Gustav Holmström

Musik, mobiler och nationella prov

  • 8 feb 2010 23:07

I morgon klockan 08:30 kommer jag sätta mig i skolbänken (inget ovanligt i och för sig) för att liksom alla andra niondeklassare i Sverige göra vårt första nationella prov i svenska.

Vi har sedan slutet av förra veckan fått reda på att inga mobiltelefoner får vara med under provet, något jag förstår varför Skolverket bestämt att det ska vara. Vår rektor har visst även starkt påpekat att inga mobiltelefoner ska synas under lektionstid. (Hej 2010! Borde vi inte ha det typ tvärtom?)

Och så var det det där med musik och MP3-spelare. Att lyssna på musik (dock inte med mobil) under de nationella proven är enligt Skolverket helt okej, men då måste skolorna se till att man inte fuskar med hjälp av sin MP3-spelare.

En del elever vill lyssna på musik under provet. Det är skolans uppgift att se till att provet genomförs på ett tillförlitligt sätt och att ingen otillåten information finns tillgänglig för eleven

Så pang, bom, tjoff så blev det ett förbud mot att lyssna på musik på vilket sätt som helst på min skola. När jag fick reda på det så tänkte jag att det får väl gå ändå.

Och så kom jag på nu under eftermiddagen att jag har min hörselskada som gör att jag vid vissa tillfällen, speciellt när man vet att man måste prestera något, inte kan koncentrera mig hur lätt som helst. (Jag kom inte på att jag hade hörselskadan så klart, men jag påmindes om den.)
Musik hjälper ju en del människor att få jobb gjort och det stämmer delvis in för min del också. För mig gäller taktlös och instrumentell musik (Brian Enos Music for Airports är superb ibland!) för att jag inte ska sitta och lyssna på en massa ljud.

Men det är alltså för sent för min del att få till det med rektorn tills i morgon bitti, något som jag borde tänkt på tidigare. Det löser sig nog som alltid ändå.

Kommentarer (2)

Skrivet 10 feb 2010 09:14 Robban (Ej registrerad)

Måste säga att mobilförbud på lektionstid är helt rätt. Eftersom väldigt många inte klarar av att bara ha den ligga ljudlös i fickan utan måste både ringa, sms:a och surfa under lektionen så finns det ju inte så många alternativ. Som så ofta förr, kan man sköta saker och ting så får man hållas med det.

Förresten, "på min tid" i slutet av 90-talet låg telefonen i skåpet och jag kunde ringa hur mycket jag ville på rasttid.
Dessutom, argumentet att vara nåbar för föräldrar knäcks direkt med tanke på att föräldrar har haft barn skola i hundratals år utan att kunna ringa på deras mobiler, SÅ bråttom är det aldrig.

Skrivet 13 feb 2010 23:59 Anderzonne (Ej registrerad)

Men din tid är förbi....... + Att man kan ju låta dom som verkligen klarar av att ha mobiler på lektionen och presterar bättre än alla ändå, ha det och skita i va dom gör om dom klarar av att prestera..

Kommentera:

Din kommentar blir synlig först efter att en moderator har godkänt den.

Varje inlägg bedöms separat. Här följer exempel på sådant vi inte vill ha på na.se: ryktesspridning, kränkande inlägg eller personliga angrepp, pornografiska, rasistiska eller sexistiska inlägg, hot eller trakasserier, uppgifter om etnisk grupp om det saknar betydelse.

Läs villkoren

Annat innehåll

Om Gustav Holmström

Gustav Holmström är 15 år, bor med föräldrar, lillebror och hund i Kumla och sysselsätter sig på vardagarna med att gå i nionde klass.

Han är internetberoende och är ständigt uppkopplad med mobiltelefonen i handen. Både bloggar och twittrar sedan flera år tillbaka och kommer på NA.se blogga om internet, prylar och sociala medier.

 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Annonsera på na.se Annonsera på na.se

Butiker, tjänster och företag.

Stadsliv

Bostad

Mat & Dryck

Kontaktinformation

Tel: 019-15 50 00
kundcenter@na.se

Hit hör du av dig om du har
ett ärende eller en fråga
som du vill ha hjälp med.
NAkortet är ditt förmånskort och vår belöning till dig som väljer att prenumerera på NA. Med kortet kan du varje vecka ta del av nya förmånliga erbjudanden och rabatter.
Besöksadress: N Strandgatan 5,
Postadress: Nerikes Allehanda, 701 92 Örebro
Telefon: 019-15 50 00
Ansvarig utgivare: Ulf Johansson
Webbredaktionen: webb@na.se
Sportchef: Anders Uddling
Copyright © Nerikes Allehanda
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden