Håll ordning i soprummet
Relaterat
De flesta har tillgång till sopsortering i anslutning till sina hus.
Det finns kärl uppmärkta med olika val där du ska sortera i dina sopor. Men trots det så kan inte vissa människor sköta det. Det är skandal tycker jag. Inte kul för sopgubbarna och ej heller för hyresvärden.
Samt är det inte trevligt för dem som sköter detta, och det är det många som gör. Sedan finns det ett fåtal som struntar i det, i dag när jag var där med mina sopor. Ja, då var det kläder i tidningskärlet, kasse med flaskor och innehåll på golvet. Kartonger ej ihopvikta med mera.
Elprylar som ej ska lämnas där över huvud taget. Ledsamt att se när vi har så bekvämt att ha närhet till fina soprum.
Orkar du gå till soprummet kan du väl ändå fortsätta att göra det du ska när du har gått dit. Du kanske vill att någon annan ska sköta din sortering. Du kanske har någon som torkar din bak med när du går på toa.
”Fru Ordning”
Örebro


