Inköpsstoppet en käftsmäll
Relaterat
Nu får det vara nog! Måttet är rågat!
Vid höststarten fick gymnasielärarna i Örebro kommun höra hur vi ska satsa på varje elev, se och uppmuntra dessa samtidigt som vi beordras att ha mer undervisning och fler elever. Tiden för varje elev minskar drastiskt i och med detta. Samtidigt har alla gymnasieskolor fått budgeten reducerad, vilket bland annat innebär stora luckor i läromedel och annan utrustning. Personaltätheten har också minskat – färre lärare och större grupper.
Det kändes som en rejäl käftsmäll. Bra start på läsåret! Jag undrade hur ledningen tänkte men insåg att de inte gjort det.
I dag meddelar samme skolansvarig politiker (T Esbjörnsson) att grundskolan ska ha inköpsstopp och anställningsstopp trots att kommunen har ett överskott på 350 miljoner.
Till detta kommer en planerad personalfest för cirka två miljoner. Jag avstår gärna och tänker inte gå om jag blir bjuden, eftersom jag vet att det finns hur många hål som helst att stoppa stora delar av dessa 350 miljoner i. Och det kan göras redan nu under hösten!
Vi som arbetar i kommunens skolor vet att våra politiker inte värderar skolans verksamhet alls. Personalens löner ligger bland de lägsta i landet, elevpengen likaså. Ändå fordrar de att vi ska visa resultat på toppnivå och ge eleverna en bra start i livet. Det är förödmjukande att vara lärare i kommunen när skolans verksamhet blir behandlad nonchalant och nedvärderande.
Valmantrat: Vård, Skola, Omsorg återkommer väl i valet 2014 som vanligt. Vem tror då på löften om satsningar inom skolan? Inte jag i alla fall.
Jag har för länge sedan tappat tron på att politiska beslut fattas med tanke på skolverksamhetens bästa i Örebro kommun och efter de besked som nu getts så lär jag behöva bli över 100 år gammal för att förtroendet ska kunna repareras.
Ralph Granberg
Lärare
Örebro



