fokuset ska ligga på Frebran. Denna omtalade man har för en gångs skull hamnat i det ljus han förtjänar. Det är tydligen inte första gången han utför hot och det är bara otroligt sorgligt att det har fått fungera såhär hittils. Det är pinsamt - fotbollen ska få ta mycket plats (ingen tycker det mer än jag) men någon måtta får det vara. Hot och påtryckningar och oshyssta metoder hör inte till i denna världen. Det borde inte få vara så. SKÄMS Örebro, skäms Frebran och framför allt skäms till Folke!
Tack NA för att ni ger ljus åt denna soppa. Jag som så många andra som var på plats på Conventum är helt säkra på att sanningen kommer fram.
Skrivet 19 feb 2012 14:46 Bäppä (Ej registrerad)
Anna (Ej registrerad) skrev:
Mycket bra rapporterat NA. Ser fram emot mer grävande i denna, som det verkar, stinkande soppa.
Man kan undra hur mycket mer sponsorn i fråga kan säga till om. I slutänden om sånt här kan pågå, så skulle han ju till och med "avgöra" matcher i förhand.
"Om ÖSK inte förlorar hemma på lördag så drar jag tillbaka mina pengar"...
Fortsätt gräv, det är härligt att undersökande journalistik lever fortfarande!
Är du seriös?
Tror du verkligen en sponsor kan påverka en klubb till att lägga sig i en match? Tror du det på fullaste allvar? ja jisses.
Skrivet 19 feb 2012 14:47 Maria (Ej registrerad)
Och det hela stöds med hjälp av skattepengar.
Skrivet 19 feb 2012 14:48 Anna L (Ej registrerad)
Nej, kom igen nu! Nu blir jag trött på den här Folke! Inte nog med att han förstör för fotbollen i stan (säg vad ni vill om sponsorpengar - man kan inte hålla på så!) - han förstör också för faktiskt oskyldiga vaktbolag som bara handlar enligt lag. Hot och påhittade historier, oetiska metoder och utpressningar. Kom igen nu Frebran & ÖSK styrelse! Pengar & "nära relationer" ska inte få styra i vår stad.
Skrivet 19 feb 2012 14:49 Bäppä (Ej registrerad)
ADA (Ej registrerad) skrev:
Jag bara undrar vad Jan Folke håller på med, tror han att han är guden själv som kan göra vad han vill. Jag anser att en sådan gubbe inte ska få styra släng ut honom.
Varför skulle han inte få ställa krav på vad han vill ha för sina pengar?
Vart ligger problemet? Passar det inte är det ju bara tacka nej till pengarna.
Så länge det inte är något brottsligt så kan man väl ställa vilka krav som helst för att gå in med pengar.
Skrivet 19 feb 2012 14:54 Olzon (Ej registrerad)
Vem fan bryr sig? Kanske bara i lilla Örebro man inte tror att sponsorer utövar "påtryckning". Skitintressant NA. Kan ni inte också skriva om den höjdare på Stampen som nyligen var i lite "klammeri" med rättvisan? Det vore intressant.
Skrivet 19 feb 2012 15:00 Olzon (Ej registrerad)
.... och vänta nu, detta skedde för sex år sedan? Jävligt bra att ni är snabba med nyheterna i alla fall. Instämmer med Anna, bra grävt. Det tog er bara ett halvdussin år att komma med detta scoop!
Skrivet 19 feb 2012 15:12 rollern (Ej registrerad)
NA tycks ha långt mellan ord o handling.
5-6 år gammal "nyhet".
Skrivet 19 feb 2012 15:25 Lassemaja (Ej registrerad)
Grattis Na!Fantastiskt scoop.Sex år gammal "nyhet" som Na skrev om redan då...Patetiskt.
Skrivet 19 feb 2012 15:38 Tyrone Waerner (Ej registrerad)
Var det inte bra att välja en kvinna till ordförande i ÖSK? Jag tror det är bra när duktiga privata företagare blandar sig i vad som händer runt omkring oss. Har man något att säga till om så är det ju bra, det här har varit bra för ÖSK. Om man vid något tillfälle som i detta fall gör bort sig, vad har det för betydelse? Denne VD är ju bara ändå en enkel människa, och efter vad jag förstår gjort otroligt mycket gott för ÖSK, som även är bra för vår stad. NA lägg ner detta sagg, det är ju bara en fest som gått lite snett,eller hur? Du, VD:n och bästa landshövding skit i detta, och lycka till med edra uppdrag i fortsättningen för vårt ÖSK.
Skrivet 19 feb 2012 15:51 allavi (Ej registrerad)
Idrottsvän (Ej registrerad) skrev:
Kan hon sitta kvar som landshövding efter detta. Och varför är hon så anonym när det gäller att driva länets frågor?
Du har så rätt så .Vi måste ha en ny landshövding så snabbt som möjligt.
En person som bryr sig om länet och dess innevånare.
Det här verkar bli en soppa där inblandade inom fotbollen får tvätta byken.
Skrivet 19 feb 2012 16:49 Stefan, Pålsboda (Ej registrerad)
Jag ser bara EN förlorare, ÖSK och fotbollen. Inte är det väl det man vill ha sponsorer till, att svärta ner klubben?
En oställd fråga kanske, VARFÖR ville nu denne entreprenör till varje pris ha Frebran i toppen? Förväntade han sig några speciella favörer?
Fanns det anledning till denna förväntan?
Att människor tyckt sig ha rätten att bestämma och styra grundat på sin förmögenhet är nog lika gammalt som mänskligheten själv, men jag trodde vi kommit längre.
Heder åt den gamla valberedningen, som hade integriteten kvar.
Skam åt de som dansar efter pengarna och till varje pris värnar sponsorerna.
Att bryta ett fungerande samarbete och teckna sig för ett nyskapat bolag utan egentlig anledning luktar mycket illa.
Skrivet 19 feb 2012 16:59 Offside (Ej registrerad)
Det är konstigt att folk tror allt som står i en tidning. Det verkar som att
detta är en partsinlaga.
Mycket som skrivs är ju inte sant. I dag gör NA en rättelse i tidningen,
Skulle allt rättas, behövs ett helt uppslag i tidningen.
Skrivet 19 feb 2012 17:34 zoltan (Ej registrerad)
Klart han försöker styra det han satsar pengar i, frågan är väl hur korrumperad ÖSK är som går med på att dansa efter hans pipa, det är ju där skamligheten ligger....
Skrivet 19 feb 2012 17:48 Kalle (Ej registrerad)
Tyrone: Om nån skulle misshandla dig på en fest skulle du bry dig lika lite då? Det var ju bara en fest som gick lite snett... Dummaste jag hört!
Och ni som klagar att det inte är nyheter? Det är klart att det är även om det borde kommit upp på bordet långt tidigare. Det visar på ett system av svågerpolitik och mörkningar, inte bara en engångsföreteelse...
Och offside: Vilken del är inte sant? Jag har tyvärr inte ens sett rättningen i tidningen så du får gärna förklara vad som inte stämmer...
Själv tycker jag detta är rent ut sagt skrämmande...
Skrivet 19 feb 2012 18:11 Money talks (Ej registrerad)
Om man bedriver ett företag så ska man göra det man anser är bäst för företaget. Om man vill vara sponsor med viss ordförande men inte med annan ordförande - måste vara upp till sponsorn "hans pengar" att tycka - ingen annan har med detta affärsbeslut att göra.
Skrivet 19 feb 2012 18:56 Nisse (Ej registrerad)
Är väl helt naturligt att en sponsor som satsar mycket pengar ska ha makt... Liknar detta med ett företag som köper en tjänst av ett annat företag klart som fan man ska ha rätt till att påverka vad man lägger pengarna på!! Sen tror inte jag den där sk ordningsvakten är helt oskyldig heller..
Skrivet 19 feb 2012 19:07 Anten (Ej registrerad)
Ojojoj! Nu går världen under!
Vi har mycket stora problem att ta tag i nu.
LETAR MEN BARA EFTER FEL SÅ HITTAR MAN BARA FEL.
Skrivet 20 feb 2012 06:05 J (Ej registrerad)
money talks
Skrivet 20 feb 2012 07:33 Petronellay (Ej registrerad)
Jag har full förståelse för att man som sponsor självklar vill att det man sponsrar har en viss inriktning. Men i normala fall brukar det vara så att en sponsor tycker att en verksamhet ska skötas på ett schysst, ärligt och korrekt sätt med etik och moral hela tiden i förgrunden.
Jag har INGEN förståelse för om någon person begår ett brott, blir "påkommen" och sen utövar påtryckningar på ett företag man sponsrar för att göra livet surt för den enskilde som uppmärksammat brottet. Det som är värre dessutom i det här fallet är ju att det är ju inte bara brott mot person utan i dennes roll som tjänsteman, dvs det hade varit samma sak om det hade varit så att t.ex statsministern blivit satt i fyllecell och bestämmer sig därför att lägga ner polisen i den stan.
Pengar styr, och ska få göra till viss mån, men det finns gränser!
Skrivet 20 feb 2012 10:02 JEC (Ej registrerad)
Wadköping 2012: En full företagsledare,en feg landshövding,en räddhågsen fotbolls-VD och en eller två styrelser som tiger still-bättre uppslag för en ny Markurell i Wadköping kan Länsteatern inte önska sig.Sponsrad av Folke och presenterad av Frebran vid pressträff på Slottet?
Skrivet 20 feb 2012 11:42 Janne W i Sankt Anna (Ej registrerad)
Nu har Hjalmarrevyn fått ett jättebra ämne att jobba med, och det kan med råge fylla 1:a akten.
Skrivet 20 feb 2012 12:44 mm (Ej registrerad)
Undrar om det kan rubriceras som utpressning. eller står man över lagen
när plånboken är stinn.
BRA NA fortsätt att rota fram hur vissa av våra "duktiga" förebilder agerar i kulisserna.