Här påbörjas bygget
av lyxiga lägenheter
Takterrass, golvvärme överallt och hiss rakt upp i lägenheterna. Nu är bygget av lyxiga lägenheter på Olaigatan 51 i gång.
Relaterat
Fakta
Nya lyxlägenheterna
Det gula huset på Olaigatan 51 kom till Örebro på 1930-talet, som en bröllopsgåva från Dalarna. Nu bygger bostadsrättsföreningen Rustmästaren 7, som äger huset, ytterligare ett hus med nya lägenheter intill det nuvarande.
• När bygget är klart för inflyttning hösten 2013 består det av fyra våningar fördelat på tre lägenheter. Stilen är till viss del maritim och huset kommer ha takterrass, inglasade balkonger och golvvärme.
• Arkitekt är Lennart Carlsson.
Kostnaden beräknas till mellan 18 och 20 miljoner. Priset på lägenheterna sträcker sig från 5,5 till 11 miljoner.
Bostadsartiklar
Intill Olaigatan 51 byggs ett garage samtidigt som ett annat rivs. Brädhögar vittnar om det gamla garaget, som ska ge plats åt ett nytt bostadshus. Strax bakom är det nya, större, snart klart. Det är två veckor försenat, men det är inget mot den tid det tagit att börja byggprojektet.
– Vi flyttade hit för fyra år sedan och började planera för att bygga redan då. Sen har det dragit ut på tiden, med bygglov och annat. Trots att vi bara börjat nu känns det som att vi kommit långt, säger Tony Oscarsson på bostadsrättsföreningen Rustmästaren 7.
Äger gula huset
Bostadsrättsföreningen äger det nuvarande Olaigatan 51, det gula huset som för tankarna till sekelskiftet. Tanken var att bygga ytterligare ett hus precis intill, samtidigt som detta rustades upp. Nu är det sista projekteringsmötet för nybygget precis avslutat.
Det nya huset utgör en kontrast till det äldre, som kom till gatan som bröllopsgåva från Dalarna på 1930-talet.
– När det rustades upp tog vi till vara det gamla, med kakelugnar och stuckaturer. Det nya huset blir i modern stil, säger Oscarsson och pekar på skisser i en pärm.
Ritningarna visar ett beigegrått hus, med inglasade balkonger och takterrass högst upp. Den som stått för arkitekturen är Lennart Carlsson på Mondo arkitekter. Tre lägenheter ska det bli, där den högst upp sträcker sig över två våningar. Den sistnämnda är 172 kvadratmeter stor och de andra något mindre. Det blir bastu i en lägenhet, golvvärme i hela huset och de snabbaste bredbandsfibrerna. Hissen kommer föra de boende rakt in i sina hem. Arkitekturen är till viss del inspirerad av det maritima, med runda fönster och trädäck.
Bästa tänkbara
– Vi har en vision om att lägenheterna ska bli riktigt fina och innehålla det bästa tänkbara, säger Oscarsson.
På bostadsrättsföreningens hemsida beskrivs husen innehålla ”Örebros mest exklusiva lägenheter”. Men lyxen kostar. Takvåningen är värderad till nära elva miljoner och för de andra två får spekulanter vara beredda att betala runt fem och en halv. Det är också dessa två som fortfarande är till salu.
– Vi har haft många intresserade, men inget är skrivet ännu. Vi hoppas att det ska vara klart i vår.
De flesta som visat intresse för lägenheterna är personer i övre medel-
åldern, men även barnfamiljer har hört av sig.
Allt ingår
– Det lockar dem som vill bo bra men inte ta hand om trädgård och snöskottning. Allt sådant ingår här.
Inflyttning kommer ske om ungefär ett år, hösten 2013, om allt går som planerat.
– Det är ett komplext bygge. Det är bara en decimeters marginal för att huset ska få plats här, menar Oscarsson.
Nästa steg nu, efter att arbetet med garagen är klara, är första spadtaget för att gräva fram yta för husets grund. I april ska väggar och tak vara på plats så att inredningen kan börja arbetas med.
Kostnaden uppskattas till mellan 18 och 20 miljoner. Bostadsrättsföreningen betalar och Oscarsson menar att det är ett nollspel utan vinst.
– Man skulle väl kunna kalla det ett livsverk. Det är en riktigt kul grej att få göra. Den stora vinsten är att få skapa något här på Örebros finaste gata.























































































































