Trivs han i Ecuador?
Relaterat
Julian Assange hade planer på att placera Wikileaks dataserver i Sverige. Det var logiskt. Sverige är ett av de länder som har starkast skydd för yttrande- och tryckfriheten.
Men under ett besök i Sverige inledde han relationer med kvinnor som sedan anklagade honom för sexuella övergrepp. Det svenska rättsväsendet anser att anklagelserna i varje fall är tillräckligt väl grundade för att begära Assange utlämnad från Storbritannien. Därmed inte sagt att han är skyldig.
Nu har han beviljats asyl i Ecuador. Ett land som hör till de sämre när det gäller tryckfrihet. Ett land där domstolarna hör till de mest korrupta i världen.
Så frågan är hur väl Julian Assange kommer att trivas i Ecuador, om han skulle lyckas ta sig dit. Vad händer om en myndighetsperson i Ecuador lite diskret överlämnar papper som visar hur korrupt domstolsväsendet i landet är. Kommer han att vara beredd att publicera uppgifterna på Wikileaks? Då tar han i så fall en risk.
Det svenska rättsväsendet är inte felfritt. Men skulle Julian Assange göra sig ovän med regering eller myndigheter i Ecuador, så konfronteras han med ett rättsväsende som inte på långa vägar uppfyller kraven på rättssäkerhet.
Brittiska myndigheter har redan signalerat att de inte gärna kommer att låta honom ta sig från Ecuadors ambassad i London i något annat syfte än att resa till Sverige. Så dragkampen är långt ifrån slut.
Eftersom Julian Assange är den han är, har ett rättsfall om sexuella övergrepp omvandlats till internationell storpolitik. Han är australisk medborgare. Han anklagas för ett brott i Sverige. Han befinner sig i Storbritannien. Och han hoppas på att få resa till Ecuador.
Assange hade kunnat välja en annan strategi. Han hade kunnat resa till Sverige och ta domstolsprocessen. Den dag rättsprocessen genomförs, kommer den att granskas in i minsta detalj av medier från hela världen. Det är svårt att tänka sig att det skulle bli en fällande dom, om det inte finns övertygande bevisning.
Men Cirkus Assange ser ut att fortsätta ett tag till.


